Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolejna supernowa R. Evansa
#1
Zgodnie z IAUC Nr 8150 Robert Evans, mający na swoim koncie ponad 30 wizualnie odkrytych supernowych, odkrył swoją kolejną supernową. Tym razem jest to supernowa (typ II) SN 2003gd w galatyce M74.
W momencie odkrycia, 12.82UT czerwca 2003, miała wizualną jasność około 13.2 mag.

mapka AAVSO

więcej...

Może ktoś z naszych miłośników galaktyk spróbowałby póść śladami R. Evansa? Wink

Odpowiedz
#2
Ile pan R.Evans ma lat praktyki na swoim koncie?
Pozdrawiam! Piotrek
Odpowiedz
#3
Gdybyś kliknął w podświetlone imię i nazwisko R. Evansa w moim poprzednim poście to przeczytałbyś, że w latach 1981 - 2001 R. Evans odkrył aż 30 supernowych. Niestety, z reguły, nic nie przychodzi łatwo i za darmo. Lata praktyki odgrywają ogromną rolę. Ale przecież i on kiedyś zaczął... Wink
Odpowiedz
#4
Supernową będzie trudno odkryć już choćby z uwagi na sprzęt, ale poszukiwania nowych są dla amatorów szansą na sukces Wink Z kolei Staszek nas tu zachęca a nie pisze, że te nowe i supernowe są przez prawdziwych zawodowców poszukiwane, czyż nie?
Oskar
Odpowiedz
#5
Otóż nie. Poszukiwania supernowych i nowych prowadzą również, często skutecznie, miłośnicy astronomii. Sam R. Evans nie jest zawodowym astronomem.
AAVSO prowadzi dziesięć programów obserwacyjnych. Owszem, najbardziej popularnyn jest program wizualnych obserwacji gwiazd zmiennych, lecz jest także program poszukiwania gwiazd nowych oraz program poszukiwania supernowych. Oto odnośniki do odpowiednich stron portalu AAVSO:

programy obserwacyjne AAVSO - krótka prezentacja poszczególnych programów,

program poszukiwania gwiazd nowych - szczgółowe omówienie programu z odnośnikami do podstron omawiających niezbędne wyposażenie obserwatora, techniki i procedury obserwacyjne, raportowanie wyników, weryfikacja wyników itp,

program poszukiwania supernowych - jak wyżej tylko dotyczy supernowych,

wyróżnienia AAVSO dla odkrywców gwiazd nowych i supernowych.

Niestety moja słaba znajomość języka angielskiego nie pozwala podjęcia się tłumaczenia tych tekstów. Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości