Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
strona CalSKY / przejścia ISS przez Słońcem lub Księżycem
Niedawno znalazłem super stronke :
http://www.calsky.com/
Jest to taki interaktywny kalendarz astronomiczny wysokiej precyzji. Wystarczy wpisać swoje współrzędne i inne parametry i już możemy przechodzić dalej do działów obliczających efemerydy - słońca, księżyca (m. in zakrycia), planet, aktualnych komet, asteroid (również zakrycia planetoidalne), obiektów DS i sztucznych satelitów.

W dziale o satelitach natknałem się na kolejny link "sun/moon crosses" !!! Jeśli tam klikniemy wejdziemy na stronę obliczająca przejścia sztucznych satelitów (w tym najspektakularniejszej ISS) przed tarczami Słońca i Ksieżyca.

Skąd się dowiedziałem o stronce? - otóż na www.spaceweather.com zamieszczane są czasem mini reportaże z nagrań takich przejść ze zdjęciami i filmami, np http://www.wonderplanets.de/iss-transit.html . Na podstawie tego artykułu można stwierdzić, że takie zjawisko nagra się już przez obiektyw fotograficzny o f=500 mm !!! Osobiście nagrywałem przejście Merkurego na wideo przez MTO 8/500 i wyszło bardzo ładnie, a to by były przecież te same rozmiary kątowe ;D
Przy zastosowaniu większych ogniskowych już swobodnie zobaczy się na stopklatce kształt "T" stacji ISS.

Otóż całe zjawisko jest bardzo krótkie, wizualnie wręcz nie możliwe do obserwacji, więc w grę wchodzą tylko kamery CCD TV lub internetowe klasy ToUcam, Vesta.
Jak sobie symulowałem takie zjawisko otrzymałem następujące dane ( na przykłądzie przejścia 14 czerwca 2003 w rejonie Białegostoku):
- rozmiary kątowe ISS to około 9 " na tarczy Słońca lub Ksieżyca
-prędkość kątowa ISS to np 43'/sek
- tak więc czas przejścia jest b. krótki i tu wyniósł 0,7 sek !!! (linia centralna zjawiska)

Program podaje jednak jak musimy się przemieścić (ile km i w jakim azymucie) z naszych współrzędnych do linii centralnej zjawiska, aby je zobaczyć.
Z prowizorycznych szacunków ta ścieżka cienia ISS rzucona na powierzchnię Ziemi ma jedynie 2 km szerokośći !!!

No i jeszcze jednak uwaga na koniec- aby taka efemeryda nas nie zawiodła, trzeba ją jeszcze raz sporządzić maksymalnie króko przed obserwacją, ze względu na szybkie zmiany parametrów orbity ISS. Obliczona bowiem parę dni temu efemeryda z przejsciem, może dać jedynie minięcie w rzeczywistości ISS blisko Słońca.

Jeszcze raz plecam ta stronkę i zachęcam do prób nagrania przejść ISS przed tarcza Słońca lub Ksieżyca
Odpowiedz
Dzięki Wojtek, tego nam było trzeba do rozpoczęcia polowania z nagonką !!!
Odpowiedz
No teraz to sie zacznie... Planet nie ma, wiec bedzie na co polować Smile
pozdr
Odpowiedz
Hej!!!Malek uważaj tylko na nisko przelatujace na tle tarczy kolejki górskie ;D ;D ;D
Odpowiedz
U mnie ISS ma przelecieć na tle tarczy Słońca we wtorek rano (6:10). Stacja będzie miała rozmiar 10". Zobaczymy, czy się sprawdzi Smile

Robert
Odpowiedz
Pamiętajcie sprawdzić efemerydę najlepiej dzień lub kilka godzin przed zjawiskiem, bo czasem ze zjawiska moga wyjść nici Smile szczególnie gdy ISS będzie przelatywać z Waszego miejsca blisko krawędzi tarczy. Może po prostu minąc tarczę kilka minut kątowych od jej brzegu.

Drugi wątek który się w związku z tym nasuwa- musicie mieć albo GPS (np Garmin 12 daje dokładność jednarazowego pomiaru około 3 m przy dobrych warunkach, z tymi wbudowanymi w teleskopy trochę gorzej- dokładnośc kilkunastu metrów), albo dobre geodezyjne mapy 1:10000, 1:25000, czy 1:50000 ze współrzędnymi geograficznymi aby znać swoją pozycje i przebieg pasa zakryciowego.

Wspłrzędne podawane domyślnie przez stronkę sa w systemie WGS'84 i na taki system są nastawione praktycznie wszystkie GPS-y. Gorzej z mapami- tu można się spotkać z różnymi systemami geodezyjnymi, np prostokątnym "1965", czy "Pułkowo 1942".
Ostatnio dostepne bardzo dobre mapy 1:10000 w systemie "1992" podają na obwodzie mapy współrzędne także w WGS-ie.

Jeśli potrzeba będzie przeliczyć współrzędne z jakiegoś systemu w inny to chętnie służe pomocą.

Już sobie wyobrażam jak spaektakularnie może wyglądać kilkunastosekundowwa fotka gdy ISS przechodzi przed Ksieżycem, wykonana w nocy obiektywam około 200 mm. Ksieżyc na prowadzeniu i stacja "przelatyjąca" przez tarczę....super !!!

Pewnie uda się to takze zobaczyć wizualnie (te 0,7 sek przejśća to w zakryciach baaardzo długoooo...Smile, ale trzeba wiedziec dokładnie w jakim momencie czasu i w jakim miejscu tarczy słońca lub Ksieżyca spoglądać.

Otóz jest jeszcze mozliwosć sprawdzenia trajektorii ISS ( czy innych satelitów) takimi programami jak np Guide 8. Wtedy pokaże on nam dokładnie w któym miejscu tarczy pojawi się stacja a w którym zniknie.
Najlepiej pobrać najświeższe elementy orbitalne stacji http://users2.ev1.net/~mmccants/tles/index.html lub http://www.celestrak.com/NORAD/elements/ jako plik "TLE" i umieścic go w folderze na dysku gdzie zainstalowany jast Guide. Potem wystarczy wejsć do Guida i z Settings otworzyć nasz ściągnięty plik poleceniem "TLE=" i juz mamy załadowane do programu najświeższe elementy ISS (albo wszystkich widocznych satelitów, zależy od ściagniętego pliku).

Życzę powodzenie w polowaniach- sam się tym zajme intensywnej po sesji....
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości