Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przerwa Cassiniego ze Skyluxa
Właśnie wróciłem z balkonowych obserwacji Skyluxem. Niestety mam ostatnio mało czasu i trudno mi się zgrać z pogodą na wyjazdy poza miasto, żeby popatrzeć przez większą rurę, więc pozostaje mi zadowolić się tą mała. Dziś poraz kolejny obserwowałem Saturna i zdziwiłem się, że przez taką małą aperturę jak 70mm można wypatrzyć przerwę Cassiniego, wyraźne pociemnienie pierścienia. Bez porównania z widokiem z 200mm, ale jednak wyraźnie było widać. Seeing był bardzo dobry, około 9/10, wokół Polluxa przy 140x prawie idealne kółeczka, a Castor rozdzielony już przy 58x. Ech... szkoda, że nie mogłęm popatrzeć przez 200mm. Ale i tak miłe zaskoczenie z tą przerwą.
Celestron StarHopper 8 (200/1200), Kronos 20x60, Skylux 70/700
Odpowiedz
Ja właśnie przed chwilą też wróciłem. Byłem za miastem (okolice Kamienia) z Syntą 200mm. Również zerkałem między innymi na saturna. W Plosslu 10mm standartowo dołączonym do teleskopu planeta wraz z pierścieniami była cała biała, przerwy Cassiniego jakoś nie dostrzegłem; albo kiepski ten okular albo wina zamglonego nieba, albo wzrok mam niewprawiony.
Taiga 9x60 Synta 200/1200 Nikon D90
Odpowiedz
(24.02.06, 01:45)Henke link napisał(a): Ja właśnie przed chwilą też wróciłem. Byłem za miastem (okolice Kamienia) z Syntą 200mm. Również zerkałem między innymi na saturna. W Plosslu 10mm standartowo dołączonym do teleskopu planeta wraz z pierścieniami była cała biała, przerwy Cassiniego jakoś nie dostrzegłem; albo kiepski ten okular albo wina zamglonego nieba, albo wzrok mam niewprawiony.

Obserwacja planet za miastem na stojąco przy dobsobie to spore wyzwanie  Tongue
Odpowiedz
A ja wczoraj przyszpiliłem MTO do montażu Skyluxa, właśnie w celu popatrzenia na Saturna. Poprzedniej nocy oglądałem go przez Skyluxa.
W Skyluxie niestety przeszkadza troszku aberracja chromatyczna, w MTO wyglądał przepięknie (jak na moje doświadczenie i oczekiwania). Oczywiście większość czasu zajęło mi ustawianie ostrości, ale jak już była OK, to było nieźle. Wykorzystałem okulary Meade MA 25, 12 mm i barlowa Meade 3x. Oczywiście przerwę Cassiniego było widać i nawet jakieś pasiaste zróżnicowanie na tarczy. Po dwóch godzinach sycenia oczu oderwałem je wreszcie od okularów i okazało się, że wokół jest gęsta jak mleko mgła. A Saturna było cały czas widać i to nawet nieźle. Mgła chyba odrobinę stabilizuje atmosferę, a że mieszkam wysoko (11 piętro) to i w górę nie było już jej tyle, co z parteru.
Pozdrawiam Piotr Lamparski Skype: piotr-lamparski Celestron 80ED, ETX-70AT, MTO-11, lornetki
Odpowiedz
Może nie dokładnie na temat ale przy okazji:
Przedwczoraj udało mi się z balkonu Sky Masterem 15x70 rozdzielić trapezik w M42 na trzy a momentami na cztery składniki. Czy przy takich parametrach (15x i 70mm) i seeningu około 6/10 to "sukces" czy coś normalnego?  >Sad
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia"                               A. Einstein
Odpowiedz
Wczoraj w Poznaniu seeing byl na przyzwoitym poziomie do ok. 23:00. Potem sie zepsul.

Ale do 23 Saturn dal nam wiele radosci.
Szczegolnie, ze jego ksiezyce pieknie sie ustawily i lsnily jak diamenciki blisko globu planety.

Spotkalismy sie w ogrodku przydomowym Waldka.

Obraz w Waldkowym TAKu 127 oszalamial, potem bylo dluuugo dlugo nic a potem podziwialismy widok w Newtonie 150 i Maku 127.

Mimo obserwacji z miasta, bardzo milo wspominam wczorajsze spotkanie.
Odpowiedz
(24.02.06, 12:20)HAMAL link napisał(a): Obserwacja planet za miastem na stojąco przy dobsobie to spore wyzwanie

No dokłanie, nie wiem jak Wy sobie z tym radzicie ("dobsoniarze") ale u mnie to wyglądało mniej więcej tak: ustawienie Saturna w szukaczu, szybkie zgarbienie się do okularu, ustawianie ostrości, kilka sekund radości i planeta już na skraju pola widzenia całkiem nie ostra. I od nowa..
Myślałem wcześniej nad dokupieniem jakiegoś okularu 5 albo 6mm do planet ale widze że to już wogóle będzie chyba niezła walka. Może lepiej wziąć barlowa 2x? (mam jeszcze okular 25mm)
Odpowiedz
(24.02.06, 14:17)Henke link napisał(a): [quote author=HAMAL link=topic=7829.msg117465#msg117465 date=1140780056]

Obserwacja planet za miastem na stojąco przy dobsobie to spore wyzwanie

No dokłanie, nie wiem jak Wy sobie z tym radzicie ("dobsoniarze") ale u mnie to wyglądało mniej więcej tak: ustawienie Saturna w szukaczu, szybkie zgarbienie się do okularu, ustawianie ostrości, kilka sekund radości i planeta już na skraju pola widzenia całkiem nie ostra. I od nowa..
Myślałem wcześniej nad dokupieniem jakiegoś okularu 5 albo 6mm do planet ale widze że to już wogóle będzie chyba niezła walka. Może lepiej wziąć barlowa 2x? (mam jeszcze okular 25mm)
[/quote]

Czesc Henke !

Dodam tylko ze w tym momencie zwykle zaczyna sie majsterkowanie przy teleskopie. Wszelkie przerobki, udoskonalenia, modernizacje..itd
Slowem kolejne oblicze astronomii amatorskiej.

Zobacz jak ten problem w dobsie Bodzia rozwiazano:

http://michu.tsnet.pl/img/hardware/mount...00_dobson/

ps
(jedno z wielu mozliwych rozwiazan)

Odpowiedz
Czołem Michu!

Jak widzisz wziąłem tą Synte; wczoraj pierwszy raz się bawiłem.
Dzięki za pomoc w wyborze i link. Rzeczywiście pomysł na te mikroruchy jest prosty i genialny!! To musi Bodziowi naprawde ułatwiać obserwcje. Czuje, że takie usprawnienie to ja tez będę musiał u siebie zrobić  Smile
Odpowiedz
Skyluxa miałem bardzo krótko więc nie było mi dane zobaczyć Cassiniego.Miałem natomiast okazję rozdzielić epsilony w Lutni! 8)
WO FLT 98 Apo, QHY8L,  EQ6 Pro....
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości