Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zebranie Zarządu Oddziału Pomorskiego PTMA

Przeczytawszy ostatni post Pawła jestem na powrót skłonny uwierzyć w czystość jego intencji. I naprawdę już wierzę. Przyznam, że wcześniej wahałem się. Ale nawet jeśli przyjedzie na zebranie "odpowiednio przygotowany" przez moich i prezesa adwersarzy, to co z tego? Przecież jest człowiekiem inteligentnym i, jak to się mówi, swój rozum ma. Prawda i tak wypłynie. Dla mnie ważne jest to, aby doszło do dyskusji głównie na temat zarzutów zawartych w owym wniosku. Paweł może sobie słuchać i wyciągać własne wnioski. Jestem o nie spokojny. Jako że wniosek o zwołanie zebrania jest dokumentem pozwolę sobie na niego także pisemnie odpowiedzieć. Do dzisiaj byłem przekonany, zwłaszcza czytając jakże piękne barokowe sploty zdań, że rzeczywiście chodzi o szczerą rozmowę. Dzisiaj doznałem olśnienia, w czym pomógł mi Michu. Przecież chodzi przede wszystkim o odwołanie prezesa i wiceprezesa! Żeby tego dokonać zebranie musi mieć odpowiednią rangę i kompetencje. Stąd ten "spór" semantyczno-nomenklaturowy. A ja głupi myślałem, że naprawdę chodzi o dyskusję. Sorry, że tak późno zajarzyłem.

Pawle, przepraszam, jeśli Cię uraziłem. Ale pisałeś wcześniej niczym tuba propagandowa jedynej słusznej opcji. Tak to odczytałem. Zresztą nie tylko ja. Słowo pisane czasem nijak się ma do mówionego z właściwą intonacją. Teraz wiem, że nie miałeś takiego zamiaru. Bądź z nami 17-go. Z mojej strony nie dotkną Cię już żadne podejrzenia.

Pawle, nawet gdyby do końca kadencji został tydzień, to żądza krwi nie przeszkodzi w masakrze "prezesów" we wtorek 17-go. Nie pisz o oszczędnościach, bo nie ma nic cenniejszego nad oczyszczenie pomorskiego powietrza z takich dwóch co nie pasują innym pięciu. Ja odpowiednią decyzję co do swojej przyszłości w PTMA podjąłem, choć z ciężkim sercem, jeszcze w grudniu i powiadomiłem o niej obecnych na zebraniu oddziału we wtorek 20-go. W tym prezesa oddziału. Pozostaje tylko zgodnie ze statutem złożyć ją na piśmie na Walnym, które przecież tak wiele może. Decyzję zamierzam uzasadnić na zebraniu. Pomimo tego, że jak widzę, niektórych "kolegów" g... to będzie obchodziło co mam do powiedzenia. Bo najważniejsza jest krew!

Mirku, ahoj! Jeśli czytasz ten wątek i możesz 17-go przyjechać, to też przyjedź. Tu, na miejscu, łatwiej Ci będzie zrozumieć w co tak naprawdę dałeś się wrobić upoważniając do podpisania tego wniosku w Twoim imieniu.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
A ja czytam ten wątek i przykro mi i smutno, że na drugim końcu Polski doszło do tego, do czego doszło  :'(.

I nawet nie staram się zrozumieć tej sytuacji, bo i tak nie zrozumiem, nie znając podstawowych faktów. Szkoda tylko, że astronomia ponownie dzieli, zamiast łączyć  Sad

Pozdrawiam Wszystkich

Robert
Odpowiedz
Darku, drogi przyjacielu -  bardzo cie prosze daruj sobie te emocje, uszczypliwosci, podeksty i ironie, w których jak zwykle wypadasz celująco Smile Nie wiem skąd w Tobie tak silnie ugruntowane przekonanie, że jedyne co na Nadzwyczajnym Walnym może cię spotkać to gilotyna wisząca nad Twoją głową.

Formuła Nadzwyczajnego Walnego zgromadzenia jest po to aby z niej korzystać i nacisk z naszej strony aby takowe spotkanie się odbyło wynikał i wynika głownie z tego iż chcemy w jednoznaczny, pewny i skuteczy sposób dany nam przez statut wyjasnić palące problemy oddziału. Jak wcześniej już pisałem zakulisowe rozmowy, które proponowałeś nie dawały takich gwarancji. O jakie to problemy chodzi napisano we wniosku o zwolanie NWZ Członków OP PTMA.

Poza tym świat się przecież na tym nie konczy a katastorfy także nie będzie. Bardzo cie proszę abyś zrezygnował z podjętej w ostanim poście, bazującej na uczuciach czytelnika roli Rejtana i przygotował się raczej do merytorczynej dyskusji na argumenty. Przypominam - sprawa dotyczy tylko i wyłącznie oddziału i na walnym zebraniu tego oddziału zostanie omówiona. Wynik ewentualnego głosowania (podkreślam ewentualnego bo we wniosku również pada to słowo w takim znaczniu) jest sprawą wtórną, która nie koniecznie w ogóle musi mieć miejsce. Mam nadzieje, że to ucina wszelkie spekulacje dotyczące tej sprawy.
Odpowiedz
Z tego co wiem, do złożonego wniosku o Walne na tymże spotkaniu odczytane będzie uzasadnienie dotyczące każdego zawartego w nim "zarzutu" z osobna. Oczywiście w toku dyskusji może okazać się, że niektóre z postawionych zarzutów okażą się bezpodstawne lub ... podstawne. Taki jest właśnie cel zebrania. Proszę nie wyciągajmy teraz wszytkich spraw na forum, do czasu sformułowania oficjalnego protokołu podsumowującego Walne. Panowie, proszę...

Przemas Smile Smile Smile
Tyle mnie obchodzi głupców gadanie, co odgłosy wiatrów z ich brzuchów... DEMETRIUSZ Smile Smile Smile<br /><br />Tel. 504 227 170
Odpowiedz
Nawał pracy jaki mam ostatnio spowodował, że dopiero teraz zapoznałem się z wątkiem. Nie chce mi się zaglądać do statutu ale o ile znam ustawę o stowarzyszeniach to nieopłacenie składki nie wyklucza członkowska automatycznie. Nieopłacenie składki może spowodować w konsekwencji skreślenie z listy członków jeżeli taką decyzję podejmie Zarząd. Jeżeli jednak Zarząd nie podjął takiej decyzji to formalnie członkami są wszyscy, którzy znajdują się na liście członków. Jeżeli o Nadzwyczajnym Walnym zostaną poinformowani tylko członkowie, którzy opłacili składki to takie Walne będzie zwołane nieprawidło, a w konsekwencji wszystkie decyzje tam podjęte będa nieważne
Będę się starał przybyć na Walne choć będzie z tym duży problem bo mam być w Sopocie 19/20 stycznia i nie wiem czy uda mi się tak co drugi dzień jeżdzić do Trójmiasta choć bardzo bym chciał.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
Mirek ma po części rację .

Prawdą jest, że jeśli nie zostali skreśleni to (pomijam, że to zaniedbanie Zarządu) nadal członkami są tyle, że nie mają prawa głosu. Jest to złamanie obowiązków członka wynikających ze statutu a na obowiązki godzimy sie wypełniając deklarację.

Po to też w starej legitymacji był napis, że nie jest ważna bez opłacenia składki. W nowej legitymacji, której projekt w tym tygodniu pojedzie do Krakowa do zatwierdzenia u Prezesa też będzie miejsce na steplowanie skłądek po to by uniknąc nieporozumień.

Rozmawiałem o tym problemie z vice Prezesem, Panem Mieczysławem Borkowskim i z Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Panią Skalską Krystyną.

Oboje potwierdzili, że nadl jest członkiem osoba, która nie zapłaciła (pamiętajmy, że na zapłatę ma czas do końca roku następującego po tym w którym ostatnio zapłacił) a nie została skreślona, taka osoba utraciła bierne i czynne prawo wyborcze - bo jak może decydować skoro nie ma pewności czy zapłaci do końca roku i zgodnie ze statutem winna być skreślona lub przekazana do skreślenia przez ZG.

Prezes Borkowski mówił mi, że była podjęta kiedyś nawet w ZG taka decyzja (nie pamiętał niestety kiedy bo członkiem ZG jest już kilka kadencji).

Jeśli więc została podjęta decyzja w sprawie prawa głosu osób bez skłądki i nie została zastąpiona inną (a o tym nie było mowy) to zgodnie z z Paragrafem 1, Art. 2 w rodziale 1 prawa o stowarzyszeniach zawartego w tekście jednolitym ustawy o stowarzyszeniach i jej przypisach dalszych (Dz. U. 2001 r. Nr 79 poz. 855) - osoba, która nie zapłaciła nie ma prawa głosu.

Jeśli ktoś zalega dwa lata to jego deklaracja członkowska wraz z odpowiednim pismem powinna trafić do ZG i to on dokona skreślenia.

Po to na walnym zjeździe w Puławach 3 lata temu mówiono głośno - "skreślać wszystkich tych, którzy zalegają ze składką dłużej niż 2 lata lub przekazywać do ZG"
Sam protokołowałem ostatnie Walne PTMA i pamiętam, że to było mówione i to przynajmniej 2 razy!

Nie ma też uzasadnienia, że nie zapłąciłem bo nie mogłem przyjść. Oddziały po to mają adresy by mimo braku osobowości prawnej i co za tym idzie własnego konta mogły odbierać kasę od członków przekazem pocztowym. Np. u nas w Łodzi mamy Pana prezesa banku, który przychodzi raz w roku na spotkanie a kase zawsze w styczniu przysyła pocztą! Każdy mógł i może tak zrobić.

Sytuacja taka sama jak w związku wędkarskim - nie łowisz jak nie zapłacisz ale członkiem jesteś aż cię nie skreślą, to tak samo jak w PTTK nie kożystasz ze zniżek jak nie zapłaciłeś ale członkiem jesteś, to tak samo jak sekcje PTMA mają nakaz nie przyjmowania składek od ludzi, którzy nie zapłacili składki PTMA tak osoba, która nie zapłąciła nie może głosować.

Można by przytaczać wiele przykładów ale myślę, zę to wystarczy.
Paweł
Pawla nie ma juz wsrod nas [']['][']
Odpowiedz
(30.12.05, 10:04)El_Capitano link napisał(a): [...] Otóż [prezes] zrobił to natychmiast, wyznaczył termin i teraz, bidulek, powiadamia pocztą wszystkich zapisanych i rokujących nadzieję na uregulowanie składki członkowskiej.

Co Wy tak z tymi składkami?  Smile Tak, jak napisałem wcześniej, Piotr powiadamia wszystkich zapisanych. Robi to zresztą, zdaje się, za kogoś innego. I dlatego też chciał początkowo zwołać zebranie zarządu (zgodnie z wnioskiem). A dopiero później, na spokojnie, po odpowiednim monicie chciał otrzymać pocztą od każdego zapisanego, a zwlekającego ze składkami, jasną deklarację na teraz i na przyszłość. Skoro będzie to zebranie oddziału, a nie zarządu, to teraz musi te kilkadziesiąt listów wysłać. I wysyła.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
(05.01.06, 00:59)Pawel_Maksym link napisał(a): Mirek ma po części rację .

Prawdą jest, że jeśli nie zostali skreśleni to (pomijam, że to zaniedbanie Zarządu) nadal członkami są tyle, że nie mają prawa głosu. Jest to złamanie obowiązków członka wynikających ze statutu a na obowiązki godzimy sie wypełniając deklarację.

Po to też w starej legitymacji był napis, że nie jest ważna bez opłacenia składki. W nowej legitymacji, której projekt w tym tygodniu pojedzie do Krakowa do zatwierdzenia u Prezesa też będzie miejsce na steplowanie skłądek po to by uniknąc nieporozumień.

Pawełku drogi pozwolisz, że się z Tobą w tym przypadku nie zgodzę. Faktem jest , że nieopłacenie składki jest rażącym naruszeniem obowiązków członka zwyczajnego. Nieopłacenie składki powinno skutkowac skreśleniem z listy członków Towarzystwa przez Zarząd Oddziału lub Zarząd Główny. Dokładny tryb określa statut PTMA.
Natomiast statut nic nie mówi na temat tego, że nieopłacenie składki jest równoznaczne z utratą prawa głosu. Jezeli jest taki zapis w ustawie o stowarzyszeniach to jestem zdziwiony ale on nie przekłada się automatycznie na statut PTMA jeżeli takiego zastrzeżenie w nim nie zawarto. Nie ma takze znaczenia dopisek w legitymacji, że jest ona nieważna jeżeli składka jest nieopłacona. Po prostu legitymacja jest nieważna natomiast członkiem się nadal jest.
Takie jest moje zdanie choć nie jestem prawnikiem i moge się mylić.  Dlatego też aby wszystko było jak mawiają prawnicy lega artis zaskarże do sądu decyzje Nadzwyczajnego Walnego PO PTMA jeżeli członkowie, którzy nie opłacili składek zostaną pozbawieni prawa głosu i nie wynika to z jakiejś mojej niechęci do kogokolwiek z PTMA ani chęci zrobienia jakiejś złośliwości tylko chcę  aby w PTMA obowiązywało prawo.
Mam takze nadzieje, że sytuacja w PO PTMA spowoduje podjęcie prac nad  nowym statutem PTMA bo chyba jest taka potrzeba.

Na koniec moim zdaniem rozwiązania są dwa:

1. Przed zwołaniem Nadzwyczajnego Walnego PO PTMA zbiera się Zarząd oddziału i wykreśla z listy członków wszystkie osoby, które nie opłaciły składek nawet pomimo tego, że statut zaleca przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego bo zaleca, a nie nakazuje.

2. Powiadomienie o Nadzwyczajnym Walnym wszystkich członków( z prawem głosu) bez względu czy mają czy nie maja opacone składki . Z tego co zrozumiałem z wypowiedzi Darka to Zarząd Oddziału przyjął to drugie rozwiązanie.

Jeszcze jedna sprawa w poniedziałek (09 stycznia) jadę do Szczecina. Jadę  pociągiem w towarzystwie prawnika będę miał 6 godzin czasu na obgadanie z nim kwestii czy członkowie, którzy nie opłacili składek mają prawo głosu czy też nie. Statut Towarzystwa już mam wydrukowany. Smile
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
Miras poruszył tu ważną kwestię wartosci prawnej decyzji podjętych na Walnym. Chciałbym wiedzieć w takim razie, jakie warunki muszą być spełnione, żeby Nadzwyczajne Walne miało sens i głos wiążący. Bez tej wiedzy zwoływanie tego spotkania może okazać się kompletną bzdurą. Czy ktoś może jasno i w punktach opisać co i jak?

Przemas Smile Smile Smile
Tyle mnie obchodzi głupców gadanie, co odgłosy wiatrów z ich brzuchów... DEMETRIUSZ Smile Smile Smile<br /><br />Tel. 504 227 170
Odpowiedz
Mirku ustawa mówi jedynie o tym iż dodatkowe akty prawne np. rozporządzenia podjęte przez zarząd mają moc.
Proponuję ci Mirku byś sam zasiadł do pisania Statutu PTMA zobaczymy jak ci będzie szło... wielu sie już nagadało i nakrzyczało i naobiecywało.

Pawla nie ma juz wsrod nas [']['][']
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości