Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosty radiometr
Witam!,

Z racji tego że idę już do 2 klasy technikum elektronicznego i jak widomo interesuje się astronomą zaciekawiło mnie to:
http://www.ara.one.pl/page/modules/news/...storyid=43

Czy ktoś może wie jakie efety mozna uzyskać poprzez użytkowanie takiego urzadzenia?

Czy ktoś już może w praktyce spotkał się z takim właśnie urządzeniem może?
Fajnie byłoby cos takiego zbudować - no ale najpierw usze wiedzec jakie ma mozliwosci  Smile

Z góry dzięki za dop!,
pozdrawiam
 był Newton 120/900, jest Synta 10" dobson Smile
Odpowiedz
Drogi Kolego,
radioastronomia jest bardzo rozległą dziedziną i jak wszysko do prowadzenia prawdziwych i skutecznych obserwacji wymaga dobrego sprzetu, którego nie kupisz w sklepiku za rogiem tylko trzeba go zbudowac samemu co jest oczywiscie mozliwe. To co znalazłes na wskazanej stronie oczywiscie mozesz zbudowac tylko trzeba wiedziec, ze ten układ jest przewidziany jako układ dydaktyczny pokazujacy raczej zasadę działania takiego radioteleskopu (radiometru) . Jest to raczej materiał pogladowy niż uzyteczny. Odradzam jego budowanie bo efekt koncowy może człkowicie zniechecic do dalszych działan. Zbudowanie dobrego amatorskiego radioteleskopu w warunkach domowych jest oczywiscie mozliwe, ale wiąże się z pewnym nakładem finasowym, znajomościa elektoniki w zakresie radiokomunikacji i znajomościa sposobu interpretacji odebranych sygnałów. Prawdopodobnie jeszcze w tym (brakuje mi czasu) roku postaram sie opublikować własnie tu pełna dokumentacje zaprojektowanego od podstaw radiointerferometru pozwalajacego na obserwacje Słonca i Jowisza, a nawet dalszych radioźródeł. Urzadzenie to jest w trakcie budowy i muszę je jeszcze sprawdzic technicznie, aby opublikowana dokumentacja pozwalała na uruchomienie i otrzymanie dobrych wyników obserwacji. Tyle moge obiecać i postaram się jak naszybciej zamieścic te materiały.
Mam tez propozycje abyś w oczekiwaniu na dokumentacje troche  poszperał w Internecie i zaopatrzył sie w wiedzę jak w praktyce prowadzic obserwawcje, gdzie szukać radioźródeł itp zagadnienia. Jesli zainteresowanie tymi zagadnieniami bedzie duze to mozna pomysleć o powołaniu tu  czegoś w rodzaju szkólki dającej podstawy teoretyczne  radioastronomii dla tych którzy chcą zacząć rozijac sie w tym kierunku.
To by było na tyle.
Pozdraiwm
Andromeda
Odpowiedz
(04.09.06, 00:09)Andromeda link napisał(a): ...... Jesli zainteresowanie tymi zagadnieniami bedzie duze to mozna pomysleć o powołaniu tu  czegoś w rodzaju szkólki dającej podstawy teoretyczne  radioastronomii dla tych którzy chcą zacząć rozijac sie w tym kierunku.
To by było na tyle.
Pozdraiwm
Andromeda

Mysle ze niezaleznie od zainteresowania powołanie takiej "szkólki" ma sens. Zainteresowanie raz jest innym razem go nie ma bo na przyklad  sa wakacje albo sesjaSmile Z drugiej strony zainteresowania nie ma bo nie wiele jest miejsc w sieci i nie tylko, które tą dziedziną astronomii potrafią amatora zainteresować. Uwazam ze nie ma co zwracac uwagi na takie rzeczy zwlaszcza ze na polskich forach temat radioastro praktycznie nie istnieje. Goraco zachecam do rozwijania dzialu.
Pozdrawiam Astro4u.
Odpowiedz
Jestem ZA! Pokazanie urządzeń i metod może wpłynąć na wzrost zainteresowania tematyką.
Osobiście JUŻ jestem zainteresowany Smile
Odpowiedz
Witam ponownie
Bardzo sie ciesze , ze jest zainteresowanie tematem radioastronomii, ale działania w przygotowaniu rzetelnych informacji jakie bym chciał przekazać na forum wymagają czasu którego mi brakuje jak wszystkim. Z odpowiedzi administratora zamieszczonej wyzej wynika, ze wkrótce bedziemy mogli i uruchomimy Szkółkę Radioastro co jednak tez wymaga czasu na przygotowanie scenariusza jej działania.
Aby nie tracic czasu czekając na ukazanie sie pełnej dokumentacji wiekszego radioteleskopu mam propozycje dla wszystkich chętnych, aby zapoznali sie z tym co jest zawarte na stronie: http://radiojove.gsfc.nasa.gov/telescope...anuals.htm
Jest to amerykańska strona pod patronatem NASA dotyczaca obserwacji i sprzętu pozwalajacego na obserwacje drugiego najbliższego nam radioźródła jakim jest Jowisz. Zachecam goraco do pobrania tam stosownych materiałow, ponieważ i tak swoje działania radioastronomiczne zaczniemy własnie od obserwacji Słońca i Jowisza, a później ambitnie pójdziemy w dalsze strony kosmosu. Na tych radioźródłach mozna sie powprawiać i tak trzeba. Szkoda, ze dokumentacja dobiornika i systemu antenowego jest napisana w języku angielskim, bo to troche utrudnia sprawę. W tym miejscu mam apel-prośbę, może ktoś kto (w dobrej woli) zna biegle angielski zechce te PDF-y przetłumaczyć na język polski, aby jak najwięcej ludzi mogło z tego skorzystać, a naprawdę warto. Jesli taka osoba sie znajdzie to prosze o kontakt ze mną.Odpowiadam na ew pytanie czemu jeszcze proponuje to pobrac i wykonać.
Jest to doskonale opracowany i zdokumentowany układ odbiornika i systemu antenowego tak aby po starannym wykonaniu ruszył natychmiast bez problemów! Urządzenie zostało opracowanie na zlecenie NASA wiec jest gwarancja, ze jest dobre co potwierdzam na własnym przykładzie. Dodatkowym argumentem jest jego mobilność ułatwiajaca prace w terenie. Odbiornik łaczy sie z kartą dźwiekową komputera, a reszte załatwia doskonały soft, o którym pogadamy później. Nastepną zaletą odbiornika jest jego stosunkowo prosta konstrukcja pozwalajaca na budowe nawet mało doswiadczonym w elektronice. Jedynym utrudnieniem jest brak gotowego rysunku płytki drukowanej, ale z tym mozna sobie poradzić poberając z pliku ten rysunek jaki jest i przygotowac go sobie w Fotoszopie eliminując najpierw naniesione elementy, nastepnie zaczerniając mozajke i na koniec trzeba przeskalować do odpowiedniego rozmiaru. Ja tak własnie to sam robiłem! { Płytki gotowej nie publikują poniewaz odbiornik jest sprzedawany jako tzw Kit, ale my sobie poradzimy}
Te trzy pliki PDF trzeba pobrać:
RJ 1.1 Receiver Construction Manual 
RJ 1.2 Antenna Assembly Manual
        Retrofit Antenna Assembly Manual
RJ 1.2 Single Dipole Supplemental Manual

Z mojego wieloletniego dośwadczenia z radioastronomią wynika, że nawet taka prosta konstrukcja potrafi spełnić stawiane jej oczekiwania, a ten odbiornik taki właśnie jest. Warunek jest tylko jeden. Wszystko nalezy zmontować z największą starannością i według instrukcji. Ja później podam jak dołozyc do tego dodatkowe elementy podnoszące jeszcze bardziej komfort pracy.
Pewnego rodzaju wadą urzadzenia sa same anteny a wałasciwie ich wielkość i potrzeba ustawienia na okreslonej powierzchni, ale to wynika z częstotliwosci pracy 20,1 MHz czyli z długosci fali radiowej. No trudno coś, za coś !
Mam nadzieje, że Koledzy skorzystaja z mojej propozycji i w ten sposób wejdziemy krok po kroku razem w kosmos radiowy.
Naprawdę warto
Pozdrawiam serdecznie
Andromeda
............................................................................................................................................
P.S.
wiadomość dla SAYWIECHU
Krajan ty juz bierz sie galopem do roboty z tym odbiornikiem !
Odpowiedz
Witam!
Co tu tak cicho?
Wszyscy juz budują odbiornik,czy moze rakietę?
Żadnych pytan czy uwag w temacie?
Andromeda
Odpowiedz
Szanowni Koledzy Radioastronomowie Amatorzy. Rozpisuje sie od kilku dni ale jeszcze, na koniec chcialem dodac, ze ja - na miejscu Sz.Kolegow nie zaczynalbym od obliczen czaszy i instalowaniu albo ukladaniu programow komputerowych. Sadze, ze nalezy zaczac od proby ODBIORU fal radiowych ze Slonca. Radosc wielka: krece antena (zwierciadlem ) na statywie i jakby "omiatam" Slonce w poprzek na niebie i za kazdym razem woltomierz wychyla sie powyzej szumow aparatury. Pamietajmy, ze radioteleskop sam szumi tzw. szumami wlasnymi a sygnal, ktory nas interesuje to ten dodatek czy naddatek nad szumami wlasnymi. W glosniku jest to wlasciwie niezauwazalne.
Np. w radiointerferometrze opisanym w ARA szumy wlasne to na wyjsciu okolo 100 mV a Słońce tzw. spokojne daje napiecie okolo 10 mV. Szum sloneczny i szum aparatury maja te same tzw. "charakterystyki statystyczne" Oczywiscie - jeszcze raz to podkreslam: sygnal na wyjsciu jest sygnalem tzw. DC czyli jest to napiecie STALE, bardzo powoli zmieniajace sie, gdy natrafimy zwierciadlem na Slonce. W najblizszym czasie przeprowadze proby z rejestracja fal radiowych z Ksiezyca, ktory jako cialo cieple wysyla prom. podczerwone i.... radiowe. Radioamator z Lublina.
Odpowiedz
Cześć !

Rewelacyjne forum. Dzięki za stworzenie takiego  !

Od jakiegoś czasu czytam sobie i przeglądam. Od x lat bawię się w amatorską astronomię i stwierdziłem, że w końcu czas na awans :-]
Nie mam wielkiego doświadczenia elektroniką, krótkofalarstwem albo czymś podobnym. Ale człowiek jest od tego aby się uczyć :-)

Fuksem dostałem za friko antenę sat 150 cm średnicy. jestem członkiem PPSAE, więc mam gdzie ją ustawić :-) Czekam niecierpliwie na tłumaczenie  tej amerykańsiej stronki. Skompletowałem sobie kompa pod kontem przyszłego radioteleskopu. Karta TV i dźwiękówka + soft.
Brakuje mi tylko wypełnienia między kompem a odbiornikiem.

Tak sięzastanawiam, czy można wykorzystać zwykły zestaw do odbioru TV-SAT i podłączyć go do kompa?

Astropozdrówko dla wszystkich

Shador
Odpowiedz

Rewelacyjne forum. Dzięki za stworzenie takiego  !

Od jakiegoś czasu czytam sobie i przeglądam. Od x lat bawię się w amatorską astronomię i stwierdziłem, że w końcu czas na awans :-]
Nie mam wielkiego doświadczenia elektroniką, krótkofalarstwem albo czymś podobnym. Ale człowiek jest od tego aby się uczyć :-)

Fuksem dostałem za friko antenę sat 150 cm średnicy. jestem członkiem PPSAE, więc mam gdzie ją ustawić :-) Czekam niecierpliwie na tłumaczenie  tej amerykańsiej stronki. Skompletowałem sobie kompa pod kontem przyszłego radioteleskopu. Karta TV i dźwiękówka + soft.
Brakuje mi tylko wypełnienia między kompem a odbiornikiem.

Tak sięzastanawiam, czy można wykorzystać zwykły zestaw do odbioru TV-SAT i podłączyć go do kompa?

Shador

Drogi Kolego miło, ze sie tu zjawiłes i pytasz o te sprawy zwiazane z radioastro.
Jak bedziesz wytrwały i konsekwentny to napewno cos osiagniesz.
Odpowiadając na Twoje pytanie czy czy mozliwe jest wykorzytstanie odbiornika TV-SAT do tych celów odpowiem, ze teoretycznie tak tylko tam tez trzeba dokonac przeróbek elektronicznych, a jęśli tak to lepiej zaopatrzyć sie w analogową głowice od takiego odbiornika i dorobić jeszcze  "dość  prosty układ" elektroniczny i właściwie mozna zaczynać. Jesli sam nie jestes elektronikiem to napewno znajdziesz kogos kto nim jest i pomoze od strony wykonawczej. Tak przy okazji jesli znajdziesz takiego to zamiast głowicy analogowej mozna uzyc  nowszej cyfrowej, ale tu dodatkowe układy sie rozrastaja bo dochodzi sterowanie tej głowicy magistralą I2C. Zobacz tez co zaproponował tu kolega "radioamator". To chwilowo tyle w odpowiedzi na to pytanie. Piszesz, ze masz oprogramowanie wiec napisz co to za program.
Czy ta antena jesp paraboliczna i czy masz do niej konwerter a jesli tak to o jakim zakresie i jakie ma szumy własne? 150cm to dość sporo i naped musi byc solidny bo to sterowanie w azymucie i elewacji. No bedzie jeszcze kilka spraw do obgadania ale po woli.
Pozdrawiam
Andromeda
Odpowiedz
Jeszcze jedno wyjasnienie lub uzupełnienie.
Jeden z kolegów w ubiegłym roku obiecał zrobic to tłumaczenie i jakos cisza w tej sprawie. Może ktos inny postara sie to zrobić, a po skonsultowaniu mozemy to opublikowac tu aqby mozna było ten odbiornik JOVE zacząć budować.
andromeda
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości