Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Okular 2-calowy
To ja jeszcze podłączę się do wątku, gdyż także zamierzam nabyć 2-calowy okular.

Przede wszystkim zależy mi na dużym polu widzenia, gdyż główne zastosowanie okularu to będą gwiazdy zmienne. Okular ma współpracować z teleskopem Taurus 270/ 1268, a w przyszłości z teleskopem o ogniskowej 1650 mm.

Skłaniam się, ku najczęściej chyba wybieranemu SWANOWI 33 mm. Czy widzicie jakąś alternatywę w cenie do 500 zł?

Aha, jeszcze jedno. Z tego co pamiętam, to:

pole widzenia teleskopu = pole okularu/powiększenie teleskopu z tym okularem

Z drugiej strony wiem, że to pole zależne jest także od średnicy okularu (1,25" lub 2"). Jak to się uwzględnia w nawiązaniu do tego wzoru?
Odpowiedz
Tu raczej chodzi o to, czy pojawi się winietowanie czy nie. Jeśli nie, to wzór jest prawdziwy. Jeśli winietowanie nastąpi, to po prostu brzegi będą ciemniejsze i tu zależy jakie przyjąć kryterium braku winietowania Smile Czy połowę, czy 90% jasności czy może jeszcze inną wartość.

Nie widziałem jeszcze obrazu przez swany w jakimkolwiek jasnym sprzęcie (tylko w etx'ie który ma f/13.8 :Smile ...i było naprawdę super), ale pewnie nie zachowują się lepiej niż inne szerokokątne. Ja bym tam wziął RKE 32, ale to tylko moje skromne zdanie Wink
Odpowiedz
(17.07.05, 10:51)Wojtek Koznowski link napisał(a): Ja bym tam wziął RKE 32, ale to tylko moje skromne zdanie Wink

Arek też poleca RKE.  Muszę się im przyjrzeć.

Spojrzałem i mam dylemat. Mogę zaoszczędzić prawie 200 zł, ale pole mniejsze o 14°.

Czyli z szybkich wyliczeń wynika, że Swan 33 da pole 1,88°, a RKE 32 "tylko" 1,46°.

W grę wchodzi jeszcze okular Erfla 32. Tańszy od SWANA, a pole prawie takie samo.
Odpowiedz
Ten Erfl Antaresa ma znacznie mniejsze pole niż deklarowane. El_Capitano gdzieś na forum podawał szczegóły.

Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz
Gorąco polecam SWANA 33. Testowałem go w jasnym newtonie f/5 i ciemniutkim meniskasie.
Winietowanie w Newtonie niezauważalne. Obraz gwiazd "szpilkowy" w 80% pola. W meniskasie 150/2250 obrazy wzorowe. Do tego wspaniałe wykonanie, pakowanie itd.
Tutaj mniej więcej widać jak się prezentuje: http://astro-forum.org/Forum/index.php?a...st&id=7117

Za tę cenę to gigantyczny konkurent Naglera 31.
POLECAM !!!
Pawla nie ma juz wsrod nas [']['][']
Odpowiedz
Paweł, to twoje celestronowe cg-5 z goto?
Odpowiedz
Poniekąd tak - zostało zakupione w ramach projektu www.zmk.astronomia.pl
Więcej tutaj - http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8877
Pozdrawiam
Paweł Maksym

Odpowiedz
SWAN 33 stoi już obok mnie.  Big Grin

Jeżeli obrazy nieba będą takie, jak prezentuje się sam okular to będzie dobrze.  Smile
Odpowiedz
Robert będziesz zadowolony !
Gratuluję zakupu ja sobie go chwalę.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości