Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
październik-grudzień jeden z najlepszych okresów poszukiwań SOHO
Zobacz jaki zbieg okoliczności:

C20005 S1 i C1965 S1 !! Wink

Oj bardzo bym chciał. Tak jak już wspominałem. Karl mi napisal że wieksza aktywność pojawień jest wielce prawdopodobnie powiazana z nadejściem wiekszego obiektu. Jesli aktywność Kreutzów w najblizszych dniach, tygodniach nie zmaleje, to będzie zwiastun pojawienia następnej podobnej a nawet jaśniejszej komety.

Na odkrycie naziemne ma też sznase ASAS, ale niestety trrzebaby było go przemianować z gwiazdek na komety.

MK
Odpowiedz
Czytałem gdzieś (może w jakimś artykule Sekaniny?) że przed nadejściem jasnej komety Kreutza należy się spodziewać wielu mniejszych, ale również jasnych (rzędu 0 mag) komet, nawet rok czy dwa przed pojawieniem się tej wielkiej....
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Czas zmusić google i ADS do wysiłku. Wink  Może coś znajdę na ten temat.

W sumie nie bardzo rozumiem, dlaczego te wielkie komety z rodziny Kreutza istniały/istnieją. Napewno kiedyś
do Słońca zbliżyła się duża kometa, która rozpadła się na części. Z niej pochodzą wyżej wymienione
komety i całe tysiące mniejszych odkrywanych przez SOHO.

Jednak nie mogę tego pojąć. Tak wydłużona orbita i okres liczony w tysiącach lat. Czegoś mi tu brakuje,
nie wiem tylko czego.
Odpowiedz
Witajcie.

2 tygodnie po pojawieniu się jasnej komety Kreutza, na kamerach Lasco pojawił się kolejny obiekt. Wstępnie ustalono przynależność tej komety do rodziny Kreutza, jednak "trasa" jej lotu nie pokrywa się z torami przewidzianymi na październik ani dla subgrupy I ani dla subgrupy II. Kreutze lecą bowiem z tych częsci zdjecia dopiero poczatkiem listopada.

Zobaczymy jednak jak wyglądać będzie orbita, gdy dane astrometryczne wyznaczy Karl Battams.

Narazie chiałbym przedstawić wam zupełnie coś innego. Zerknijcie na to:

[Obrazek: soho_15_16_oct_2005a.png]

Jeśli jest to rzeczywiście Kreutz, to zasługuje on na uwagę z tego względu że 'żył' jeszcze podczas swojego peryhelium. Takie zjawisko zdarza się bardzo rzadko.
Kometa osiągnęła jakieś 5.5 magntudo a warkocz osiągnął w szczytowych momentach ok 2 stopnie długości.

Michał

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości