Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
podwójny Wolarz
W gwiazdozbiorze Wolarza nie ma specjalnie ciekawych obiektów niegwiazdowych, jednak fani gwiazd podwójnych znajdą tu wiele atrakcji.
Na pierwszy ogień poszła Pi Bootis, niektóre żródła podają ją jako najciekawszą podwójna Wolarza, jednak nie zachwyciła mnie specjalnie ze wzgledu na podobne kolory obu składników, wyszły mi niebieskawe choć podobno jeden składnik jest pomarańczowy. Separacja to ok. 5 arcsec więc nie powinno być trudności z jej rozdzieleniem nawet przez małe lunetki.

[Obrazek: 13_pi_bootis.jpg]

Następnie rzuciłem okiem, a raczej kamerą na Xi bootis. Ten widok mnie zachwycił, bowiem ciemniejszy składnik jest mocno pomarańczowy i wyraźnie różni się kolorem od jaśniejeszego. Separacja wynosi również ok. 5 arcsec, więc małe lunety nawet o średnicy 60mm powinny sobie poradzić.

[Obrazek: 21_xi_bootis.jpg]

Kolejna gwiazdka to Epsilon Bootis nosząca nazwę Izar. Ta również mnie zachwyciła ze wzgledu na różne i wyraźnie inne kolory obu składników. Jaśniejszy jest wyraźnie pomarańczowy, a ciemniejszy zielonkawy. Bardzo lubię układy różniące sie kolorem i o wyraźnych barwach. Ponieważ separacja tego układu wynosi ok. 3 arcsec oraz składniki różnia się jasnością do jego rozdzielenia do jego rozdzielenia może być juz potrzebny troche większy teleskop niż 60mm.

[Obrazek: 35_epsilon_bootis.jpg]

Następnie spojrzałem na Mu Bootis. Ten układ polecam szczególnie obserwacjom lornetkowym, już w szukaczu 8x50 była pięknie rozdzielona. Nic dziwnego, separacja wynosi aż 2 minuty kątowe. Kolorystycznie jednak nie zachwyca, dopiero przy mocno podkręconym nasyceniu słabszy skłanik wydaje sie być zółtawy.

[Obrazek: 52_mu_bootis.jpg]

Ostatnia gwiazda w tym gwiazdozbiorze, która przykuła moją uwagę to Kappa Bootis. Separacja to ok. 13 arcsec, wieć nie powinno być trudności z jej rozdzieleniem nawet małą lunetką. Słabszy składnik jest żółto-zielony, kolor jaśniejszego trudno mi określić.

[Obrazek: 57_kappa_bootis.jpg]

Na koniec skierowałem jeszcze kamerkę na najbardziej znane podwójne dwóch innych gwiazdozbiorów, więc jeszcze bonusowo:
Cor Caroli, czyli alpha CVn, separacja ok. 18 arcsec, trudno jednak określić mi ich kolory.

[Obrazek: 40_cor_caroli.jpg]

Ostatniego układu nie trzeba chyba przedstawiać, Alkor i Mizar które wyraźnie rozdzielamy gołym okiem, przez teleskop rozdzielimy jeszcze Mizara na dwie o separacji ok. 14 arcsec. Pierwsza gwiazda podwójna zaobserwowana przez teleskop ponad 340 lat temu i pierwsza uwieczniona na fotografii jakieś 148 lat temu.

[Obrazek: 47_mizar_alkor.jpg]

Specjalne podziękowania dla Bemka który namówił mnie na powyższe foty.  Smile
Odpowiedz
W końcu coś nowego - Congratulations za foty i pomysł !!  Big Grin

PS. Dobrym refraktorkiem 60mm da się rozdzielić gwiazdy nawet 3" o ile tylko za bardzo nie różnią się jasnością.
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz
Bardzo udane zdjecia!
Mak 150/1800
Odpowiedz
Ciekawy pomysł. Niby to tylko dwie kropki ale w perspektywie dwóch Słoneczek obok siebie do człowieka dociera natura zjawiska.
Odpowiedz
a jakim barlowem to robiłeś? i czy powiekszałes cyfrowo zdjęcia?
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Świetne fotki, moje gratulacje! Big Grin Szczerze mówiąc to nie przypuszczałem, że zrobisz ich aż tyle. ;D

P.S. Jak tak sobie patrzę na tego Mizara to przypominają mi sie moje pierwsze teleskopowe obserwacje Big Grin Łezka się w oku kręci...

Pozdrawiam
Michał
[Obrazek: userbar.gif] ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Canon A75; Zenit 12XP; przerobiony HP735; www.michałbemowski.pl
Odpowiedz
Oo, genialny pomysł Smile
I fotki bardzo fajne.

Chyba sobie zrobię mały maraton po układach podwójnych, jak tylko utrafi mi się jakiś wolny termin ;P
Odpowiedz
(26.06.05, 17:56)Maquis link napisał(a): Oo, genialny pomysł Smile
I fotki bardzo fajne.

Chyba sobie zrobię mały maraton po układach podwójnych, jak tylko utrafi mi się jakiś wolny termin ;P

Zgadzam się w 100%!  Big Grin
Mój najbliższy wolny termin wypadnie być może około środy - czwartku.

A co do Kappy to wystarczy sobie przecież tylko powiększyć składniki
i wszytko widać jak na dłoni. Moim zdaniem ciemniejszy składnik żółty nigdzie nie jest,
a jaśniejszy to mieszanka zielonego i niebieskiego.  Tongue Ale może się mylę.

[Obrazek: 57kappabootis3my.jpg]
Odpowiedz
Hmm, a nie da się zliczyć kolorów ze wszystkich pixeli i uśrednić wartość? Smile
To w sumie dość proste Smile
Może napisze siakiś programik poźniej Smile
Odpowiedz
(26.06.05, 19:05)Maquis link napisał(a): Hmm, a nie da się zliczyć kolorów ze wszystkich pixeli i uśrednić wartość? Smile

Myślałem nad tym ale nie wiem jak i czym się do tego zabrać.  :-\
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości