Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Montaż Dobsona
Wygląda to naprawdę elegancko! Fajna stylistyka... Najbardziej mnie ciekawiło, jak rozwiązano mocowanie czopów, bo przyznam, że wg. mnie to był główny problem w rozważaniach [teoretycznych na razie] nad podobną konstrukcją. Mnie by rajcowała dwuczęściowa wersja tegoż, z odejmowaną podstawą -klinem, pełna wersja 'para' pod domem na planety, a za miasto normalny Dobson [łatwiejszy transport]. Ze zdjęcia wynika, że podstawa jest na stałe, jeśli dobrze rozumiem... tak czy siak, cacko Smile Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Januszu !
Co to za teleskop działa w tym systemie ?. Ze zdjęcia trudno ocenić wielkość. czy mylę się mówiąc, że dla pozycji paralaktycznej podstawa musi być przymocowana do podłoża za pomocą widocznej w podstawie śruby ? Czy jednocześnie służy ona do dokładnego zorientowania osi Ra względem osi świata ?
L.J.
Odpowiedz
Ta śruba z nóżką i blokadą służy do regulacji nachylenia osi biegunowej, konstrukcja jest tak wyważona że rzut środka ciężkości pada na środek podstawy a w pozycji azymutalnej teleskop też spokojnie pracuje dobrze wyważony w pionie ;D ;D ;D
Kosztowało to trochę pracy i obliczeń statycznych ale warto było bo powstał ciekawy teleskop w szlachetnym drewnie o wszechstronnych zastosowaniach Azymutalnych i Paralaktycznych zarazem ;D ;D ;D
Odpowiedz
Ciągle nie wiem jak duży jest ten dobson (średnica + ogniskowa), może tym razem powiesz ?
L.J.
Odpowiedz
Oooopsss zapomniałem to 170/1200 czyli nasz starszy model Kastora z szukaczem 50mm i wyciągiem przesuwnym 1,25" jeszcze w wersji bez malowania proszkowego 8)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości