Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] MOTOFOKUS - jeszcze jeden
Opisów tego urządzenia było już kilka a ja dołączem jeszcze jeden, wykonany pod wyciąg okularowy U. W zamyśle była taka konstrukcja, aby dobrze współpracowała z regulacją ręczną, nie wymagała zmian meczanicznych wyciągu i dawała się zamontować bez demontażu wyciagu z rury, czyli bez konieczności późniejszego justowania optyki.

[Obrazek: motofocus-fot.jpg]

Rezultatem jest prosta i zwarta mechanicznie konstrukcja, może niezbyt elegancka z tą obejmą, ale skuteczna w działanio i prosta w montażu.
Szczegóły jak zwykle: http://republika.pl/jacekaj/
okulary +3d, TN200/1000 na widełkach+GOTO, lornetka teatralna :-)
Odpowiedz
świetna robota Macieju Smile
a jeśli można; na ile oceniasz koszt wykonania takiej przekładni?
ile czasu trwa w tym wyciągu wysuw min na max?
czy możliwe by było wykonanie w tym sterowniku dwóch trybów prędkości?  zgrubny (turbo) i dokładny (powolny)
pozdrowienia
Odpowiedz
O koszcie mogę tu powiedzieć, że jest niewielki Smile
Czas wysuwu całkowitego kiedyś mierzyłem ale w tej chwili dokładnie nie pamiętam, coś koło kilkunastu sekund, jest to trochę za dużo jeśli nie chce się korzystać z przesuwu ręcznego. Dlaczego tak zrobiłem to wyjaśniłem.
Zastosowanie dwóch trybów prędkości z punktu elektrononiki to żaden problem. Jest natomiast problem napędu mechanicznego. W tej chwili silnik pracuje prawie z maksymalną dopuszczalna prędkością, więc żeby zwiększyć prędkość przesuwu trzeba zmniejszyć przekładnię a wtedy wzrośnie obciążenie silnika i ten mały silniczek może sobie nie poradzić. Jest jeszcze ergonomia (że tak powiem) obsługi. Teraz są dwa przyciski i w ciemności nie ma żadnego problemu z ich wyborem. Stosując dwa tryby trzeba dodać następne dwa przyciski lub przełącznik a ja strasznie nie lubię jak w ciemności muszę wymacywać co nacisnąć. 
Odpowiedz
Technologia wykonania i design dobrze współgrają z teleskopem.
Odpowiedz
Czy wiecie, że ubiegłej nocy było najniższe w Polsce od wielu lat, ciśnienie atmosferyczne?
Odpowiedz
tak, to widać na mapkach:

[Obrazek: presswind00.35106.GIF]

wczoraj ta dziura była nad Polską

a w legendzie po prawej stronie widać, że ciśnienie osiągnęło dolną granicę skali  :o
pozdrowienia

a czyżby jednak, jakiś to miało związek z Twoim motofokusem?  ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości