Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] Obejmy
Oryginalne obejmy do tuby 200mm kosztują 80zł w DO, a dochodzi jeszcze koszt niepewnej ostatnio PP albo kuriera. Stwierdziłem więc że czas odkurzyć warsztat i coś zmajstrować Smile

Kupiłem płaskowniki alu o szerokości 30mm i grubości 3mm przycięte na metr oraz filc, grubości niestety 5mm. I zabrałem się za gięcie.

Najpierw w imadle zagiąłem pierwszą część zacisku, następnie drugi, 77cm od pierwszego. Wystającą resztę płaskownia odciąłem wyżynarką.

[Obrazek: 01.jpg]    [Obrazek: 02.jpg]

Po zagięciu każdej z dwóch części zacisku ręcznie musiałem jeszcze poprawić krzywiznę obuchem od siekiery.

[Obrazek: 03.jpg]

Tu jedna gotowa, druga przed wygięciem.
[Obrazek: 04.jpg]

Trzeba jeszcze ścisnąć końce i ręcznie doprowadzić obejmę do kształtu okrągłego. Nie jest to trudne.

Reszty procesu nie fotografowałem, ale oprócz obejm zrobiłem jeszcze szynę z bukowej dechy. Dość krytycznym punktem jest miejsce mocowania obejm do szyny, tu jeszcze nie dokończyłem roboty. Obejma pierwotnie dotykała tylko 2 kawałków aluminium, a między nią a szyną była przerwa, ale po dokręceniu dwoma śrubami M6 obejma została wygięta i jest stabilna:

[Obrazek: 08.jpg]

Całość prezentuje się tak:

[Obrazek: 06.jpg]  [Obrazek: 07.jpg]

Odpowiedz
Siekiera dobre urządzenie ATM-owca  Smile Ładnie wyglada, do tego dorzucić dovetaila z alu lub czegoś podobnego i będzie pięknie, Heniek takiego robił to może napisze dwa słowa.

Odpowiedz
Będzie alu... jak będzie potrzeba Smile
Odpowiedz
Ja w kwestii formalnej jeszcze. Pisałem już do Micha Admina na forum i priv aby założyć nowy dział ATM ale odmówił a chodzi o fakt gorszego indeksowania się tematów z naszego Forum w Google, bo nikt przecież nie wpisuje "[ATM] Obejmy", [ATM] budowa tuby", [ATM] przeróbka kamerki", dlatego postuluję nadal o załozenie takiego działu gdzie tytuły tematow bedą na czysto bez dopisku ATM, bo na razie człowiek szukający w internecie trafia prosto na AF a nie do nas.

Ponadto warto dając tytuł tematu przemysleć go chwilę, co byśmy wpisali szukając tego opisu w Google. Może "Obejmy do teleskopu" ?  Smile
Odpowiedz
Jeśli dobrze widzę ten teleskop to Synta/Sky Watcher 200/1200 zdjęty z Dobsona. Kilka osób ewidentnie odradzało mi jego zakup, po to, by docelowo posadzić go na paralaktyku. Wg. nich "tuba jest na to za miękka" czy udało ci się całkowicie wyeliminować ten problem?  ???
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia"                               A. Einstein
Odpowiedz
(22.02.06, 17:47)jutomi link napisał(a):Jeśli dobrze widzę ten teleskop to Synta/Sky Watcher 200/1200 zdjęty z Dobsona. Kilka osób ewidentnie odradzało mi jego zakup, po to, by docelowo posadzić go na paralaktyku. Wg. nich "tuba jest na to za miękka" czy udało ci się całkowicie wyeliminować ten problem?   ???

Jeśli masz rację to każdorazowe użycie obejm bedzie wymagało nowej kolimacji  :Smile
Odpowiedz
Obejmy rozstawione są dość szeroko więc może nie bedzie takiego problemu. Mozna tez zastosować wregi. Sam myslałem o posadzeniu mojej Synty na paralaktyka ale porzuciłem jak narazie ten pomysł.
Położenie: 53.25673 N,  14.499153 E www.astrofotografia.szczecin.pl
Odpowiedz
Nie wiem, zrobiłem je 4 godziny temu, jeszcze nie było pogody żeby przetestować Wink Wink Wink

A teraz bez jaj. Jakiś czas temu zrobiłem proste mocowanie z deski i 2 cybantów od przewodów wentylacyjnych. Ciężko powiedzieć ile niestabilności było od tuby a ile od montażu który raczej się nie nadaje pod syntę tej wielkości - LXD500.

Faktem jest że blacha w 200 f/6 jest o wiele cieńsza niż w f/5, widać choćby po wadze (8 vs. 11 kg). Do poważnego astrofoto może być konieczne dołożenie grubej szyny i dodatkowych obejm (1-2). Ale głównym problemem jest długość synty - 1.2 metra to olbrzymie ramię i montaż musi być naprawdę solidny żeby to stabilnie utrzymać. Od takiego G-11 wzwyż. Zauważ że w Newtonach tak niefortunnie wychodzi iż największe masy są na końcach tuby, a podparcie wypada w środku ciężkości.

Obejmy robiłem nie tylko dla siebie (są 2 komplety), druga synta będzie wykorzystywana do obserwacji zakryciowych kamerą przemysłową i stąd potrzeba powieszenia jej na paralaktyku. Do długoczasowego konkretnego astrofoto trzeba się przyłożyć lepiej niż tutaj.

A jak z kolimacją będzie to się okaże, na razie trzeba liczyć na pogodę  Smile Na dobsonie w zasadzie jest różnica między kolimacją w położeniach np. w zenicie i w 30*, ale to może z 2mm różnicy na tarczy kolimatora.
Odpowiedz
(22.02.06, 18:08)Wojtek Koznowski link napisał(a):Na dobsonie w zasadzie jest różnica między kolimacją w położeniach np. w zenicie i w 30*, ale to może z 2mm różnicy na tarczy kolimatora.

Ostatnio się zastanawiałem dla jakiego kąta należy kolimować takie teleskopy  :Smile Tongue
Odpowiedz
W kwestii miekkosci tuby.

Sa cztery drogi:

1. Wregi wewnetrzne - upierdliwe ale wykonalne w warunkach domowych. Np. z alu np. 3-4 mm grubosci i 1-2 cm wysokosci powinno byc OK. Wregi takie powinny sie zjawic 1-kilka cm. przed lustrem, 2- ok. 20-30cm dalej - 3 tak samo 4... -az dojedziemy do rejonow wyciagu gdzie jedna przed i jedna za wyciagiem. Mozna tez kombinowac z wregami ze sklejki ale tu nie wiem jakie powinny byc grubosci, wysokosci i gestosc.

Wady - mozna zwinietowac tube, jak ma szerokosc niewiele wieksza niz srednica lustra.

2. Wregi zewnetrzne - tu lepsze beda w okolicach ok. 8-10mm. grubosci i ok. 10mm wysokosci (wartosci dla alu). Rozmieszczenie analogiczne.

Wady: - moga przeszkadzac obejmom.

3. ksztaltki alu  rownolegle do osi tuby (3-4-5 lub 6) grubosc ok 2mm wysokosc ok 20mm (dla alu)

Wady - trzeba doswiadczonego spawacza, aby przy mocowaniu migomatem nie zwichrowal tuby.

4. kilka obejm. Mniej wiecej w takich odstepach jak w/w. wregi ALU.

Wady - najwieksza masa, upierdliwe manewry tuba wokol osi.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości