Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] Modyfikacja napędu (GPDX, GPE, GP, CG-5, EQ5)
Witam,

Badając PE swojego montażu zauważyłem, że na główną sinusoidę nakłada się błąd o okresie ~15 sekund i amplitudzie ~5 arcsek. Poszukałem w sieci podobnego problemu i znalazłem, że powoduje to przejście z jednego na drugi ząb zębatki silnika i ślimaka.

[Obrazek: mn3.jpg]

Jak widać na zdjęciu, w przenoszeniu napędu bierze praktycznie jeden ząb i tu jest źródło tego drobnego błędu. Pewnie zależy to od dokładności każdego zęba.
Doczytałem też, że lekarstwem na to jest pasek zębaty. W przypadku paska zębatego w przenoszeniu napędu bierze udział znacznie większa ilość zębów. Praktycznie połowa obwodu koła pasowego.

[Obrazek: mn2.jpg]

[Obrazek: mn1.jpg]

Zastosowałem koła pasowe i pasek zębaty firmy Optibelt http://www.optibelt.com
Dystrybutorem na Polskę jest firma Fin SA http://www.fin.com.pl/, w której zamówiłem wszystkie części. Czekałem trzy tygodnie. Koszt z wysyłką, to około 80 PLN. Podaję symbole katalogowe: dwa kółka zębate metryczne -
16 T2,5/18-2               pasek zębaty T2,5/120

Pasek nie pasuje przy fabrycznym ułożeniu silnika. Jednak można sobie poradzić, jak mi Hamal pokazał (ma zmysł chłopak  ;D). Chassis silnika można obracać w obudowie o 90 stopni. Silnik w stosunku do chassis o 120 stopni, czyli ośkę silnika można przekręcać, co 30 stopni. Przy pomocy Hamala znalazłem właściwe położenie i pasuje jakby było z fabryki. Wstępne testy są bardzo zachęcające. Zanikło myszkowanie gwiazd. Oczywiście powyższą modyfikację polecam jedynie osobom, które będą fotografować z dużymi ogniskowymi np. powyżej 400mm.
Pozdrawiam Henryk Kowalewski Szczecin BPC 10X50  Soligor MT-800 na Vixenie GPD, Taurus 410, Vesta SC3, Artemis 285 www.ccd.neostrada.pl
Odpowiedz
witam,
pieknie to wyglada.  Smile
a co do firmy Fin to rowniez mam dobre wspomnienia - zamawialem pasek zebaty do LXa i teraz calosc dziala jak nalezy. Dlatego dopisalbym tez LX  ;D

Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości