Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co jest z PTMA Szczecin???
Pod koniec marca obstawialiśmy we czwórkę pokazy zaćmienia Słońca dla kilkuset osób. W trzeci wtorek kwietnia jeszcze suszyliśmy się po dungusie. A za parę dni będzie to:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7979.0

Oprócz trzecich wtorków miesiąca część Oddziału spotyka się także w każdy piątek o godz. 18:00 (po kółku astronomicznym w tamtejszym gimnazjum) w piwnicy kolegium jezuitów na Wzgórzu Św. Maksymiliana (ul. Tatrzańska) również w Gdyni.

We wtorki zazwyczaj dyskutujemy o bieżącej działalności Oddziału i planujemy imprezy plenerowe. Dawno nie było żadnego wykładu. Styczniowy o Heweliuszu nie odbył się, bo mieliśmy "ważniejsze sprawy" na głowie. W najbliższym czasie (maj) zorganizujemy kolejny seans w Planetarium na Oksywiu. Będzie stosowne info na Forum.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
We wtorki przychodziło od kilku do kilkunastu osób (w zależności od sezonu), ale część się przeniosła na spotkania wyłącznie piątkowe i we wtorki bywa teraz 6-7 osób. Ile bywa w piątki u jezuitów nie wiem, bo ja akurat przychodzę wyłącznie na spotkania wtorkowe i imprezy plenerowe. Na pokazach nieba bywa też po kilka-kilkanaście osób. W planetarium jest lepiej, bo nie schodzimy poniżej dwudziestki, a bywało i też powyżej trzydziestu osób.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
A jaka jest średnia wieku? Bardzo mnie to męczy, bo chyba nie chciałabym wpaść na spotkanie, gdzie byłabym matką synom. Wiem, że hobby zbliża itd. i na wyprawie do Turcji mile się rozczarowałam, ale coś widać siedzi we mnie. Trochę późno wzięłam się za swoje zainteresowania, ale wcześniej ciężko było. Miałabym też kłopot z tymi terminami, ale może coś bym wymyśliła.
Odpowiedz
A czym Ty się przejmujesz?? Rozpiętość wiekowa jest znaczna. Tyle wystarczy napisać.
Odpowiedz
(21.04.06, 00:08)Anna link napisał(a): A jaka jest średnia wieku? Bardzo mnie to męczy, bo chyba nie chciałabym wpaść na spotkanie, gdzie byłabym matką synom. Wiem, że hobby zbliża itd. i na wyprawie do Turcji mile się rozczarowałam, ale coś widać siedzi we mnie. Trochę późno wzięłam się za swoje zainteresowania, ale wcześniej ciężko było. Miałabym też kłopot z tymi terminami, ale może coś bym wymyśliła.

Witaj

Nie wiem czy pamietasz ale rozmawialismy o średniej wieku gdy odbierałaś ode mnie kalendarz. Powiem to co wtedy powiedziałem - że nie zależnie gdzie zdecydujesz się przyjść to na prawdę nie masz się czego obawiać. Dodam jeszcze tylko, że mało znam osób, którym marzenia z dzieciństwa spełniły się w .... dzieciństwie. Raczej wszyscy je realizujemy dopiero wtedy gdy mamy ku temu możliwości Smile

Co do reszty spraw to:

Niestety korzystając tylko z forum nie da się obiektywnie i w pełni ocenić tego co dzieje się (lub nie dzieje) w pomorskim światku astronomicznym. Z tego co mi wiadomo działają tutaj przynajmniej dwie organizacje: OP PTMA i Hevelianum ale bardzo dużo dzieje się też w mniej oficjalnych grupach, członkowie których nie mają potrzeby legalizacji czy zrzeszania się a zawiązujących się w szkołach, na uczelniach czy nawet osiedlach. Przejawy działalnosci to w zasadzie przegląd tematyki działów na naszym forum (od wykładów, przez zloty do poszczególnych dziedzin rzemiosła astronomicznego). Nie znam takiego miejsca w sieci ani nie znam takiej osoby, która wszystkie te działania potrafiłaby zebrać i obiektywnie ocenić. Nasze forum też nie jest doskonałe pod tym względem ale mamy to co mamy.

Ze swojej strony mogę za to przyblizyć Ci ogólnie to z czym możesz się spotkac na Tatrzańskiej w Gdyni:

O wykładach, prelekacjach itp .. pisał nie będe bo te odbywają się tam kilka razy w roku i zwykle jest o nich głośno. Miejscem wykładów zazwyczaj jest aula Liceum i Gimnazjum im św Stanisława Kostki w Gdyni. Zdarza się, że
gościnnie organizuje sie je w innych miejscach. O wszelkich zlotach jesli tylko są organizowane wyczytasz na forum.

Jeśli idzie o wspomniane piątkowe spotkania to wygląda to tak:

Zajecia teoretyczne
Godziny: 15.30 - 17.00
Wstęp wolny

Koła astronomicznego w Liceum im św S. Kostki na ul. Tatrzańskiej.
Są to zajęcia w formie wykładów i ćwiczeń z astrofizyki obejmujące, terię, rozwiązywanie zadań, przygotowywanie uczestników do olimpiad astronomicznych, ale nie tylko bo od jakiegoś czasu prowadzone są m-szkolne programy obserwacyjne...). Generalne dużo teorii i ścisłej astronomii.
Frekwencja to kilkanaście i więcej osób. Poza wykładowcami i osobami, które przyszły na wykład reszta to zwykle młodzież w wieku gimnazjalnym.

Zajęcia praktyczne
Godziny: 18.00 - 22.00 (bywa że dłużej...)
Wstęp wolny

Zajęcia odbywają się w miejscu, które (jakby go nie nazywać ... ) jest oficjalną siedzibą Pomorskiego PTMA. Członkowie i sympatycy OP PTMA z błogosławieństwem przełożonych tej organizacji własnymi rękami i nakładem finansów oddziałowych i prywatnych wyremontowali pomieszczenie bezpłatnie udostepnione przez Gdyńskich Jezuitów. Nie jest to może tak szykowny lokal jak te, o których mowa była wcześniej ale zapewniam Cię, że szczurów i starych konserw tam nie znajdziesz Wink Dostęp do pomieszczenia jest wolny dla wszystkich którzy przyjdą i raczej nie ograniczony czasowo, co oznacza, że nie będzie Cię tam nikt ponaglał aby opuścić pomieszczenie o danym czasie a także nie spotkasz problemów ze strony panów w mudnurach paradujących z lufą karabinu i z żądaniem przepustki wkomponowanym w wyraz twarzy WinkWinkWink

Do w/w zajęć odbywających sie po 18-ej należą wszelkiego rodzaju metody praktycznego poznawania i obsługi instrumentów, oprogramowania oraz literatury astronomicznej. Mamy więc tutaj coś w rodzaju "warsztatów" z pokazami multimedialnymi, ćwiczeniami, obserwacjami...itp Obserwacje odbywają się gdy dopisze pogoda i znajdą się chętni. Ich miejscem jest dach użytkowy budnyku Jezuitów bądź plac przed tym budynkiem. Na zajęciach bywa od 10 do klikunastu osób (bywa, że czasem więcej). Rozpiętośc wieku jest bardzo duża (choćby ze względu na godziny w jakich zajecia sie odbywają).

Powienieniem też dodąć kilka słów o tym, że zajęcia trwają dosyć długo i nie zawsze po całym dniu pracy znajdują się na nich chętni na długotrwały wysiłek intelektualny stąd też samoistnie zawiązała się tzw "sekcja sportowa" Smile. Jest to grupa osób, ktore nie chce rozstawać się ze wspaniałym towarzystwem a nie mają już sił na astronomię
więc korzystając z lokalnego sprzetu sportowego zajmują się rozwijaniem kultury fizyczej Smile

Tak jak napisałem na wszystkie z w/w zajęć wstęp jest wolny.
Jeśli jest taka potrzeba można sie umówić także w inne dni i przyjść kiedy komu jest wygodnie. Póki co większości pasował piatek po południu ale umówić się w innym terminie też nie jest problem ...
Odpowiedz
Cytat:Zajęcia odbywają się w miejscu, które (jakby go nie nazywać ... ) jest oficjalną siedzibą Pomorskiego PTMA. Członkowie i sympatycy OP PTMA z błogosławieństwem przełożonych tej organizacji własnymi rękami i nakładem finansów oddziałowych i prywatnych wyremontowali pomieszczenie bezpłatnie udostepnione przez Gdyńskich Jezuitów. Nie jest to może tak szykowny lokal jak te, o których mowa była wcześniej ale zapewniam Cię, że szczurów i starych konserw tam nie znajdziesz  Dostęp do pomieszczenia jest wolny dla wszystkich którzy przyjdą i raczej nie ograniczony czasowo, co oznacza, że nie będzie Cię tam nikt ponaglał aby opuścić pomieszczenie o danym czasie a także nie spotkasz problemów ze strony panów w mudnurach paradujących z lufą karabinu i z żądaniem przepustki wkomponowanym w wyraz twarzy

A czy przypadkiem nie Planetarium  Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni jest oficjalna siedzibą OP PTMA??
"W morze spienione w morze szumiące, gwiazdy spadały i nikły" w. Broniewski
Odpowiedz
Zobacz chocby tutaj:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=4963.0
Odpowiedz
Dziękuję za wyjaśnienia. Coś bym chciała robić, ale - prawdę mówiąc - nie wiem, kiedy. We wtorki i piątki (i nie tylko wtedy) wożę 2 synków na treningi. Mamy teraz sezon ligowy, więc dochodzą mecze, i do tego dużo pracuję. Jest to jakiś mój problem, ale, skoro o tym myślę, to może i rozwiązanie się znajdzie.
Odpowiedz
Ja sie sugerowałam tym:
http://opptma.astro4u.net/
"W morze spienione w morze szumiące, gwiazdy spadały i nikły" w. Broniewski
Odpowiedz
No właśnie co jest z PTMA Szczecin???
NEQ6, OO UK CT8, Atik 314E, Atik 383L+
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości