Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
okulary do MTO
chciałbym założyć do mojego MTO złączkę kątową. nie wiem jednak którą wybrać 1.25, czy 2. ceny okualrów 1.25 są mniejsze, jeśli już jestem przy temacie okularów :
- jak się ma ogniskowa okularu do powiększenia
- czy te najtańsze okulary mogę stosować do obserwacji planet oraz szczegółów księżyca
- jaki okular wykorzystuje w pełni rozdzielczość optyczną mto przy obserwacji księżyca ? chodzi mi to, że każdy obiektyw, lub teleskop ma pewną granicę rozdzielczości w swojej optyce i jeśli ją przekroczę, nie zobaczę już nowych szczegółów, a te które są będą traciły ostrość
pozdrawiam
marcin
Gostynin - Płock - Kutno
Odpowiedz
jeszcze jedno czym różnią się okulary achromatyczne od innych, na astrokraku jest taki właśnie za niecałe 70 pln.
pozdrawiam
marcin
Gostynin - Płock - Kutno
Odpowiedz
Okular achromatyczny inaczej MA (modified Achromat) to achromatyzowany Ramsden, jest tani i prosty w budowie i ma stosunkowo małe pole widzenia w stosunku do droższych okularów 8)
Powiększenie to ogniskowa obiektywu / ogniskowa okularu!
Przy MTO jak i innych teleskopach limitem dyfrakcyjnym a raczej empirycznym i sprawdzonym wyznacznikiem jest wzór na maksymalne powiększenie P=2xD gdzie D to średnica obiektywu w [mm).
Pamiętaj że MTO z nasadką kątową 1,25" ma ogniskową 1360mm a z 2" nasadką kątową to już 1420mm :-)
Tak dobierz okulary aby nie przekraczać powiększenia 200x wynikającego jako maksymalne dla tej średnicy teleskopu!!!
Odpowiedz
dzięki za porady, teraz nic tylko liczyć ogniskowe i dobierać...
Gostynin - Płock - Kutno
Odpowiedz
Pomoże Ci w tym nowość na naszej stronie czyli Cross Index Tabela Powiększeń okularów z naszymi teleskopami, podaje ona także bardzo ważny parametr jak źrenica wyjściowa która decyduje o jasności uzyskiwanych obrazów !!!
Powiększenia z nasadkami przelicz przez czynnik 1,36 lub 1,42 aby wszystko się zgadzało z rzeczywistością Smile Big Grin ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości