Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DEEP IMPACT - obserwacje
Trzeba było tak od razu  Wink
Odpowiedz
Witam,

przypomnę historię z kometą SL-9.  Wydawało się, że skutki zderzenia będą widoczne tylko dla największych teleskopów, tymczasem już po kilku godzinach  świetnie widzieliśmy :o na naszych pokazach w PTMA ciemne plamy.
Nawet astronomowie zawodowi przyszli na te pokazy, bo nie uwierzyłi, że to widzimy ??? :o

Nie wiem, czy można wykres zmiany jasności komety po taki zderzeniu porównać do wybuchu supernowej, ale zapewne dopiero po kilku czy kilkunastu godzinach materia wyrzucona z jądra komety utworzy taką komę, że wyraźnie wzrośnie jej jasność. Ok. 1995 (?) roku (czyli prawie 10 lat po peryhelium) nastąpił nieoczekiwany wzrost jasności komety Halley'a, a była już w okolicy Saturna (chodzi o odległość od Słońca). Był to znaczny wzrost - rzędu z +21 mag do +17 mag.
  Prawdopodobnie z czymś się zderzyła, bo wcześniej nie miała widocznego już warkocza, a po zderzeniu - tak ! (może to bardziej wyglądało na niesymetryczną komę).

Hermes
Odpowiedz
noo jakiś sukces w TVN poświęcono, ho ho prawie całe 3min wiadomości, oczywiście nie odmówili sobie wplecenia paru zdjęć z "armagedona"  ;D
ale to i tak sukces, że wogóle zauważono tę misję Smile

a kto jest z Bytomia?  ;D
bo właśnie do niego porównali rozmiar komety
pozdrowienia

Odpowiedz
Witam,

(02.07.05, 18:27)sumas link napisał(a): (...) a kto jest z Bytomia?  ;D
bo właśnie do niego porównali rozmiar komety
pozdrowienia

w "Gazecie Wyborczej" porównali kometę do centrum Warszawy. :o  Mamy więc nowy wzorzec odległości, ;D ;D czyli

metr (kilometr) kosmiczny = jądro komety Tempel 1

Hermes
Odpowiedz
Dobrze, że zderzenie ma nastąpić przy prędkości ponad 10 km/s inaczej porównywano by prędkość do jakichś tam Concordów, pocisków karabinowych czy innych ziemskich wynalazków technicznych.  Wink
Odpowiedz
W tych wiadomościach podali, że jądro ma rozmiar 14x5 km.

Ja rano i w pierwszych godzinach po uderzeniu będę śledził wiadomości w telewizji i w Internecie, a wieczorem, jak będzie pogoda będę łapał obraz na "live"  ;D
Odpowiedz
(02.07.05, 16:52)Limax7 link napisał(a): Nie wiem czy zdecydować się zostać w domu (gdzie nie mam teleskopu ani lornetki) i śledzić całe zajście tylko i wylącznie w internecie, czy jednak wyjechać do teleskopu za miasto (tam z kolei brak internetu) i obserwować skutki zderzenia własnym teleskopem ?

Dodam, że nie mam samochodu by śmigać w tę i spowrotem, jeśli pojadę to na kilka dni.

Jakieś wskazówki, byłyby pomocne.

Adam, dla mnie sprawa jest prosta... Nie ma innej opcji jak próbować dostrzec co się stanie "na żywo"!!! Taka okazja wkrótce się nie powtórzy, a dane, zdjęcia itp. w internecie nie przepadną przez te kilka dni...

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Wyczekam jutro do ostatniego autobusu i zdecyduję czy jechać, czy zostać.

Marzy mi się taki widoczek  ;D

http://www.cfht.hawaii.edu/News/Tempel1/...es_3rd.jpg

29 czerwiec 2005 (Canada-France-Hawaii Telescope)
Odpowiedz
Próbowałem dziś ją zaobserwawać, ale z powodu kupiastych warunków w pannie (jasne niebo) wyszły z tego flaki z olejem. Jeśli jutro uda mi się ją dojrzeć to uznam to za sukces, bo uda mi się zarejestrować pojaśnienie komety  Smile
Odpowiedz
Trąbią o tym w TV cały czas  :o moglby ktos przestawic jakąś orientacyjną mapke gdzie bedzie mozna cos zobaczyc ?

Pozdrawiam

EDIT
http://komety.astrowww.pl/deepimpact_9p_01.gif  - znalazłem cos takiego... a potrzebowalbym w troche wiekszej odległości ze tak powiem
Obrotowa Mapa Nieba Lornetka PZO 11x40 Slylux 70/700
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości