Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prawie mój (tym razem Intes MK66)
Andrzej,<br><br>Jedyny mankament ustawiania ostrości obrazu za pomocą lustra to możliwe niewielkie przesunięcie obrazu (image shift). <br>Przy astrofoto mechanizm fokusowania lustrem może wprowadzać efekt przesunięcia lustra (mirror flop) gdy podczas długiej ekspozycji fotografowany obiekt mija merydian. Meade w swoich nowych STC wprowadził mechanizm blokowania lustra po zgrubnym ustawieniu ostrości a do precyzyjnego ustawienia dołożyli elektroniczny microfokuser.<br><br>Pozdrowienia,<br>   Czarek
LX50 10&quot;, ETX-90EC
Odpowiedz
A dzięki Czarku, to mi nieco rozjasniło sprawę. Póki co raczej na fotki nie liczę, może kiedyś jak czas pozwoli. Przy okazji: jak spisuje się ten "wewnętrzny" focus w SCT -chodzi mi o niezawodność i czy występują jakieś luzy do kasowania???<br>Pozdr.
Odpowiedz
Sprostuję jeszcze co do obserwacji Jowisza "jachrankowego", że oczywiście nie obserwowałem go na wszystkich wystawionych sprzętach, było to niemożliwe "logistycznie". W sumie na kilku newtonach, syntach 102 i to chyba wszystko.<br>Co do M-ek najlepszy widok M13 był oczywiście w newtonie P.Turka, co nie dziwi-gigant! <br>Pozdr.
Odpowiedz
Jeszcze jedno, po przeczytaniu wstecz odpowiedzi kolegów:<br>Małek: wieszać go będę na LXD500 ze statywem od teodolitu (full aluminium, drugi co do sztywności w hurtowni). Statyw waży 4 kg i nie ma żadnych nitów luzujących konstrukcję po pewnym czasie, same śruby więc powinno byś sztywno. Żadnego napędu elektor jak na razie-koszty :'( :'(.... To jest statyw od małego newtona meade'a, który to tubus sprzedałem za parę groszy.<br>Jesion: możliwości zasięgu są określane na chyba 13Mag (o ile pamiętam)-fabrycznie, co nic nie znaczy zresztą. Co do DS:tak jak pisałem -liczę na jasność "aperturową" a nie "wskaźnikową F/12". Czytałem o b. dobrych obserwacjach M57(!) i M81 oraz M82 tym sprzętem (vizual). To (chyba) nie jest tak, że skrócenie teleskopu powoduje duży wzrost zasięgu, apertura jest ważniejsza. To jest bardzo ciekawy temat i ktoś z doświadczeniem w tych sprawach mógłby rzecz ostatecznie wyjaśnić. <br><br>Pytanie jest takie: jak ma się zasięg dwóch identycznych aperturowo teleskopów o różnych F w idealnych, ciemnych warunkach? Oto zagwozdka.<br><br>Po widoku "dającego po oczach" b.jasnego Jowisza w Jachrance nie boję się, że będzie to sprzęt "za ciemny", mam nadzieję że przyda się do wszystkiego po trosze z koncentrowaniem się na gromadach otwartych. Planety rzeczywiście nie są dla głównym daniem, co nie znaczy że nie lubię ich obserwować. Przy kilku dniach jasnego Księżyca w m-cu nie ma innych obiektów do oglądania i wtedy warto się na nich skoncetrować.<br>Pozdr.<br><br>
Odpowiedz
Tym raszem Cie pocieszę a nie zmartwie swoim postem bo obserwowalem kilka lat Makiem na ludesowej optyce 150/10 i pod ciemnym niebem i małym powerze z 2" okularami nie bylo problemów z DS, były rewelka ale "dobry" kolega mi go sprytnie wyciągnał z folwarku i teraz rozgladam się za następnym dla siebie  :'(<br>Gratuluje dobrej decyzji i wreszcie inwestycji w jakość !!!<br>Błagam tylko nie rozbieraj go jak Basa bo szkoda takiej optyki na rozkurz :o Wink
Odpowiedz
Andrzeju, jak tam deal?  Skonsumowany?
Odpowiedz
Andrzej,<br><br>Co do luzów w STC, to w fabrycznie nowym egzemplażu były niewielkie luzy w mechaniźmie ustawiania ostrości, które dało się usunąć w prosty sposób (w necie była podana procedura jak usunąć taki luz w STC). Po "dociśnięciu" image shift przy dużych powiększeniach jest minimalny .<br><br>Pozdrowiena<br>   Czarek
LX50 10&quot;, ETX-90EC
Odpowiedz
czy ktoś w kraju sprzedaje ten sprzęt ? a jeżeli tak to za ile ?<br><br>pzdr !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Paptki,<br><br>W Jachrance był kolega Adam który jest oficjalnym przedstawicielem Ludesa na Polskę. Co do cen to dostępny był cennik ale w tej chwili jedyne co mogę Ci podać to nr telefonu do niego 501 852 455. Możesz też spojrzeć tutaj na giełdę, bo wystawił kila rzeczy na sprzedaż.<br><br>Pozdrawiam, tomekL
Odpowiedz
Witam.<br>Wczoraj wróciłem o 23-ciej do chałupy, ale z nowym sprzęciorem pod pachą ( a właściwie na ramieniu). Dzisiaj (zgodnie z uświęconą tradycją  Wink  pogoda dała łupnia, wieczorem ma padać więc z testów nici... >Sad <br>Mamy zamiar większą grupką (po świętach) wybrać się poza W-wę, liczymy na ekipę Janusza Wilanda...<br><br>Co do organoleptyki: pierwsze wrażenia pozytywne. Waga ok. 7 kg, wygodna torba z paskiem na ramię. Mechanika "na sucho" pracuje bez zarzutu. Wszystkie elementy metalowe-z aluminium, jest to sprzęt pracujący precyzyjnie, co widać choćby po pokrętłe do ustawiania ostrości. Dobry szukacz (50-ka) z regulacją okularową i krzyżem dopełnia całości. Wykonanie jest estetyczne i zarazem "lekkie" -jak na wschodnie wyroby.<br>Spodziewam się po tym sprzęcie wiele również pod względem optyki. Zainwestowałem też w tego małego tajwańskiego "merca"-diagonala 2". Muszę jeszcze uporać się z przejściówką do zamontowania tubusa na LXD i będzie to na tyle. Potem do boju.<br>Pozdr.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości