Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] Zestaw Meade #492 + Autostar = tanie GoTo do dowolnego teleskopu
A co sądzicie a GPS, który znalazłem w sieci Altina GGM308 :
[Obrazek: Altina_GGM308.jpg]
Jest dość tani czy ktoś miał cos takiego ?
Odpowiedz
ekhmmm ! Krzysiek - a czy mógłbyś mi wytłumaczyć prosty związek pomiędzy odbiornikiem Altina GGM308 a tanim GoTo do dowolnego montażu - czyli tematem tego wątku ???
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Z tego co pamietam upgrade Autostara #497 o GPS wynosi około 150 usd . Szczerze mówiąc to zawsze szkoda było mi tych pieniędzy bo pozycje geograf z GPS zawsze wpisywałem ręcznie w menu autostara i też działało.

Może jeśli cena tego upgreadu odpowiednio spadnie to moze zajme sie nim.

btw: na spadek cen sa duze nadzieje.
Do niedawna na przykład motofocuser Meadeowski wsółpracujący z #497 był kilkukrotnie droższy:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vie...8&tc=photo

Dla tych co już ewentualnie sie napalają pisze od razu, że to urządzenie posiada tylko kilka prędkosci, nie posiada pamięci pozycji (chyba). Wspołpracuje z klawiaturą autostara - czyli wszystko - goto i moto focuser obsługuje sie z jednego pilota. Położenie wyciagu jest obliczane w prymitywny sposób ( na podstawie danych o teleskopie jakie wpiszemy do Austostara ( ogniskowa, sr lustra, obiektywu..etc- w każdym badz razie ma to nie duzo wspolnego z punktem w którym łapiemy ostrość) Smile
Odpowiedz
Po doświadczeniach z Michowym montażem na tegorocznych Kudłach nie widzę najmniejszego sensu stosowania odbiornika GPS do autostara.

Po wypoziomowaniu montażu, ustawieniu bieguna lunetką, która była kiepsko skolimowana zrobiliśmy align na 2 gwiazdy (chyba pierwszy z brzegu - quick a nie "two stars"). Czas też był wprowadzony na oko (dokładność +/- 5 minut). I co się okazało? Więszkość obiektów lądowała centralnie w polu widzenia, tylko kilka było lekko w bok, ale wszystkie w polu widzenia okularu. A teraz najciekawsze - pozycja geograficzna była dalej ustawiona na okolice Gdańska Smile
Odpowiedz
Michu!
Ciekawe rzeczy piszesz, tylko ograniczaj na litość boską objętość fotek, bo nie każdy ma transfer 1Mb/sek
MR
okulary +3d, TN200/1000 na widełkach+GOTO, lornetka teatralna :-)
Odpowiedz
(25.11.04, 19:31)MaciejRZ link napisał(a):Michu!
Ciekawe rzeczy piszesz, tylko ograniczaj na litość boską objętość fotek, bo nie każdy ma transfer 1Mb/sek
MR
ale za to wszystko piknie widać Macieju.
Pozdrawiam
Odpowiedz
(25.11.04, 19:31)MaciejRZ link napisał(a):Michu!
MR

Przepraszam i od razu dziękuje za upomnienie Smile

Odkąd korzystam z stałego łącza troche zapominam o czasach kiedy to sam siedziałem na modemie. Postaram się jakoś uporządkować wątek. Nie bardzo chcę zmniejszać fotki bo zginą szczegóły. Dlatego tam gdzie się da po prostu wstawię linki do fotek.
Odpowiedz
Czy spotkał się ktoś z projektami sterowania Autostarem 495, 497 - silnikami krokowymi ?
Odpowiedz
Nie, bo po bliższym przyjrzeniu się taki układ nie ma sensu. Tani, komutatorowy silniczek DC z enkoderem może mieć taką samą dokładność jak krokowiec. A zalet ma wiele, począwszy od śmiesznie małych kosztów a kończąc na dużej dynamice (może prowadzić z prędkościami od 1x do np. 12-15 st./sek.).
Odpowiedz
hmm, nie chce sie wymądrzać, ale z dokładnością bym się kłócił, nie mówiąc już o sensie takiego zastosowania!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości