Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DEEP IMPACT - obserwacje
Ja poległem niestety z newtonem 130/650 -zupełna porażka  :'(. Piotr jest b. doświadczonym obserwatorem, ma ciemniejsze niebo i jednak ten stopień - dwa bardziej na południe... Próba ok. 23.00-15, wcześniej lornetką 15x70 bez rezultatu j.w. Powiększenie 32x, może dałem za mało? [tło nieba za jasne...]. Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
A jadnak osiągnąłem sukces! Wczoraj ok. 23:30 wziąłem się za próbę odnalezienia i zarejestrowania pojaśnienia komety. Przejrzystość w pannie równała się kupie, a niebo w tych okolicach miało kolor kawy (z mlekiem niestety). Mimo tak fatalnych warunków dojrzałem skutki uderzenia w kometę w postaci chmurki, która wyglądała jak strzępek M13. Niestety ,,chmurka" w takich warunkach była tak słaba, że po ogłoszeniu reszcie radosnej nowiny już jej więcej nie znalazłem... Potem niebo zaczęło się zachmurwiać, więc tylko ustrzeliłem kilka gromad, i poszedłem do domu. Niestety Hamal podwójnych już nie szukałem. Wcześniej byłem w Poznaniu i nie miałem okazji przygotować ich listy do upolowania. Przydałby się tutaj program Bemka  ;D
Odpowiedz
ps: Użyłem powiększenia 40x
ps2:Coś mało osób podekmowało próby...  :Smile
Odpowiedz
(05.07.05, 18:04)kret link napisał(a): Coś mało osób podejmowało próby... :Smile

Może nie lubią się chwalić klęskami Wink- a w obserwacjach komet także nie udana obserwacja ciekawej komety jest ważna.

Ja podjełem próby obserwacji w 3 i 4 lipca:

*July 3.875 m1=~10.5  dia.~3'
*July 4.875 m1=~11.0  dia.~2'

*-oznacza, że nie byłem do końca przekonany czy to co widzę było kometą czy tylko "duchem" jakich wiele się pojawia gdy obiekt ledwo "wynurza" się ponad tło nieba

Ogólnie to u mnie( przedmieścia 15km na NW od centrum Warszawy 52N ) okno obserwacyjne trwało co najwyżej 10-15 minut między 22:50( brak 15min do świtu nautycznego - kometa 16 stopni nad horyzontem) a momentem zachodzenia komety za drzewa o 23:05, w momencie nastania świtu nautycznego, wysokość komety 12 stopni
Jasne tło, niska wysokość dawały zasięg gwiazdowy do 11.5- 12.0 VT mag >Sad
W tych warunkach to było to coś podobnego do obserwacji komety 13.5mag położonej wysoko na niebie >Sad

Pozdrawiam, Krzysiek / Fly-Smart.pl Dobson 300/1320, Refraktor 50/300, Lornetka 8X40
Odpowiedz
(05.07.05, 18:04)kret link napisał(a): Coś mało osób podejmowało próby...  :Smile

Sadze, ze osob bylo duzo, jednak warunki sprzetowe jakich wymaga ta kometa i jasne tlo nieba nie pozwolily na osiagniecie pozytywnego rezultatu.

pozdrawiam
Maciek
PTMA Białystok, Dobson 254/1200 i bino 26x70 N 53 04.122 E 23 06.086 Stacja PFN PAVO9 [Obrazek: PL524962.gif]
Odpowiedz
Przez ostatnie dwa wieczory próbowałem odszukać naszą bohaterkę. Niestety dwukrotnie poniosłem porażkę. Obserwowałem Taurusem 270, ale z miasta. Miałem jednak bardzo dobrą przejrzystość, dzięki czemu wczoraj w okolicach komety widziałem gwiazdki do 12,5 mag., a zerkaniem nawet ok. 13 mag.
Niestety komety nie dostrzegłem.  Sad

Pamiętam jednak z jaką trudnością udawało mi się ją wypatrzeć, gdy była znacznie wyżej nad horyzontem. Jeżeli więc przy słabej jasności, jej DC powróciło do normy, to nie miałem szans.
Odpowiedz
Nie ma co - obecnie (ze względu na położenie) jest dla nas zbyt trudnym obiektem  Tongue  Też próbowałem pomimo pewnej porażki.
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
Wczoraj to była astronomia ekstremalna. Wyszedlem z teleskopem na taką łączkę by mieć widok na miejsce gdzie ów kometa się znajduje, a tam mgła. Była co prawda przy ziemi ale co chwila się podnosiła i nachodziła mi na linię kometa-teleskop  :-\

Znalazłem miejsce gdzie kometa miała być, czas na wpatrywanie się. I przez ułamek sekundy coś mglistego zauważyłem. Potem znikło, mgła nie dawała za wygraną ale czasami osiadała niżej. Niżej też i kometa "schodziła" Widziałem dwa razy takie przebłyski, w których wydawało mi się że widzę kometę.
Jeśli chodzi o warunki to widoczność miałem bardzo dobrą, widzialem gwiazdy do ok 5.3 mag  Droga Mleczna już jest widoczna po przesileniu letnim. Nie taka ładna jak w sierpniu jeszcze ale jest  Big Grin
Obserwowałem teleskopem 150/900 pow. 100x, Zakonczyłem szukanie komety ok 23:30

Aaaaa i widziałem bolida !!!  23:45 jsność ok -8 mag szybki koloru filoetowego  :o  Pięęęęęknyyyyyy.  Wyleciał spod Łabędzia.  Innych już zwykłych meteorów widzialem 7.

Być może dziś znów pojadę i zaczaję się na kometę. Musiałem dziś z rana wracać do domu, choć chciałem zostać na kilka dni i próbować obserwować kometę.  :-\
Odpowiedz
(06.07.05, 10:15)Limax7 link napisał(a): Być może dziś znów pojadę i zaczaję się na kometę. Musiałem dziś z rana wracać do domu, hoć chciałem zostać na kilka dni i próbować obserwować kometę.  :-\

Adam, z 15cm to na nia szans u nas nie ma. Bylismy w Czarnej Bialostockiej na obserwacjach i praktycznie nie dalo jej sie odroznic od tla nieba przez teleskop 20cm. W tamtym rejonie jest niestety za jasno. Sad
PTMA Białystok, Dobson 254/1200 i bino 26x70 N 53 04.122 E 23 06.086 Stacja PFN PAVO9 [Obrazek: PL524962.gif]
Odpowiedz
Adamie, możliwe że udało ci się upolować Tempela 1. Ja również widziałem takie ,,coś" mglistego, tylko trochę dłużej niż przez chwilkę  Wink, ale ty miałeś mgłę...

gratuluję  Smile (bolida też)

PS: Tak się składa, że kiedy ty zakończyłeś szukanie komety to ja w tym czasie zacząłem ją szukać  ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości