Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosty radiometr
Cześć !

Jeśli chodzi o oprogramowanie to ściągnąłem sobie jakiś czas temu chyba nawet z tego portalu. Orbitron, RadioEyes, SkyPipe, Spectrograph, Rasensivity. Na pierwszy rzut oka wyglądają obiecująco, ale o przawdziwej przydatności przekonam się jak ściągnę sygnałz anteny.

Jeśli chodzi o sprawy techniczne, to z anteną dostałem resztę, z tym, że konwerter miał chyba niezłą "pogadankę" z ptakami :-) i wygląda nieciekawie, a dekoder jest teżuszkodzony i prawdopodobnie odbiera tylko fonię. Tak więc tą część osprzętu chyba dokupię osobno. Tylko muszę poczytać jaki będzie najodpowiedniejszy.
Co do tego układu elektronicznego... Masz może schemat? Jestem na tyle uzdolniony, że powinienem sobie z nim poradzić, a jeśli nie to w PPSAE mamy speców od tego.

Do prowadzenia anteny na początek chcę wykorzystać dwie obrotnice do anteny sat. Mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie. Życzcie mi szczęścia i determinacji :-]

Astropozdrówko !

Shador
Odpowiedz
Czy ta antena musi być koniecznie paraboliczna ?
Odpowiedz
(12.01.07, 19:41)mario2005 link napisał(a): Czy ta antena musi być koniecznie paraboliczna ?

Prosta odpowiedź brzmi lepiej aby była pełna parabolą, bo jest wygodniejsza do pracy.
Antena typu offset to tez wycinek paraboli, ale zwróć uwage na fakt, ze one przewaznie sa wycelowane na stałe w jeden obieky, a jesli maja obrotnice to zakres ruchu jest raczej mały, a my mamy ogladać obiekty rozlokowane na całym nieboskłonie wiec i ruchy anteny są wymuszane zarówno w elewacji jaki azymucie wiec lepiej aby była pełna parabolą z centralnym ustawieniem konwertera. To tylko jeden zpowodów zastosowania paraboli. Sa tez inne ale o tym  innym razem.
Pozdrawiam
ANDROMEDA
Odpowiedz
Witam,  jak tam projekt  zbudowania radioteleskopu? Ktos  jeszcze  o tym mysli?  Ja  tez  bym  byl  chcetny  przylaczyc sie sie projektu Wink  ;pozdrowka
MAK 127 SLT Bresser 10x50 Smile
Odpowiedz
(30.01.11, 22:35)cormac link napisał(a): Witam,  jak tam projekt  zbudowania radioteleskopu? Ktos  jeszcze  o tym mysli?  Ja  tez  bym  byl  chcetny  przylaczyc sie sie projektu Wink  ;pozdrowka

Ten projekt wygasl z nieznanych mi powodow. Podobne z reszta zjawisko obserwuje w calej amatorskiej radioastronomii.
Zainteresowanie jest minimalne i to glownie przez bardzo mlodych marzycieli bez elementarnej wiedzy i zanjomosci technicznego angielskiego.

Pisalem juz w kilku watkach o tym, ze dysponuje literatura i bardzo ciekawymi opracowaniami amatorskich anten i urzadzen do rejestracji zjawisk w radio astro.
Wszystko po angielsku i niestety wymagana jest zaawansowana znajomosc elektroniki. Urzadzenia trzeba zbudowac samemu niestety...

Sam nie mam warnkow i mozliwosci do budowy ale chetnie wzialbym udzial w takim projekcie. Probowalem zebrac grupe zaistersowanych ale poki co bezskutecznie...
Pozdrawiam Astro4u.
Odpowiedz
  Pomysl  wygasl, bo pewnie kazdego zainteresowanego pochlonela praca i obowiazki, a  ze temat trudny to  zapewnie nie kazdy z zainteresowanych  znalazl  czas na zglebianie  tematu. Moja  największą  wlasnie bolączka  jest minimalna znajomość elektroniki, dlatego  dla mnie  to tez  trudny temat.  Ale przynajmniej czesci sa bardziej dostepne  niz  np:5 lat temu.

(30.01.11, 22:48)administrator. link napisał(a): Pisalem juz w kilku watkach o tym, ze dysponuje literatura i bardzo ciekawymi opracowaniami amatorskich anten i urzadzen do rejestracji zjawisk w radio astro.
Wszystko po angielsku i niestety wymagana jest zaawansowana znajomosc elektroniki. Urzadzenia trzeba zbudowac samemu niestety...

A mozna wiedziec  gdzie  znalezc  takowe  materialy na necie?  Sprobowal bym przez nie przebrnac i moze  cos  zaczac.

Odpowiedz
Na poczatek polecilbym 2 ksiazki (niestety trudno dostepne):

1. Radio Astronomy Projects  - William Lonc
2. Radio Astronomy Teachers Notebook

Ksiazek nie znalazlem nigdzie w postaci e-book.
Obydwie bywaja! dostepne w sklepie Internetowym http:/radiosky.com
Na 1-sza czekalem prawie 8mcy od momentu zlozenia zamowienia.
Nie wiem jak jest z dosteponoscia teraz.
Pozdrawiam Astro4u.
Odpowiedz
o  damn,  pierwsza  pozycja  to 27$, tu  jak by  ktos  chcial spojrzec  spis  tresci: http://www.ap.stmarys.ca/~lonc/radio2.htm
powiedz  chociaz  czy ksiazka jest chociaz  jakos  przystepnie napisana? 
Odpowiedz
Obydwie opisane sa dosyc przystepnie choc najlatwiejsza w czytaniu i przyswajaniu tematu jest Teachers Notebook. Je wada jest to, ze nie ma tylu projektow co ta druga.
Radio Astronomy Projects  - to kopalnia gotowych projektow i pomyslow na obserwacje. Czyta sie troche trudniej bo przy niektorych z nich autor lubi robic "deep dive" w strone stricte naukowo-obserwacyjna. Ogolnie nie przeszkadza to az tak bardzo. Obydwie ksiazki sie dobrze uzupelniaja.
Pozdrawiam Astro4u.
Odpowiedz
Dorzucam jeszcze to opracowanie NASA JPL

Basics of Radio Astronomy (ebook)

http://www2.jpl.nasa.gov/radioastronomy/

Dobre na sam poczatek.
Pozdrawiam Astro4u.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości