Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koszulka SONDA !!!
Kto wrzucił na ftp projekty koszulek z okazji 30-lecia wystartowania Sondy?
Odpowiedz
NA ftp znajdziecie informacje o koszulkach:
/cytat/
SONDA koszulka front.eps
przód koszulki, logo z programu (nie z wizytowki), lista autorów wg szerokości tekstu, do każdej techniki nadruku

SONDA koszulka back1.eps
tyl koszulki, każda technika wykonania, mam też bardziej ponadczasową wersję - zamiast daty i kanału podpisuję 'czwartek, 18:20'

SONDA koszulka back2.eps
tył koszulki na jasne tło, zalecany sitodruk, nie próbowałem z foliami flex/flox (faza testów)

SONDA koszulka back2 inv.eps
jak wyżej, ale na ciemne tło

w sitodruku kolor farby dowolny (duże nakłady)
techniką folii flex/flox kolory z palety dostępnych materiałów

Projekty są wolne od praw autorskich.
Wykorzystane logo i ilustracja nie są własnością autora projektu, i mogą być objęte prawami autorskimi osób trzecich.

karolek.p@poczta.fm
Uwolnić "Sondę" - otworzyć archiwa TVP
Odpowiedz
Witam, dawno nikt nie nawiązywał do tematu koszulek z logo. Nie wiem czy kogoś z forumowiczów jeszcze ten temat interesuje. Z racji zamiłowań plastycznych opracowałem własną technikę tworzenia powtarzalnych wzorów na tkaninach użytkowych przy użyciu specjalnych farb (używanych zresztą w technice sitodruku). Technika nie jest trudna w opanowaniu. Osobiście wykorzystuję ją w pracy z młodzieżą. Nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Można ją z powodzeniem zastosować do namalowania logo programu na koszulce bawełnianej. Przeglądając galerię znalazłem fotkę, na której Pan Tomasz ma koszulkę z logo. Wykonanie podobnej, łącznie z ręcznym wycięciem szablonu jest kwestią 3 godzin. Przy wykorzystaniu plotera tnącego (niestety nie posiadam) stworzenie szablonu zajmuje dosłownie chwilę. Technika ta pozwala wykonywać niskie nakłady wzorów, a o takie właśnie chodzi. Wyjaśnię przy okazji, że nie mam zamiaru zarabiać żadnych pieniędzy na moim pomyśle, to byłoby nie w porządku wobec Pana Tomasza i wszystkich fanów Sondy. Jeśli ktoś byłby zainteresowany moją "technologią", to wszelkie informacje podeślę na PW.
Byłoby wielkim zaszczytem, gdyby Pan Tomasz mógł odpowiedzieć: -carver, otrzymałem przesyłkę z koszulką...
Odpowiedz
Niestety nie odpowie, bo - jak już wiesz - zmarł kilka lat temu.
Natomiast co do koszulki, to sprawa jest w tej chwili taka, że być może ktoś byłby zainteresowany, ale chyba tylko na własny użytek. Nie tworzymy żadnej organizacji, mieszkamy daleko od siebie...

Jednak oczywiście z chęcią poznamy (jeśli nie napiszesz na forum, to choć na PW) tę technologię.
Odpowiedz
Co do technologii wykonania wzoru, to jest bardzo prosta. Jak znajdę chwilę, to wrzucę "przepis" na koszulkę do wykonania dla średnio zaawansowanych manualnie. Każdy chętny wykona sobie spokojnie koszulkę samodzielnie.
Odpowiedz
  Dobry wieczór

Prawdę mówiąc to mnie nieinteresuje, raczej temat znika z cicha.

Bardziej mnie interesuje tzw. wznowienie  "starych koszulek"  ze  znaczkiem A4u, lubiałem  ją i wielu amatorów także by zamówiło.

Pozdrawiam, Dziadek.
Odpowiedz
A ja bym chętnie zapoznał się z nową technologią i zrobiłbym sobie potem koszulkę Sondy wg własnego uznania.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
Przepraszam, że tyle to trwało, ale brak czasu...
Przepis na koszulkę z logo.

Samodzielne wykonanie logo na koszulce, wersja dla bardziej manualnych. Jeśli ktoś ma dostęp do plotera tnącego, to po zapisaniu pliku z logo w formacie, który „zrozumie” ploter można szablon wyciąć ploterem (wysoki stopień dokładności).

Potrzebne materiały i narzędzia.
Koszulka bawełniana (najlepiej w jasnym kolorze)
Folia matowa do wykonywania szyldów (zaopatrzenie agencji reklamowych, sklepy dla plastyków)
Folia tzw. transportowa (zaopatrzenie agencji reklamowych, sklepy dla plastyków)
Farba akrylowa do malowania na tkaninach (do malowania na ciemnych tkaninach potrzebne są specjalne farby, do kupienia w sklepach dla plastyków)
Ołówek twardość HB
Nóż do prac precyzyjnych, lub skalpel o wąskim ostrzu
Tektura lita (tył okładki z bloku rysunkowego)
Pędzel szkolny  lub stempel z gąbki
Żelazko i deska do prasowania, suszarka do włosów.

Wykonanie szablonu znaku graficznego programu SONDA.
Pobrać plik graficzny z logo i wydrukować w odpowiedniej wielkości.
Lewą stronę wydruku pokryć dokładnie ołówkiem w miejscu gdzie nadrukowany jest znak graficzny (tworzymy substytut kalki do kopiowania).
Przyłożyć wydruk do matowej folii i przenieść rysunek przez obrysowanie krawędzi wydrukowanego logo. Należy wykonać to starannie, ponieważ od tego etapu zależy dokładność wykonania szablonu, a co za tym idzie gotowego obrazu na koszulce. Po odsunięciu kartki z wydrukiem należy sprawdzić dokładność przerysowanego wzoru i nanieść ewentualne poprawki.
Przy użyciu noża do prac precyzyjnych dokładnie nacinać folię po przerysowanych krawędziach. Usunąć elementy, które na wydruku były zaczernione.
Do gotowego szablonu przyłożyć folię transportową i przykleić pozostałe na nim elementy. Po oderwaniu wzoru od papieru zabezpieczającego przenieść elementy na koszulkę i dokładnie docisnąć. Delikatnie odkleić folię transportową.
Koszulkę położyć na desce do prasowania wzorem do spodu i przeprasować w miejscu przyklejenia wzoru przez warstwy materiału (nie wolno dotykać folii bezpośrednio gorącym żelazkiem). Po dokładnym doklejeniu wzoru należy sprawdzić, czy wszystkie elementy przylegają do tkaniny (na powierzchni folii powinien odbić się splot poszczególnych nitek tkaniny- co świadczy o dobrym przyklejeniu szablonu).
Malowanie- pomiędzy warstwy tkaniny wkładamy kawałek tekturki, który zapobiegnie przesiąknięciu farby na drugą stronę koszulki . Farbę nanosimy w trzech warstwach, z których każda musi być dokładnie wysuszona przed nałożeniem kolejnej. Proces można przyspieszyć suszarką do włosów (ostrożnie, żeby nie uszkodzić szablonu). Po wykonaniu malowania odrywamy szablon, niestety nie nadaje się on do powtórnego użytku.
Wykonany wzór utrwalamy prasując żelazkiem rozgrzanym do 150°C przez czystą ściereczkę (3 minuty). Koszulkę można prać w temperaturze do 40°C.
Co ważne, jeśli nie macie doświadczenia z robótkami ręcznymi tego typu, to radzę poćwiczyć z prostym wzorem na kawałku niepotrzebnego materiału.
Odpowiedz
Myślę, że koszulka z logo SONDY to pomysł, który nie traci na wartości. Kilkanaście dni temu miałem urodziny i... taką właśnie dostałem! Jest biała z dużym logo. Odpowiednie zdjęcie zostanie oczywiście dodane, ale dopiero jak je zrobię ;D. Niestety jest ociupinkę za mała, więc... to chyba oczywiste: muszę troszkę schudnąć. Smile To troszkę do tej koszuli (i w ogóle) oceniam na jakieś 8-10 kg. Myślę więc, że pod koniec lata będę w niej śmigał niczym Vettel w F1, w sezonie 2013. Smile.
Odpowiedz
No i gdzie to zdjęcie koszulki z logo bo chciałbym zobaczyć? W jakiej technice wykonany jest nadruk?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości