Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fotometria CCD w obserwacjach gwiazd zmiennych
Witam wszystkich! Big Grin

To mój pierwszy post na tym forum, proszę o życzliwe przyjęcie mnie i wyrozumiałość w razie, gdybym powtarzał obgadane już tematy - będę się starał szukać, ale przy tak rozwiniętym forum nie jest to łatwe!
Nie bez powodu zaczynam w dziale "Gwiazdy zmienne". Chociaż astronomią interesuję się już od kilkunastu lat (z małymi przerwami  :'(), zainteresowałem się tym tematem dopiero w zeszłym roku, na zjeździe GZZ w Niepołomicach. Niestety, od tamtego czasu dużo nie zaobserwowałem, ale się nie poddaję - gromadzę potrzebną wiedzę. Zacząłem może nietypowo - od obserwacji kamerką CCD, zamiast klasycznych obserwacji wizualnych. Uznałem, że w moim przypadku tak będzie lepiej - mieszkam w mieście, w bloku, nie mam nawet balkonu, pracuję - nie mam więc zwykle czasu na wielogodzinne nocne wyprawy. Za to po wystawieniu kamerki za okno (przerobiony przeze mnie Philips + obiektyw 55mm) widzę już gwiazdy co najmniej do 11m. Poza tym, taka technika obserwacji interesuje mnie sama w sobie.
Przeczytałem trochę wątków w tym dziale. Zauważyłem, że największą popularnością cieszą się obserwacje wizualne, chociaż kamera CCD też nie jest Wam obca. Proszę więc, napiszcie mi: jakie miejsce w Waszych obserwacjach zajmuje technika CCD? Czy ktoś prowadzi obecnie regularne obserwacje tą metodą? Jeśli tak, to gdzie najlepiej wysyłać wyniki - czy działa jeszcze projekt GZZ i czy jest tu ktoś, kto z nim do tej pory współpracuje?
Mam nadzieję, że nie zanudziłem nikogo tym przydługim postem. Czekam na odpowiedź!
MTO-11 SA @ EQ-2, Lichter 10x50, Bresser 10x50 (do wyboru), PCVC 840K LX and many, many more...
Odpowiedz
Niestety jeżeli chodzi o miłośnicze obserwacje gwiazd zmiennych techniką CCD to jest z mimi w moim odczuciu w Polsce dość mizernie. Mogę w tym miejscu polecić, o ile nie jest Ci już znany, materiał:

http://www.cosmo.prv.pl/

Nie odbyło się w tym roku, jak dotąd, spotkanie obserwatorów z projektu GZZ. Jednak na stronie :

http://www.as.ap.krakow.pl/gzz/index_pl.php

opublikowano nową tabelę polecanych do obserwacji gwiazd zaćmienowych, z nowymi wagami, mapkami i odnośnikami do efemeryd z Suhory. Wynika stąd, że projekt nadal jest aktualny.
Ja wykonuję wizulane obserwacje minimów gwiazd zaćmieniowych i w raportach rocznych wysyłam je na Suhorę.
Uważam też, że jeżeli ma się opanowaną w wystraczającym stopniu technikę obserwacji to należy obserwować. Wink
Odpowiedz
Dzięki, SSW! Skoro nikt z kamerkowców się nie zgłasza, idę sam przecierać szlaki 8). Jak coś zaobserwuję, dam znać. Na stronę GZZ rzeczywiście warto zajrzeć, zastój minął: nowe gwiazdy do obserwacji i ciekawe mapki! Miejmy nadzieję, że się sprawa rozwinie.
Zachęcam wszystkich do eksperymentów z kamerką - będziemy mogli porównać wyniki.
MTO-11 SA @ EQ-2, Lichter 10x50, Bresser 10x50 (do wyboru), PCVC 840K LX and many, many more...
Odpowiedz
Nie chcę zbyt rozbudowywać wątku o zmiennej, więc moze tutaj bedziemu kontynuować.
Oczywiście w nawiązaniu do:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=10208.0
i
http://www.teleauto.org/PhotoManuEn.php

Problem, który wyniknał polega na tym, że program nie otwiera mi plików fit, otwiera natomiast jpg, ale nie mam po otwarciu opcji Analyse/Photometry
Odpowiedz
(04.07.07, 20:10)JaLe link napisał(a):Problem, który wyniknał polega na tym, że program nie otwiera mi plików fit, otwiera natomiast jpg, ale nie mam po otwarciu opcji Analyse/Photometry

A co się dzieje? Pojawia się czarne okno? W tym przypadku trzeba nacisnąć F3 i suwaczkami ustawić właściwy kontrast i jasność.
Pozdrawiam Henryk Kowalewski Szczecin BPC 10X50  Soligor MT-800 na Vixenie GPD, Taurus 410, Vesta SC3, Artemis 285 www.ccd.neostrada.pl
Odpowiedz
(04.07.07, 20:23)Heniek link napisał(a):A co się dzieje? Pojawia się czarne okno? W tym przypadku trzeba nacisnąć F3 i suwaczkami ustawić właściwy kontrast i jasność.

Heniu !
Rewelacja, wszystko działa !!

Musze jeszcze poćwiczyć, ale wyszło mi że ta Nowa miała wczoraj :

7.01 +/- 0.061 mag
Odpowiedz
(04.07.07, 20:42)JaLe link napisał(a):Musze jeszcze poćwiczyć, ale wyszło mi że ta Nowa miała wczoraj :

7.01 +/- 0.061 mag

Znakomicie.  Smile  Nie pozostaje nic innego, jak tylko robić pomiary do końca okresu widoczności, tak aby powstał wykres. Wyniki warto też wysłać do SSW.
Pozdrawiam Henryk Kowalewski Szczecin BPC 10X50  Soligor MT-800 na Vixenie GPD, Taurus 410, Vesta SC3, Artemis 285 www.ccd.neostrada.pl
Odpowiedz
Dzisiaj zrobiłem wszystko jeszcze raz. Podałem zamiast jasności  jednej gwiazdy - kilka.

Wyszła mi trochę inna wartość i wygląda to tak:

[Obrazek: 8e2f2c7a3fe97cb0.jpg]

Czyli wyszła różnica , aż  0,75 mag ! Jednak wydaje mi się  ,ze pomiar jest wykonany dokładniej. Co na to obserwatorzy  :Smile
Odpowiedz
JaLe czy wartość 8,53 dla jednej z gwiazd porównania nie jest wartością błędną? Nie jestem na swoim komputerze i nie mam jak sprawdzić. Smile
Odpowiedz
(05.07.07, 06:51)krzy_k link napisał(a):JaLe czy wartość 8,53 dla jednej z gwiazd porównania nie jest wartością błędną? Nie jestem na swoim komputerze i nie mam jak sprawdzić. Smile

Wg mnie jest to Gwiazda
TYC6272-00572-1
Jasność Tycho BT: 10.87
Jasność Tycho VT:  8.53
dane z CdC, zawsze biorę pod uwagę jasność VT, ale czy jest to prawidłowa wartość dla fotometrii ?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości