Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
strona CalSKY / przejścia ISS przez Słońcem lub Księżycem
#1
Niedawno znalazłem super stronke :
http://www.calsky.com/
Jest to taki interaktywny kalendarz astronomiczny wysokiej precyzji. Wystarczy wpisać swoje współrzędne i inne parametry i już możemy przechodzić dalej do działów obliczających efemerydy - słońca, księżyca (m. in zakrycia), planet, aktualnych komet, asteroid (również zakrycia planetoidalne), obiektów DS i sztucznych satelitów.

W dziale o satelitach natknałem się na kolejny link "sun/moon crosses" !!! Jeśli tam klikniemy wejdziemy na stronę obliczająca przejścia sztucznych satelitów (w tym najspektakularniejszej ISS) przed tarczami Słońca i Ksieżyca.

Skąd się dowiedziałem o stronce? - otóż na www.spaceweather.com zamieszczane są czasem mini reportaże z nagrań takich przejść ze zdjęciami i filmami, np http://www.wonderplanets.de/iss-transit.html . Na podstawie tego artykułu można stwierdzić, że takie zjawisko nagra się już przez obiektyw fotograficzny o f=500 mm !!! Osobiście nagrywałem przejście Merkurego na wideo przez MTO 8/500 i wyszło bardzo ładnie, a to by były przecież te same rozmiary kątowe ;D
Przy zastosowaniu większych ogniskowych już swobodnie zobaczy się na stopklatce kształt "T" stacji ISS.

Otóż całe zjawisko jest bardzo krótkie, wizualnie wręcz nie możliwe do obserwacji, więc w grę wchodzą tylko kamery CCD TV lub internetowe klasy ToUcam, Vesta.
Jak sobie symulowałem takie zjawisko otrzymałem następujące dane ( na przykłądzie przejścia 14 czerwca 2003 w rejonie Białegostoku):
- rozmiary kątowe ISS to około 9 " na tarczy Słońca lub Ksieżyca
-prędkość kątowa ISS to np 43'/sek
- tak więc czas przejścia jest b. krótki i tu wyniósł 0,7 sek !!! (linia centralna zjawiska)

Program podaje jednak jak musimy się przemieścić (ile km i w jakim azymucie) z naszych współrzędnych do linii centralnej zjawiska, aby je zobaczyć.
Z prowizorycznych szacunków ta ścieżka cienia ISS rzucona na powierzchnię Ziemi ma jedynie 2 km szerokośći !!!

No i jeszcze jednak uwaga na koniec- aby taka efemeryda nas nie zawiodła, trzeba ją jeszcze raz sporządzić maksymalnie króko przed obserwacją, ze względu na szybkie zmiany parametrów orbity ISS. Obliczona bowiem parę dni temu efemeryda z przejsciem, może dać jedynie minięcie w rzeczywistości ISS blisko Słońca.


Jeszcze raz plecam ta stronkę i zachęcam do prób nagrania przejść ISS przed tarcza Słońca lub Ksieżyca
Odpowiedz
#2
Dzięki Wojtek, tego nam było trzeba do rozpoczęcia polowania z nagonką !!!
Odpowiedz
#3
No teraz to sie zacznie... Planet nie ma, wiec bedzie na co polować Smile
pozdr
Odpowiedz
#4
Hej!!!Malek uważaj tylko na nisko przelatujace na tle tarczy kolejki górskie ;D ;D ;D
Odpowiedz
#5
U mnie ISS ma przelecieć na tle tarczy Słońca we wtorek rano (6:10). Stacja będzie miała rozmiar 10". Zobaczymy, czy się sprawdzi Smile

Robert
Odpowiedz
#6
Pamiętajcie sprawdzić efemerydę najlepiej dzień lub kilka godzin przed zjawiskiem, bo czasem ze zjawiska moga wyjść nici Smile szczególnie gdy ISS będzie przelatywać z Waszego miejsca blisko krawędzi tarczy. Może po prostu minąc tarczę kilka minut kątowych od jej brzegu.

Drugi wątek który się w związku z tym nasuwa- musicie mieć albo GPS (np Garmin 12 daje dokładność jednarazowego pomiaru około 3 m przy dobrych warunkach, z tymi wbudowanymi w teleskopy trochę gorzej- dokładnośc kilkunastu metrów), albo dobre geodezyjne mapy 1:10000, 1:25000, czy 1:50000 ze współrzędnymi geograficznymi aby znać swoją pozycje i przebieg pasa zakryciowego.

Wspłrzędne podawane domyślnie przez stronkę sa w systemie WGS'84 i na taki system są nastawione praktycznie wszystkie GPS-y. Gorzej z mapami- tu można się spotkać z różnymi systemami geodezyjnymi, np prostokątnym "1965", czy "Pułkowo 1942".
Ostatnio dostepne bardzo dobre mapy 1:10000 w systemie "1992" podają na obwodzie mapy współrzędne także w WGS-ie.

Jeśli potrzeba będzie przeliczyć współrzędne z jakiegoś systemu w inny to chętnie służe pomocą.

Już sobie wyobrażam jak spaektakularnie może wyglądać kilkunastosekundowwa fotka gdy ISS przechodzi przed Ksieżycem, wykonana w nocy obiektywam około 200 mm. Ksieżyc na prowadzeniu i stacja "przelatyjąca" przez tarczę....super !!!

Pewnie uda się to takze zobaczyć wizualnie (te 0,7 sek przejśća to w zakryciach baaardzo długoooo...Smile, ale trzeba wiedziec dokładnie w jakim momencie czasu i w jakim miejscu tarczy słońca lub Ksieżyca spoglądać.

Otóz jest jeszcze mozliwosć sprawdzenia trajektorii ISS ( czy innych satelitów) takimi programami jak np Guide 8. Wtedy pokaże on nam dokładnie w któym miejscu tarczy pojawi się stacja a w którym zniknie.
Najlepiej pobrać najświeższe elementy orbitalne stacji http://users2.ev1.net/~mmccants/tles/index.html lub http://www.celestrak.com/NORAD/elements/ jako plik "TLE" i umieścic go w folderze na dysku gdzie zainstalowany jast Guide. Potem wystarczy wejsć do Guida i z Settings otworzyć nasz ściągnięty plik poleceniem "TLE=" i juz mamy załadowane do programu najświeższe elementy ISS (albo wszystkich widocznych satelitów, zależy od ściagniętego pliku).

Życzę powodzenie w polowaniach- sam się tym zajme intensywnej po sesji....
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości