Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niechybnie jasny Leonid
Hej,

Właśnie wróciłem z wieczornego spaceru z psiochem i spieszę Wam donieść, że zaobserwowałem pierwszego Leonida - i to jakiego. :o

Zjawisko pojawiło się o godzinie 22.45, przelot trwał ok 2 sek. kolor żółto-pomarańczowy z wyraźnym iskrzeniem, jasność oceniam na ok -3 do -4 mag, żadnych efektów dźwiękowych. Zauważyłem go na wschodnim niebie pomiędzy Castorem i Polluxem. Dalej przeleciał nad Orionem obok Aldebarana, by zgasnąć na wysokości Marsa (nie dolatując do niego), pod Księżycem.

Cóż za cudny widok!!!!

Może któraś ze stacji go zarejestrowała?

Pozdrawiam,
  Czarek
LX50 10", ETX-90EC
Odpowiedz
JESTEM W SZOKU!
Czytałem książkę w ciemnym pokoju (przy lampce) i kontem oka miałem widok na okno (E). Nagle coś mi błysnło za oknem. Ale myślałem ze mi się zdawało. Bo widziałem przez okno naprawde wąski fragment nieba.
Ale godzina i kierunek jak najbardziej się zgadzają.  Smile
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
Jedna ze stacji złapała coś.
Nie byli pewni czy to meteor bo był niziutko ale czas się zgadza idealnie.
Po szkle wklepie tu fotke.
Pozdrawiam, Karol.

Miłego dnia Smile Ide do szkoły Smile
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
Jak mawiaja na zachodzie - earthgrazer Smile Radiant leonidow znajdowal sie jakies 10 stopni nad horyzontem, bolid musial leciec plasko i stosunkowo wysoko. To gwarantuje piekne widoki, bo zjawiska ocierajace sie o granice atmosfery maja nieco dluzszy zywot niz te wpadajace glebiej Smile

Przemo

52 25' 22'' N  20 44' 14'' E Sprzet i srodki: Spiwor zielony.. Oczy szaro-niebieskie (uzywane), Lornetka Everest 12x60WA (czarna ;&gtWink, Uniwersal nr 5 (jako wieszak na lornetke), Uniwersal nr 2 (ciezko na nim cos powiesic)   Smile
Odpowiedz
Maciej Kwinta na swoje kamerki złapał cuś takiego o 22:44:46
[Obrazek: 214446.jpg]

Czas zgadza się idealnie.
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
Czyli mimo nienajlepszej pogody, mamy pierwszego oficjalnego leonidka.  Smile
Na dodatek udało się wam go 'zaobserwować' już przed 23, kiedy lew ledwie wychylał łeb zza horyzontu. Brawo.  Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości