Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niech to szlag! Chyba się spóźniłem z prawdziwą kometą!
Skoro nie powiedziałeś ostatniego słowa.. Smile zastanawiam się czy masz pomysły odnośnie archiwalnych zdjęć Lasco.

Ja napaliłem się na lata 1996-1998 ale kurka, co tu wybrać. Przeglądam tabelki z odkryciami Kreutzów, bo te mnie narazie interesują. Wyobraź sobie że wybrałem kiedyś taki bardzo ciekawy miesiąc i rok. Zwał się wrzesień 1998 Smile. Jak zerkniesz na stronę projektu SOHO zobaczysz że w tamtym miesiącu tylko Rainer Kracht znalazł 1 kometę Kreutza. Pomyślałem sobie: Kurcze, to wręcz niemożliwe żeby tylko jedna kometa mykneła w ciagu miesiaca. Żarliwie zabrałem się do przeróbki zdjęć za pomocą Lasco Movie Machine.
Pobrane gify, poskładałem w programie Real Draw pro zmieniając wyłącznie warstwy. W ten sposób gwiazdy wyszły mi jako poziome ślady a ewentualna kometa miałby wygladać jak seria punktów lecąca w kierunku Słońca.
Ależ się zdołowałem gdy przeglądnąłem zdjęcia 1- 23 IX 1998. Nic nie dostrzegłem. Wysłałem maila do Krachta z zapytaniem, czy nie analizował czasem całego miesiąca. W odpowiedzi otrzymałem, że przejrzał wszystkie zdjęcia z tamtego okresu i efektem było odkrycie właśnie tej jednej komety..
Dobiło mnie to doszczętnie. Straciłem jakieś kilkadziesiat godzin na przejrzenie kilkuset zdjęć Lasco C3.

Teraz mam chętkę na zdjęcia z 1996 roku, ale jak można zobaczyć są w nietypowej rozdzielczości 1024x576 stąd LMM nie chce ich przerobić z fts na gif.

Tutaj znów Kracht ma przewagę bowiem pobiera on bezpośrednio FITSy i dopiero sam się bawi wyłuskiwaniem odpowiedniego sygnału ze zdjęć. Hmm. Taki doświadczony w obróbce fot to nie jestem... Ale jakoś po sesji egzaminacyjnej będę kombinował.Dziś dla relaksu zerkam na grudzień 1997 między dniami 11 a 20. Tym razem mam nadzieję że będie tam jakiś słabiutki Kreutz, którego nie wypatrzył X. Leprette- bo z tego co widziałem to znalezione przez niego komety były raczej szybko rzucajacymi się w oczy.

MiK
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości