Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] Montowanie Newtona 11" krok po kroku.
Pierwsze swiatlo.

Warunki
nedzne. Wilgotno. Szybko spadajaca temperatura. Zasieg w okolicach 4M w porywach do 4.5M. Obserwacje testowe wystartowaly ok 21.00 (na ok. godzinnym lustrze) i trwaly do 22.30 kiedy to na niebo wtoczyl sie Lysy w asyscie czerwonych chmurw. Z dodatkowych atrakcji, snujace sie dymy z palonych w ramach swiatecznych pozadkow kup zaszlojesiennych lisci.

Co z mechanika?

HEQ5
dzwiga te tube spokojnie. Obladowany na precie przeciwwagi dodatkowymi odwaznikami z hantli, bezproblemowo prowadzi i manewruje tuba, o ile wszystko jest choc troche wywazone. Nie gubi bieguna, zadnych cofek, spozninionych reakcji, glosnej pracy itp.

Statyw
pod obciazeniem wjechal w wilgotna ziemie na jakies 4-6cm i to tyle. Zadnych problemow.

Obejmy
nawalily na calej linii. Popuszczaly tube, przekrzywialy sie pod jej masa. W trakcie manewrow wypluwaly spod siebie filc, co czasami generowalo ryzykowne akcje. Ten element trzeba bedzie dopracowac, albo wymyslic od podstaw inaczej.

Wyciag
to nic nadzwyczajnego. Uzywka synty z nieoryginalna przelotka 2">1,25" na razie ujdzie. Na razie...

Kolimacja
jest utrzymywana przez tube w trakcie manewrow. Nie zaobserwowalem na razie zadnych pozycji tuby, w
ktorych rozjezdzala by sie w jakimkolwiek stopniu. Ustawienie znosne choc wymaga jeszcze dopracowania (z samego szacunku dla sztuki perfekcji w kolimacji Wink ).

Drgania
bardzo male. Dokladnie to ma sie to tak: statyw - beton, statyw<>glowica - beton, glowica<>dowetail -
beton - dowetail<>obejmy - nedza, (generator ok. 1-2 sek. drgan), obejmy<>tuba - katastrofa, to akurat nie generuje drgan, ale po prostu nie trzyma dobrze, tuba potrafi zaczac wyjezdzac spod obejm w niektorych bardziej karkolomnych pozycjach. Generalnie po puszczeniu pokretla ostrosci w wyciagu tuba drga 1-2sek. (przyczyna zlokalizowana, da sie to wyeliminowac lub zmniejszyc do <1sek). Uruchomienie napedow w ktorejkolwiek z osi nie generuje zadnych drgan obrazu.

Co z optyka?

Okulary
w 11" F4.4 to jednak musza byc przyzwoite. Lantany radza sobie znakomicie. Barlow CU Ultima rowniez. Zachowanie W70 mozna by po tej nocy okreslic jako niezle/znosne. Niestety stary 2" Plossl AK nie radzi sobie najlepiej. To nie jest okular do takiej tuby. Obraz prawie znosny, ale za duza koma i szare tlo przeskadza. Niemniej, niezle sprawdza sie w roli namierzacza eMek (daje jakies 1.7-1.8*)

Obrazy planet
a dokladnie Saturna wprawily mnie w dobry nastroj. Przy 130x wyszedl Cassini, i pas chmur. Przy 260x juz gorzej choc czasami Cassini jeszcze sie pokazywal. Zaladowalem jeszcze 480x, ale przez wiekszosc czasu byla ameba, choc raz na kilkadziesiat sekund dawalo lapac sie kilka sek. ostrego obrazu. Obraz generalnie calkiem przyzwoity jak na zalosne tej nocy warunki. Filterki celestrona na pewno sie przydadza. Saturn w powerku <200x swieci tak intensywnie, ze przeszkadza w wyluskiwaniu chmurw na jego tarczy.

Obrazy DSow
to juz inna bajka. Komponowalem ten telep do obiektow glebokiego nieba i takiez obiekty tej tubie pasuja najbardziej. Mimo podlego zasiegu, jasnego nieba, latarni 30m obok, luny miejskiej od Warszawy i dymow snujacych sie po wsi, bezproblemowo wyluskal triplet w Lwie (jedna z galaktyczek b. slaba), gromadki w Bliznietach i Woznicy (rowniez male NGCe). Bardzo dobre obrazy M3 i M13, POWALAJACA M51 (no po prostu to byl hicior lookanka, piekna galaktyka, jej karlowata towarzyszka i widoczny zwiewny pomost laczacy je w jeden obraz - cudo) i bezproblemowa M106. 

Co z ergonomia?

Generalnie, to ten teleskop jest chyba jednak troche za wielki. To znaczy powiem tak, ja mam podworko z ktorego widac w dobre noce Droge Mleczna. Mam wolnostojacy dom i garaz. Przygotowanie teleskopu do obserwacji i sprzatniecie go po lookanku, to dla mnie maly pikus, ale dostrzegam niebezpieczenstwo wynikajace z rozmiarow tej maszyny dla mieszczucha. Na balkon to to sie nie nadaje w ogole. Na transporty klatka schodowa analogicznie. Zmiesci sie do windy czy normalnego samochodu, ale nie przeniesie sie calego zestawu na raz. Nie wydaje mi sie takze wykonalne, wozenie go srodkami komunikacji masowej (PKP, PKS, MZA itp). Ja bez doswiadczenia z nowym montazem i nowa tuba, rozstawialem wszystko 20min. z czego ok. 10min. poswiecilem na ustawianie Polarnej. Samotny, drobny obserwator/obserwatorka moze miec problemy z obsluga paralityka z zaladowana tak duza tuba. Nie mam jeszcze wyuczonych namacanek nowej glowicy, wiec musze za kazdym razem spogladnac na nia lub dokladnie obadac lapa, aby zablokowac/odblokowac interesujaca mnie os. Jest to upierdliwe gdy jestes z okiem przy okularze, prawie metr nad ziemia na podesciku, a lapami ledwo siegasz glowicy. Bardzo czesto mialem na koncu jezyka "Dobra, zlapalem ja, niech mi ktos zablokuje glowice." a pies sie tylko patrzyl tym swoim
smutnym wzrokiem... Wink To juz maszyna z pogranicza sprzetow jeszcze mobilnych i juz stacjonarnych. Na pewno nie jest to tuba na szybki godzinny wypadzik za miasto. To tuba na nocke w puszczy, lub bezstresowe lookanko z ogrodu.

Wyglada na to, ze optyka zakupiona w AK (lustro 270/1200) i A4U (LW) nie sprawia zadnych problemow. HEQ5 z DO tez na razie sobie radzi (na razie tylko w wizualu), konstrukacja tuby pod haslem "kupuj najtansze" wykazala pewne wady (obejmy) ale powinno sie to w prosty sposob zalatwic. Oczywiscie to co powyzej, to odczucia po pierwszym lookanku, a nie jakiekolwiek podsumowania czy wnioski. 
Pozdrawiam.

PS. Tej nocy padly:

15/16.04.2006 , 21.00 - 22.30 , 270/1200 , NDS/DST , M3 / M13 / M44 / M35&NGC2158 / M36 / M37 / M38 / M105 / M95 / M51 / M106 /  NGC1907 / SATURN

Tuba przy wnoszeniu splywala woda (LW mimo plytkiego osadzenia w tubie nie zarosialo). Lakier spelnil zadanie, po ok. godzinie, calkowicie wyschla, nie zostawiajac jakichkolwiek widocznych uszkodzen od wilgoci.
-- Hans
Odpowiedz
Gratuluje poskładania sprzętu ale pamietaj o jednym, tymczasowe jest najgorsze a poprawki w gotowym sprzęcie wk...jące i męczące.

Dobry opis, bardzo przyda się innym.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości