Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Którą nasadkę binokularową wybrać - WO, czy BP?
witam,
a moze tu warto zerknac:
http://www.astromart.com/classifieds/lis...gory_id=18

Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
Hej El,

Jak chcesz zobaczyć nasadkę WO na żywca to daj znać - dyć mam to w domu.

Pozdrawiam,
  Czarek
LX50 10", ETX-90EC
Odpowiedz
Czy ta Twoja ma wyciągniętą na zewnątrz regulację skolimowania?

Czy będziesz 5-go maja na AstroSafari?
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7979.0

Czy w przypadku WO też bez znaczenia optycznego jest to, czy masz mechaniczne połączenie z telepem przez 2", czy przez 1,25"?

Nie "dyć", tylko "toć". "Dyć" jest w zdaniach przeczących   Wink
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Czy ta Twoja ma wyciągniętą na zewnątrz regulację skolimowania?

Trudno mi powiedzieć - od strony wyciągu widoczne są dwie małe śrubki przy jednym torze optycznym (prawdopodobnie regulacja pryzmatu).

Czy będziesz 5-go maja na AstroSafari?
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7979.0
Jeszcze nie wiem. Ale będę w Borucinie.

Czy w przypadku WO też bez znaczenia optycznego jest to, czy masz mechaniczne połączenie z telepem przez 2", czy przez 1,25"?
Jeżeli chodzi o przekrój światłą toru optycznego to nie.  Natomiast stosowana z kątówką 1,25" ma nieco krótszy tor optyczny umżliwiający ustawienei ostrości w refraktorze (80ED). Przy 2" nie ma na to szans.

Z mojej strony dodam, że optyka jest doskonale skolimowana, okulary nie są najwyższej jakości (20mm 60st. pola widzenia), ale działają poprawnie.
Mechanicznie jest to wykonane zgodnie ze standardem do którego już przyzwyczaił nas WO.

Pozdrawiam,
  Czarek

LX50 10", ETX-90EC
Odpowiedz
witam,

http://www.astromart.com/classifieds/det..._id=422313
poszla za 100 USD! Wysylka z NYC  Big Grin

uszzzzz  ;D
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
Witam,

po przejściach z nasadką Soligora, zamówiłem sobie tę właśnie nasadkę WO tym razem do Synty 200/1200.
Wszystko byłoby super, gdyby można było złapać ognisko, ale niestety, po założeniu załączonego do kompletu Barlowa x1,6, nie udaje się wyostrzyć obrazu.
Jeżeli włożę nasadkę do Barlowa 2" Soligora, to wszystko jest wówczas super, ostrość również, ale power aż x192 ! :o
Taki power przyda się na pewno do Słońca (właśnie przed chwilą lukałem i wygląda niesamowicie  :o), Księżyca i planet... jednakże liczyłem jeszcze na jakieś DS-y, ale przy takim powerze...
Mam pytanie, jak obejść problem, żeby przy okularach 20mm z kompletu można było złapać ognisko i mieć podstawowy power x96?

Dodam, że na stronie Delta Optical (tutaj kupiłem tę nasadkę i mogę ją oczywiście zwrócić przed upływem 10 dni, ale nie bardzo chcę...) stoi, że nasadka ta również nadaje się do Newtonów, do czego zapewne miał służyć ten Barlow 1,6...

Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale są dwa wyjścia z sytuacji,
albo wymiana wyciągu na niższy  :'(
albo dorobienie tulejki do barlowa, która sięgałaby głębiej do wyciągu  :Smile ???

Proszę o pomoc, rady, sugestie... jestem w kropce a nie chciałbym zwracać naprawdę przyzwoitego sprzętu...

Pozdrawiam
Odpowiedz
(15.05.06, 16:31)Rothbard link napisał(a): Witam,

po przejściach z nasadką Soligora, zamówiłem sobie tę właśnie nasadkę WO tym razem do Synty 200/1200.
Wszystko byłoby super, gdyby można było złapać ognisko, ale niestety, po założeniu załączonego do kompletu Barlowa x1,6, nie udaje się wyostrzyć obrazu.
Jeżeli włożę nasadkę do Barlowa 2" Soligora, to wszystko jest wówczas super, ostrość również, ale power aż x192 ! :o
Taki power przyda się na pewno do Słońca (właśnie przed chwilą lukałem i wygląda niesamowicie  :o), Księżyca i planet... jednakże liczyłem jeszcze na jakieś DS-y, ale przy takim powerze...
Mam pytanie, jak obejść problem, żeby przy okularach 20mm z kompletu można było złapać ognisko i mieć podstawowy power x96?

Dodam, że na stronie Delta Optical (tutaj kupiłem tę nasadkę i mogę ją oczywiście zwrócić przed upływem 10 dni, ale nie bardzo chcę...) stoi, że nasadka ta również nadaje się do Newtonów, do czego zapewne miał służyć ten Barlow 1,6...

Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale są dwa wyjścia z sytuacji,
albo wymiana wyciągu na niższy  :'(
albo dorobienie tulejki do barlowa, która sięgałaby głębiej do wyciągu  :Smile ???

Proszę o pomoc, rady, sugestie... jestem w kropce a nie chciałbym zwracać naprawdę przyzwoitego sprzętu...

Pozdrawiam

Pozwolę sobie na odświeżenie tematu.

Ja najprawdopodobniej inaczej ominę problem stosowania zwiększającego powiększenie silnego (lub zbyt silnego) "path correctora". Spiłuję (skrócę) tubus refraktora. Jak już dopadnę nasadkę bino MBB z Hyperionami BP, to zapewne nie będę chciał już inaczej obserwować. Zatem taka trwała ingerencja w tor optyczny nie będzie niczemu szkodziła. "Tylko" spiłować 8-10 cm rury od strony wyciągu i wszystko będzie ogniskować.

Są tylko dwa poważne problemy i trzeci malutki:
1/ Przełamanie oporu przed trwałymi zmianami w konstrukcji refraktora Tongue
2/ Rozważenie wpływu na stożek światła pozornie zmiejszonego (przesuniętego do obiektywu) przekroju wyciągu, czyli wprowadzenie nowej diafragmy  :-\

3/ Ile dokładnie spiłować, żeby owca była syta, a wilk cały?  :Smile
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Gdzies czytalem, ze sa nasadki co nie nie potrzebuja barlowa. Od razu zmieniaja wiazke swiatla na rownolegla .
Cyt. Janusz P. :nasadka Soligora... ma wbudowany układ optyczny typu Galileusza który zaraz po wejściu światła do nasadki robi z niego wiązkę równoległą w nasadce i przed okularami przywraca zbieżny bieg promieni

Moze wystarczy skolowac uklad optyczny typu galileusza? Nie trzeba bedzie ciac i powiekszenie nie bedzie wieksze.
Odpowiedz
a nie da się narysować tego stożka? żeby rozwiać te wątpliwości?
i może dałoby się zrobić połączenie na mufę, żeby odpiłowana końcówka tubusu, ewentualnie kiedyś, mogłaby wrócić na swoje miejsce
pozdrowienia

Odpowiedz
Sumas mnie wyprzedził.
(... Moja dywagacja. Czy nie można tak zaprojektować operację cięcia, aby była ona odwracalna?
Rurkę przeciąć, nagwintować z zewnątrz po obu stronach cięcia i dorobić mufę (łącznik). Za piękne to nie będzie, ale zawsze będzie można wrócić do obserwacji jednoocznych.....) Podobno nie wszystkie obiekty nadają się do obserwacji dwuocznych (ciemne na dużych powiększeniach np. - 12 cm to nie jest za wielka średnica). Używałem nasadki bino, co prawda mikroskopowej PZO, i powiem, że jest to ustrojstwo do księżyca i planet jedynie. Na temat nasadek bino w cenie małego samochodu się nie wypowiadam.
pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości