Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tubus refraktora - Baffle na poważnie
#1
Witam  Smile

    Temat baffli był już kilka razy poruszany jednak nie zostało dokładnie wyjaśnione o co w tym tak naprawdę chodzi. Niby wiadomo - żeby poza obiektywem tło tuby było czarne. Po to się daje bafle. Ale ich przypadkowe ułożenie w tubie nie zawsze to gwarantuje. Owszem można to zrobić dawając bardzo dużo przysłon jednak powinno nam zależeć aby ich ilość była minimalna gdyż na brzegu każdej z przysłon następuje ugięcie światła tak więc zawsze każda nadmiarowa przysłona nie jest wskazana.
    Przedstawiam Wam krok po kroku jak umieścić przysłony w refraktorze aby przy minimalnej ich ilości zapewnić czerń oraz aby nie przyciąć światła z obiektywu na brzegach pola widzenia. Jest to sposób graficzny - rysujemy sobie przekrój tubusa i przy użyciu tylko linijki wszystko wyjdzie samo  Big Grin

    Więc tak : mamy tubus. Np taki :

[Obrazek: B1.JPG]

Gruba czarna tuba przedstawia przekrój tubusa, pionowe linie jasnoniebieska i zielona przedstawiają schematycznie obiektyw, natomiast linie filoletowa i ciemnoniebieska, umieszczone są w płaszczyźnie ogniskowej i oznaczają kolejno : fioletowa - maxymalne pole bez winietowania, a ciemnoniebieska max pole bez odblasków tuby. Zwykle są one jednakowe i mieszczą się w wyciągu jednak narysowałem specjalnie różne aby wyraźniej było widoczne o co chodzi.

    Rysujemy więc trzy czarne cienkie linie - tak jak na rysunku poniżej :

[Obrazek: B2.JPG]

Ich przecięcie wskaże miejsce pierwszej od obiektywu przysłony (gruba czerwona linia). I od razu mamy jej miejsce oraz jak duża ma być. Góra i dół są zwykle symetryczne więc od góry będzie ona taka sama jak u dołu, w końcu to jedna przysłona  Smile.

Mamy więc teraz coś takiego:

[Obrazek: B3.JPG]

Aby znaleźć drugą przysłonę trzeba narysować takie oto linie - cyferkami oznaczyłem kolejność w jakiej się je rysuje :

[Obrazek: B5.JPG]

I znowu - ich przecięcie wskaże miejsce i rozmiar drugiej przysłony.

Jest teraz coś takiego:

[Obrazek: B6.JPG]

Podobnie dla kolejnych przysłon :

[Obrazek: B7.JPG]

[Obrazek: B8.JPG]

I w końcu jeżeli pierwsza linia którą rysujemy trafi już w koniec tubusa, tak jak tutaj :

[Obrazek: B9.JPG]

to znaczy że więcej baffli nie potrzeba  8)
   
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz
#2
Wiecej nie potrzeba aby wyciac odbicia jednokrotne w tubie co wpadaly by w okular . 3 krotne powinny wpasc . Tak to zrozumialem.
Odpowiedz
#3
W przypadku który przedstawiłem powyżej wychodzą 3 baffle. Ale oczywiście dla innych rozmiarów tub i innych pól widzenia ilość baffli może być inna. 

Ta metoda wycina tylko jednokrotne odbicia. Dwukrotne już wpadają do pola widzenia.
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz
#4
O, fajnie że ktoś to wreszcie zrobił po polsku Smile Lepiej jednak wziąć pod uwagę także wyciąg okularowy. Z reguły jego "wlot" ma mniejszą średnicę niż tubus i można tam umieścić dodatkową przysłonę. No i przede wszystkim płaszczyzna obrazu znajduje się na pewnej głębokości w wyciągu Wink

Tym sposobem zrobiłem w jednym refraktorze 2 przesłony i działa jak należy Smile
Odpowiedz
#5
ooo widzę że ktoś (zresztą trafnie) przeniósł temat do 'Sprzęt astronomiczny'.
(24.03.06, 10:03)Wojtek Koznowski link napisał(a): Lepiej jednak wziąć pod uwagę także wyciąg okularowy. Z reguły jego "wlot" ma mniejszą średnicę niż tubus i można tam umieścić dodatkow± przysłonę. No i przede wszystkim płaszczyzna obrazu znajduje się na pewnej głębokości w wyciągu Wink

      Jasne że tak zwykle jest. Jednak przez to trzeba ustawiać mniejsze pole bez winietowania, gdyż zwykle przy wyciągu 2" nie ma szans wewnątrz wyciągu osiągnąć całe 2" wpełni oświetlone. Natomiast przysłonę w samym wyciągu też można sobie wprawić.
      Chodziło mi tylko o pokazanie metody. Dalej można to ciągnąć tak samo i wyjdzie.

Oto przykład :

    Tutaj dałem max pole widzenia na jakie tylko pozwala wyciąg dla tej głębokości płaszczyzny ogniskowej (linia fioletowa). Pole bez odblasków (linia niebieska) dałem takie samo. Cyferki oznaczają kolejność rysowania linii.

[Obrazek: B21.JPG]

Wyszły wszakże 2 diafragmy jednak nijak nie da się uniknąć jednokrotnych odbić od wyciągu. >Sad

Aby ich uniknąć należy nieco zawęzić pole bez winietowania. Tak jak tutaj ( i przy okazji pokazuję że wtedy pole bez odblasków może być bardzo duże - nawet na cały wyciąg  Big Grin

[Obrazek: B23.JPG]

Konstrukacja pozwala wyznaczyć optymalne położenie i wielkości diafragm - 2 w tubusie i 2 w wyciągu. Linia 14 trafiając już poza pole widzenia mówi nam że konstrukcja jest gotowa  8)
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz
#6
Refraktory mają wyciągi z długą tuleją co pod czas ustawiania ostrości sprawia że często duża jej część
znajduje sie w tubie na rożnej głębokości, co sprawia że całe to wykreślanie traci sens.


ponadto
(24.03.06, 00:15)NGC 7841 link napisał(a): Owszem można to zrobić dawając bardzo dużo przysłon   

dając
Odpowiedz
#7
    Każdy kto chce sobie perfekcyjnie wyczernić tubę zajarzy o co chodzi i to zrobi !! Bo chodzi o to żeby zrozummieć na czym wogóle ta metoda polega. A to że wyciąg jest ruchomy to sprawi troszeczkę kłopotu ale wiadome będzie jak ustawić wyciąg żeby sytuacja z diafragmami była najtragiczniesza i dla tejże właśnie sytuacji projekować przesłony.
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz
#8
a tak wogóle to szeroka tuba załatwia sprawe definitywnie  8)
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
#9
(29.03.06, 12:59)McArti link napisał(a): a tak wogóle to szeroka tuba załatwia sprawe definitywnie  8)

Tia... niewielka mase tysz.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
#10
Generalnie to jest taka niewielka prawidłowość : im więcej jest luzu między stożkiem światła a tubą tym mniej przysłon wychodzi do prawidłowego wyczernienia.

A masa tuby to swoją drogą ...
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości