Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Radioastronomia (amatorsko)
Andrzejku<br><br>Jak się znasz na radiach,falach, i takie tam to potestuj radiowe obserwacje meteorów, i podziel się z nami przemyśleniami na temat sprzętu,anten do nasłuchu,itd.<br><br>Przesyłam kolejny link: <br>http://radiopolska.bydnet.pl/astro/index.html<br><br>Pomyślcie. My jesteśmy w terenie na wizualu podczas ciekawego roju, a w domku nagrywają się na kasetę magnetofonową zakłucenia wywołane przez meteory które potem analizujemy,zliczamy Smile
Odpowiedz
Oskar wysylalem schematy prostego radioteleskopu do ktorego moze nam posluzyc telewizor Marcinowi Sawickiemu <br>jak chcesz to tez ci wysle <br>masz racje Andrzejku <br>na trx trzeba miec licencjie I albo II ja jestem posiadaczem II kat czyli moge pracowac na pasmach od 50 MHz w gore na sam odiornik nie trzeb miec zezwolenia, ale mozna sie zarejestrowac w PAR jako nasluchowiec Smile<br>Examin mam zdany ale nie odebralem zanku Smile <br>na razie jak juz pisalem prowadze wyczerpujace negocjacje z moja mama na temat postawienia anteny w ogrodku Smile. Niesety nie zlapalem tego profesora od anten u siebie na uczelni ale poniewaz zbliza sie sesja duzymi krokami gosc bedzie latwiej dostepny na uczelni (konultacje) <br>Z tego co widze na stronach zagranicznych duzo osb siedzi powyzej 1 Ghz <br>Smile <br>pozdrawiam <br><br><br>
Odpowiedz
Witam<br>Do Marcin Sawicki / Matka:<br><br>No niezupelnie wszystko jedno jaka miednica :-)<br>Chodzi glownie o krzywizne :( Czasza od anteny 160 kosztuje 700 zl Jezli moznabyloby wyznaczyc krzywizne (parabola) to za 300 zl mozna zespawac piekne cacko. Ale:<br>1 jaka krzywizna (i jaki jest dopuszczalny blad)<br>2 jaki material na wypelnienie szkieletu (chodzi mi o "siatke"<br>3 jaki odbiornik przed czasza - czy taki z cyfry+ ;-) moze byc<br>4 jak sprawdzic poprawnosc ukladu<br>5 jak polaczyc antene z kompem<br><br>No i chyba fundamentalne pytanie... Od czego zaczac - tj co obserwowac zeby sie w to wciagnac!!!<br>Bo jak nie pada to i optycznie i radiowo - a jak pada to radiowo :)<br><br><br>przydalby sie przyklad z dokladna lista i dokladna wycena :(<br><br>pozdrawiam<br>piotr<br><br>
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48&quot; N, 48° 05' 26&quot; E LX200 10&quot; + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
Cześć Oskarku stary zgrywusie..<br>pierwszą licencję krótkofalarską otrzymałem chyba w roku 1967, więc od tamtego czasu trochę wiedzy nabyłem, radiotechnika jest tak olbrzymia że nie sposób ją w całości ogarnąć, ja wybrałem dziedzinę łączności radiowe i pokrewne. Nawiązałem wiele międzykontynentalnych połączeń radiowych fonią i SSTV to telewizja z wolnym odchylaniem i innymi systemami dozwolonymi amatorom, jest to piękne hobby lecz zabiera więcej czasu niż astronomia.Zdałoby się sądzić że te dwie dziedziny nie mają nic wspólnego ze sobą, a jednak ; liczba Wolfa ma duży wpływ na propagację fal radiowych, zjawiska zorzy polarnej, roje meteorów czy ruchy jonosfery decydują o zasięgu jak i jakości odbieranego sygnału radiowego.To co tu napisałem Oskarku jest przedsmakiem trudności jakie napotkają adepci sztuki radiowej. U mnie nic nowego pstrykałem trochę fotek jak było to zakrycie ,lecz nie wiedziałem że jest i skończyłem o 21;30-ci co najwyżej gwiazdka będzie bliżej księżyca.Dziśiaj niebo lux, ale taki zimny wiatr że zrezygnowałem.<br>pozdrów Dzidków, pozdrawiam kolegów  andrzej z opola
Odpowiedz
Drogi Dziadku: dziadka pozdrowiłem, bardzo chce Cię poznać, ale raczej na razie nie ma szans. U nas pogoda nie najgorsza, ale nie mogę stale z teleskopem na balkonie siedzieć bo żona by mnie zeklnęła. Pozdorowienia!
Oskar
Odpowiedz
do PJana<br>Postaram sie zaraz odpowiedziec <br>1. Sa na to wzory jak brzuch po swietach nie bedzie mi przeszkadzal to skrobne cos w mcadzie Smile<br>2. hm tego nie wiem <br>3. Sam mam z tym problem - zalezy na jakiej czestotliowsci chcesz pracowac - bo generalnie jest tak ze dlygosc anteny to l=c/hz<br>gdzie <br>l- dlugosc fali <br>c- vswiatla<br>hz - czestotliwosc <br>Smile<br>aby skrocic antene stosuje sie cewki, pare postow wyzej pisalem ze mialem / mam sie spotkac z wykladowca od radiokomunikacji - on bedzie wiedzial ale to po swietach - niestety jak ja  bede wiedzial to dropne emalie<br><br>4. Tu napisze  ci maila bo sie najadlem i w tej chwili mam lenia SmileSmileSmileSmileSmileSmileSmileSmileSmileSmileSmileSmileSmile swiatecznego <br>5. Musisz miec odbiornik np. skaner czestotliwosci - dopiero z wyjascia out w takim urzadzeniu laczysz z k.dzwiekowa w kompie <br>Ktorys z forumowiczow pisal o odkupieniu czaszy od tv kablowej to tez jest rozwiazanie <br>wiem ze w szczecinie jest firma ktora tloczy czasze  zapytam sie how much <br>hm zalezy jakie sa twoje oczekiwania co doobserwacji <br>poszukaj na stronach zachodnich jaki jest "band plan" obserwacji wiem ze jedni sluchaja meteorow inni podsluchuja ksiezyce Jowisz a jeszcze inni mglawice or galaktyki <br>mozliwosci jest multum <br>mozesz sloochac policji i uop a raczej abw jak chcesz SmileSmileSmileSmileSmileSmileSmileSmileSmileSmileSmile<br> <br>astrpozdroowka astroswiateczne <br>M.<br><br>PS. <br>Co do zgrania i prztestowania tego ustrojstwa zaatakuja andrzeja (dziadka) on jako stary wyjadacz krotkofalarski jest bardziej niz ja oblatany w tym temacie <br>generlnie robis sie to sws miarka - pomiarem wspolczynnika fali,
Odpowiedz
(10.04.03, 02:40)Marcin link napisał(a): PS.
Na stronie http://www.nrao.edu/  ktora podalem post wczesniej jest zdjecie, mglawicy kraba utworzone z pomoca sygnalow radiowych, taki jeden gosciu z usa ma mi wyslac progam do przetwarzania sygnalow radiowych na obraz widzialem efekty - odjazd

Witam i mam do Ciebie pytanie czy ten jak piszesz gosciu wysłał do Ciebie ten program i mozesz go ew udostepnic poniewąż chce sprawdzic jaki to daje efekt praktyczny
pozdrawiam
Andromeda
Odpowiedz
Warto  się  skrzyknąć  i  zmontować  grupe  która  chciała  by się  spotykać  aby  wymienić  się  swoimi  doświadzczeniami
czy  też  wspólnie  pozyskiwać  sprzęt, czy  też  podzespoły  do budowy  amatorskiego  radioteleskopu. Bawie się  w
łączności przez  amatorskie satelity  jak  również  przez ISS gdzie  jest  amatorskie radio.Robie łączności na UKF jak i
na mikrofalach 1,2Ghz. Przygotowuje  się  do  pracy  na 10Ghz.  Pozdrawiam  SP1TMN
Odpowiedz
Ja  bym do projektu dolączyl, ale jak widac  zainteresowanych  jest jak na lekarstwo..
MAK 127 SLT Bresser 10x50 Smile
Odpowiedz
ja (tradycyjnie) jestem tez zaintersowany
Pozdrawiam Astro4u.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości