Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ETX - DS?
Jeszcze niemam Rubinara 5,6/500 bo dopiero dzisiaj 9.06.2003ne Janusz zakasał rękawy ;D

Ale w nawet w najśmielszych snach nie przypuszczam żeby mi wogóle pokazał sensowne DS.

TO ma powierzchnie zbierającą światło o 30% mniejszą od MTO!!! (albo MTO ma 50% więcej jak kto woli) :Smile Tongue

Czyli ludziska bez przesadyzmu z tym DS ;D
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Cześć

A co myślicie panowie a małych refraktorach apo np.Televue 75 lub 85.
Od jakiegoś czasu rozglądam się za małym i porecznym sprzetem wyjazdowym.Do planetek, wydaje mi się że zprzęt ok.Ciekaw jestem co z DS.Nie oczekuje tutaj jakis wypasow ale pod czarnym niebem jakies jasne emki chyba będą widoczne.

Pozdrawiam Piotrek

Odpowiedz
TV 85mm to na pewno będzie wspaniały sprzęt podróżny, wysokiej klasy optycznej. Nic dodać nic ująć (tzn przydałby się ująć nieco z ceny... Wink) Jednocześnie TC ranger czy pronto przy 70mm jest nieco za mały. Z takich maleństw jest jeszcze legenda-SKY90 Tak, ale to już inna bajka cenowa.
Pozdr.

Odpowiedz
A jak juz tak mowimy o lornetach (malo w nich mam rozeznania) - co mozna polecic w klasie 1000-1500$?
Odpowiedz
Hej,

Śledząc waszą konwersację, uderzyło mnie to, że nikt nie rozważa rozkładanego dobsona jako opcji mobilnego sprzętu. W którymś z ubiegłorocznych numerów S&T, autor opisywał zrobiony przez siebie 8" teleskop (ok f/6), ktory mieści się po złożeniu w kuferku o wymiarach pozwlających na zabranie go do samolotu jako bagaż podręczny (wydaje mi się, że było to jedno z jego wymagań na tzw. mobilność sprzętu). Wg. opisu całość montuje się i demontuje w relatywnie krótkim czasie (parę minut). Obrazy DS w mobilnym 8" sprzęcie powinny zadowolić nawet dosyć wybrednego obserwatora.

Z innej beczki - jako wieloletni właściciel ETX-90 potwierdzam, że ten sprzęt nie nadaje się do obserwacji mgławic czy galaktyk. Niestety zbyt mała apertura robi swoje. Do planet, gwiazd podwójnych czy gromad otwartch, jest to doskonały, mobilny sprzęt.

Pozdrawiam,
Czarek
LX50 10", ETX-90EC
Odpowiedz
Myślę,że definiując na różne sposoby sprzęt podróżny musimy się zgodzić na jeden wspólny kompromis, że jego możliwości będą mniejsze niż normalnej rury. Ale z drugiej strony, pojechać sobie na urlop np. do Maroka tylko z lornetką [nie mówiąc już o wypadzie na drugą półkulę], to byłaby chyba zbyt duża strata. Więc chyba jednak warto mieć dodatkowy sprzęt o małej aperturze, te 70-80mm dla refraktora lub 90-100 dla np. Maksutova, bo jednak zobaczymy więcej z DS niż przez lornetkę [no, chyba, że ktoś wozi 20x80]. Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
http://www.princeton.edu/~jjg/astro.html

I niech mi nikt nie mówi że nie można na wakacje jechać z 16'' dobsonem lub RC 330/8 na dachu małego fiata ;D ;D ;D ;D ;D
Megrez 110 APO, Zeiss 10x50W, EQ-6 SkyScan, Takahashi LE 5mm, TV Nagler 13mm, UO Koenig 40mm. http://www.astrophoto.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości