Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
okular Soligor Zoom a deepspace
#1
Słyszałem że okular Soligor Zoom nie bardzo nadaje się do deepspace. Raczej jest okularem do planet. Czy to prawda?<br><br>Jakią macie ogólnie opinie o nim?
Odpowiedz
#2
Ja nim na DS nie patrzyłem, ale do planet faktycznie jest bardzo dobry. Musisz pamiętać, że ze wzrostem powiększenia obraz się ściemnia więc to chyba potwierdza, że nie jest to okular do DS. Zresztą sam w sobie jest ciemniejszy niż np SP.
Oskar
Odpowiedz
#3
Wiem że wraz ze wzrostem pow. obraz ciemnieje. Ale jak jest, gdybyśmy ustawili taką samą ogniskową w zoomie jak w zwykłym okularze  i porównali? <br><br>Chodzi mi o to czy samo to że okular jest zoomem(konstrukcja) nie powoduje ciemniejszych obrazów.
Odpowiedz
#4
Wg Janusza ten zoom jest lantanowy a zatem musi być nieco przyciemniony z zasady. Dzisiaj porównywałem go z SP 25mm i zoom z pewnością daje ciemniejszy obraz nawet przy porównywalnej ogniskowej 24mm. <br><br>Nie z zasady i jego lantanowe szkła nie mają z tym związku ale z powodu większej liczby soczewek niż w PL, aczkolwiek jego o wiele lepsze warstwy MC na wszystkich powierzchniach w sumie mają zapewne podobną lub wyższą transmisję światła niż w prostszym Plosslu z jednowarstwowymi powłokami.<br><br>Janusz P.
Oskar
Odpowiedz
#5
Związane jest to z jego dość skomplikowaną budową. 6 soczewek z powłokami będzie zawsze ciemniejsze od PL lub Kellner'a. Poza tym jego zakres ogniskowych i pole rozszerzające się ze zmniejszaniem ogniskowej, nie predestynuje go do obserwacji DS. <br><br>Jednak nie można powiedzieć, że nie nadaje się wogóle do DS. Nie można przesadzać. Ze wzrostem powiększenia rośnie pole do 49[sup]o[/sup] co daje porównywalne pole z PL i SPL. Przy tym ma świetnie skorygowane pole i krzywizna pola czego nie ma żaden PL czy SPL.<br><br>Jednak jego pole 38[sup]o[/sup] przy 24 mm nie jest zachwycające. Ale jakość obrazu znowu naj.<br><br>Można zatem powiedzieć, że jest dość uniwersalny jednak ze wskazaniem na powiększanie. <br><br>Co tu gadać do DS najlepsze będzie zawsze UWA tak samo można rozważać zastosowanie UWA. Stworzony jest do DS choć planety przecież nim też można oglądać. Są to poprostu okulary z krańców zastosowania.
[center]Tuba optyczna TAL 100 RS na montażu MEADE LXD 500. Lornetki: William Optics 7x50 ED, BPC 10x50, Kronos 26x70 na statywie &quot;Porucznika&quot;, CANON PS A 70 Włocławek 52[sup]o[/sup]35'N 19[sup]o[/sup]00'E        tel.+48 694 04 80 05 http://www.mosty-plock.pl/martel[/center]
Odpowiedz
#6
Ale za to jak pięknie obserwuje sie Zoomem np słabe komety lub mgławice !!!!<br>Przy małym powiększeniu tło nieba jest jasne i komety z reguły nie widać ale jadąc Zoomem w górny zakres powiększeń nagle kometa wyskakuje z tla i podlega percepcji wzrokowej naszym wspaniałym narządem wzroku, przerabiałem to wielokrotnie na placu boju, robi piorunujące wrażenie  ;D ;D ;D
Odpowiedz
#7
Co tam komety! Wczoraj jak na Jowisza patrzyłem przez swoje 10cm i ślepe gały to był widok tym zoomem. Plama a nad nią cień. A do obiektów mgławicowych tak sobie ten zoom mi pasuje.
Oskar
Odpowiedz
#8
Ciemnienie obrazu w soligor nie ma nic do rzeczy w temacie wykorzystania go do DS. Po prostu jest okular dedykowany do planet z uwagi na niewielkie pole i już.<br>P.s. Co nie znaczy, że ie można go używac szczegonie z krotkoogniskowym sprzętem czyli do małych power. Nawet może  to być wygodne (zoom "zastępuje" szukacz).<br>Pozdr.
Odpowiedz
#9
rozumiem Andrzeju, że Twoja odpowiedź jest wynikiem testów LV10 do DS? ;D
Odpowiedz
#10
Właśnie zapomniałem o tym wspomnieć. Od pewnego czasu używam swojego TAL'a 100 RS bez szukacza i dzięki ZOOM'owi z powodzeniem. Choć szukacz i tak planuje kupić to jednak bez ZOOM'a było by ciężko.
[center]Tuba optyczna TAL 100 RS na montażu MEADE LXD 500. Lornetki: William Optics 7x50 ED, BPC 10x50, Kronos 26x70 na statywie &quot;Porucznika&quot;, CANON PS A 70 Włocławek 52[sup]o[/sup]35'N 19[sup]o[/sup]00'E        tel.+48 694 04 80 05 http://www.mosty-plock.pl/martel[/center]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości