Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prawie mój (tym razem Intes MK66)
A mozesz cos wiecej mi o tym powiedziec? Strasznie mi chodzi jakies alternatywne lustro, ale bardzo dobrej jakosci. To po tym jak ogladalem zdjecia planet Leonga Smile
Odpowiedz
Sittał to materiał nowej generacji "szkłokryształ" w jednym o prawie zerowym współczynniku rozszerzalności cieplnej o dwa rzędy wielkości mniejszym od Pyraksu !!!<br>Dodatkowo Maksutowy mają piękną korekcje multispektralną i wszelkie apo i SCT poza osia optyczną przy nich wymiękają jeśli chodzi o widmo wtórne.<br>To sprzęt o klasę lepszy od SCT z powodu mniejszej krzywizny pola i braku komy !!!<br>Wszystkie popularne i tanie SCT mają komę po zbuju a dopiero od modelu LX-200 jest asferyzowane w nich wtórne lusterko co daje układ aplanatyczny wolny od komy  8)<br>Poczytaj obszerny tekst o typach teleskopów w naszym poradniku pod http://www.astrokrak.pl/poradnik.html#teleskopy
Odpowiedz
No i co tam mialem wyczytac - zero informacji o tym co tu rozmawiamy! <br><br>Jakies konkretne modele z takim lustrem?
Odpowiedz
Pytałeś o dobry lustrzany teleskop a w tekście poradnika są opisane różne ich typy oraz wady, zalety i ograniczenia, powinieneś wyciągnać dla siebie z tego jakieś wnioski, chyba czytałeś po łebkach, przyznaj się bez bicia ???
Odpowiedz
Cytat:No i co tam mialem wyczytac - zero informacji o tym co tu rozmawiamy! <br><br>Jakies konkretne modele z takim lustrem?
<br><br>Janusz chyba przez swoją wrodzoną skromność zapomniał dodać że zrobił już takiego 20cm Maka z Sitallowym lustrem ;D. Tak na marginesie, to b. ciekawa odmiana szkła doskonale nadająca sie na lustra do teleskopów, tyle tylko że droższa od Pyrexu. Sital ma taką charakterystyczną żółto-złotą barwę a lustro wykonane z niego prawie nie wymaga studzenia po wyniesieniu na zewnątrz. Testowaliśmy razem tego Maka i obrazy dawane przez niego były niemal idealne. :Smile
Odpowiedz
Lustro zawsze trzeba wystudzić i to nie dlatego, że jest mniej lub bardziej podatne na zmiany temperatury tylko dlatego, że wskutek różnicy temperatury miedzy lustrem a otoczeniem powstają prądy termiczne w tubie które w znakomity sposób psują obrazy. Żaden cudowny materiał na lustro tu nie pomoże! (szczególnie w newtonie)
Odpowiedz
Oczywiście że kwestia studzenia całego teleskopu jest bardziej złożona niż samego tylko lustra, niemniej jednak teleskop wykonany z takiego np. Sitalu jest o wiele szybciej gotowy do obserwacji i mniej podatny na wachania temperatury niż taki wykonany ze szkła pyreksowego.
Odpowiedz
Właśnie przez brak czasu na chłodzenie wstrzeliłem się w 150mm, nie mam z reguły możliwości czasowych na dłuższe studzenie. Trochę obawiam się po tych postach czy mój montaż podoła-nie chodzi mi o wagę czy obciążenia ślimacznic-tylko o długą ogniskową. Ale tu ważną rolę gra też sztywny statyw- a ten mam w wersji dość "hard". Zresztą nie zamierzam powerować do "bólu"... bo i po cóż. Myślę teraz o okularze do DS, max szerokim (raczej naglerze) co najmniej 30mm. Do planetek przyda mi się pewnie najbardziej 10mm (180X).<br>Pogoda oczywiście zwyczajowo dalej do d...<br>Pozdr.
Odpowiedz
Andrzeju sztywność w wyśmienity sposób poprawia skrócenie statywu. Ma to takze swoje niedogodności ale efekt jest.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10&quot;, MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
Cytat:Pytałeś o dobry lustrzany teleskop a w tekście poradnika są opisane różne ich typy oraz wady, zalety i ograniczenia, powinieneś wyciągnać dla siebie z tego jakieś wnioski, chyba czytałeś po łebkach, przyznaj się bez bicia ???
<br><br>Moj Boze, przeciez ja wyraznie zapytalem o konkretna rzecz (rodzaj lustra). Z calym szacunkiem, ale informacje ktore sa na twojej stronie sa mi juz znane - m.in. z tejze strony (wczesniej). Nie mozesz z zasady traktowac wszystkich, jakby nic nie wiedzieli i odsylac ich do samouczka z podstawami! Uwierz na slowo - wiem czym sie rozni refraktor od reflektora!!!<br>
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości