Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DEEP IMPACT - obserwacje
[Obrazek: tempel1.png]
Odpowiedz
Co rozumiesz przez "w trochę większej odległości"?

Na tej mapce masz Jowisza, widoczna jest także Spica, najjaśniejsza gwiazda Panny, a 3,5° od niej będzie kometa.
Odpowiedz
witam
czy komuś sie udało zobaczyć komete dzisiejszej nocy, czy faktycznie pojasniała na tyle aby ją zobaczyć słapszym sprzętem??          mi sie niestety nie udało chmury mi przeszkodziły  >Sad
Odpowiedz
(04.07.05, 22:36)WLAD link napisał(a): witam
czy komuś sie udało zobaczyć komete dzisiejszej nocy, czy faktycznie pojasniała na tyle aby ją zobaczyć słapszym sprzętem??          mi sie niestety nie udało chmury mi przeszkodziły  >Sad

Tak, obserwowałem ją około godzinę temu. Kometę obserwowałem teleskopem 152/900 (użyte powiększenie 48x), w którym była stosunkowo słabo widoczna. Jej jasność oceniłem na 10.0 mag, średnicę głowy na 6' a stopień kondensacji na 6, bo kometa zawierała dość jasną centralną kondensację o średnicy około 1.0'-1.5' i jasności około 11.0 mag...

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Napisz jeszcze do jakiej wysokości nad horyzontem ją obserwowałeś i podaj dokadny czas i miejsce.  Wink

Ehhh gdyby tak była gdzieś w Orle  :-\
Odpowiedz
Kometę zauważyłem około godziny 22:40, kiedy znajdowała się 16 stopni nad horyzontem przy Słońcu 13 stopni pod horyzontem i śledziłem ją do 23:15, kiedy schowała się za drzewa na wysokości 11 stopni nad horyzontem (Słońce było wtedy już 15.5 stopnia pod horyzontem).
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Mnie, niestety komety (z miasta) nie udało się (chyba) dostrzec. Najpierw było rozjaśnione niebo, a potem nadeszły chmury. W okolicy, gdzie powinna być widoczna kometa w miarę wyraźnie widziałem gwiazdki o jasności ok. 11 mag. Oceniłem, że nawet jeżeli kometa jest jaśniejsza (ze względu na jasność powierzchniową) to nie o więcej jak 1-2 mag. Jaśniejsza nie mogła być, gdyż wtedy bym ją dostrzegł.
Czyli maksymalnie mogła mieć w granicach 9-10 mag. (co potwierdza obserwację Piotrka).

Ja w miejscu, gdzie powinna być kometa widziałem jedynie bardzo słabą gwiazdkę o jasności ok. 11,5-12 mag. Według Guide najjaśniejsza gwiazda w tym miejscu ma 12,8 mag. Czy mogłem więc widzieć rozjaśnione jądro komety? Wydaje mi się, że nie, ale sprawdzę zdjęcia tego rejonu nieba.

Sprawdziłem zdjęcie tego rejonu i wciąż mam wątpliwości. Po prostu będę musiał dzisiaj powtórzyć obserwację (o ile będzie pogoda).
Odpowiedz
Ja za chwilę wyjeżdżam na noc lub dwie. Teraz choć wolałbym pod wieczór  8)  Chcą zagonić mnie do zbierania jagód (wielkie wiadro już czeka  :-\)

Ale wieczór już będzie dla mnie, poszukam komety swoim Uniwersałem 150/900. Mogę mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca z odsłoniętym SW horyzontem, ehhhh ale poszukam, choćbym miał tachać teleskop i z 500 metrów na plecach. Wspomogę się rowerem.

Życzę powodzenia innym obserwatorom, udanych łowów, upolujcie ją i śledźccie.
Odpowiedz
Na heavens-above jasność komety nie zmienia się właściwie wogóle od co najmniej
4 dni i wynosi 9,7 mag.  Tongue

W czwartek wybieram się na większe oglądanie, ale nie wiem czy ją wypatrzę.
Odpowiedz
(05.07.05, 09:17)Kula link napisał(a): Na heavens-above jasność komety nie zmienia się właściwie wogóle od co najmniej
4 dni i wynosi 9,7 mag.  Tongue

W czwartek wybieram się na większe oglądanie, ale nie wiem czy ją wypatrzę.

Na heavens zapewne jest podana jasność efemerydalna wyliczona wcześniej.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości