Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saturn 2006
Witam!
Po długiej zimowej przerwie wynikającej ze sprzysiężenia się przedłuzającego się w nieskończoność choróbska, "kamczackich" temperatur i nijakiej pogody (BTW nigdy więcej mieszkania w pobliżu rzeki, dobrze że za ok. rok się przeprowadzam), wytargałem wreszcie sprzęcior na balkon aby, w przerwie meczu  ;D , pierwszy raz w życiu spojrzeć własnymi "uzbrojonymi" ślepiami na saturna.

No i oczywiście wrażenie wspaniałe, Saturnik śliczny, elegancko widoczne pierścienie, po chwili przyzwyczajanie wzroku do "astro-patrzenia" , po paru miesiącach przerwy wychodzi się z wprawy, wyraznie widoczna przerwa Cassiniego.
Ładnie widoczny również pas chmur.
Po prostu miodzio, żona również zachwycona.
Przy okazji całkiem przyjemnie było też popatrzeć na będącą w pobliżu M44.

Jak miło że wracają normalne temperatury i zdrowie , choć po poniedziałkowych "bitwach wodnych" z rodziną dziś znów lekki nawrót kataru  Wink

Pozdrawiam Wszystkich
Południowa Konstelacja Magurka Synta 10", BST WA 30mm, BST ED 15mm, BST ED 5mm, BST WA 9mm Orion SkyQuest XT6, kitowe Plossl'e 25mm i 10mm, Soligor Plossl 6mm Baader Neodymium Moon&Skyglow
jakiego okularu używasz? Dołożonego do zestawu 10mm, czy
czegoś innego?-chce właśnie dokupić coś do xt6 i zastanawiam
się nad barlowemx2 lub okularem 4-6 mm
-
(19.04.06, 08:26)bodik link napisał(a): jakiego okularu używasz? Dołożonego do zestawu 10mm, czy
czegoś innego?-chce właśnie dokupić coś do xt6 i zastanawiam
się nad barlowemx2 lub okularem 4-6 mm

Naturalnie używam tych, które były w zestawie bo nie ma żadnych powodów żeby ich nie używać  Smile, nie są wcale najgorsze , przynajmniej na początek.
Pozatym dokupiłem sobie 6mm Antaresa ale to z przyczyn natury ekonomicznej, oczywiście orto do planet byłby lepszy.
Co do barlowa raczej nie byłem przekonany , wychodzę raczej z założenia ,że im miniej szkła po drodze tym lepiej dla jakości (i jasności obrazu).
Poza tym jeżeli kupisz barlowa (żeby mieć wieksze spektrum powiększeń), no to na chwilę obecną jeżeli zalożysz go z 25mm to będziesz miał 12,5 a przecież masz już 10mm, a jeżeli użyjesz go z 10mm to masz 5mm, to chyba lepij kupić porostu coś w okolicach 6mm, masz w zasadzie to same powiększenia do dyspozycji, a bez dodatkowego szkła.

Co do tego czy 6mm czy 4mm, to myśle że 4mm to ciut za dużo jak na możliwości naszego 15cm lusterka, oczywiście zdażają się okresy świetnego seeingu, gdzie to 4mm by się przydało, ale przykra prawda jest taka że często już przy 6mm czyli w naszym przypadku 200x wszystko pływa.
Sądzę, że rozsądniej kupić 6mm, użyjesz częściej , a jak uzbierasz znowu kaskę , to zawsze możesz dokupić 4mm, żeby był na spejalne okazje  Big Grin

Ja wczoraj oglądałem Saturna głównie przez 10mm , dawał najspkojniejszy obraz , a powiekszęnie wystarczające żeby dojrzeć przerwę Cassiniego.

Południowa Konstelacja Magurka Synta 10", BST WA 30mm, BST ED 15mm, BST ED 5mm, BST WA 9mm Orion SkyQuest XT6, kitowe Plossl'e 25mm i 10mm, Soligor Plossl 6mm Baader Neodymium Moon&Skyglow
A ja niedawno widziałam saturn i jowisz po raz pierwszy w życiu!!!Super!!!
Pojutrze wieczorem (30 maja) będziemy mogli obserwować zbliżenie Saturna do dwóch gwiazd, które tym samym będą wyglądały jak dodatkowe satelity planety. Co więcej słabsza z tych gwiazd zostanie zasłonięta przez tarczę planety, zaś tuż obok jaśniejszej przesunie się Tytan.
Niestety to koniec dobrych wiadomości. Początek zjawiska będzie widoczny na jasnym niebie, zaś koniec, gdy Saturn będzie nisko nad horyzontem, a słabsza gwiazda jeszcze przed zakryciem zostanie "przyćmiona" blaskiem planety.

Słabsza gwiazda ma jasność ok. 11,5 mag. i ok. 21:35 zniknie za pierścieniem Saturna, zaś ok. 22:24  za tarczą planety. Odkrycie nastąpi ok. 23:23.
W tym czasie ok 1,5' od Saturna będzie gwiazda SAO 97976 o jasności 6,75 mag.  Około 23:46 w odległości zaledwie 5" od niej przesunie się Tytan (8,4 mag.)
Wieczorem obok Saturna będą widoczne jego "zwykłe" satelity, między innymi wspomniany Tytan (8,4 mag.), Rhea (9,8 mag.), Tethys (10,3 mag.), Dione (10,5 mag.), Iapetus (11,2 mag) oraz  Enceladus (11,8 mag.).

Oczywiście do obserwacji potrzebny jest teleskop.

http://mpocc.astro.cz/2006/0530sat.gif

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości