Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orion SkyQuest XT6 vs XT8 vs Celestron StarHopper6
Witam. Chcę kupić swój pierwszy teleskop - i z całej rzeszy teleskopów wybrałem te 3 [Orion SkyQuest XT6 -vs- XT8 -vs- Celestron StarHopper6] |->> Dobsona.
Czytając temat 114EQ vs XT6 - wynikło, że to XT6 wiedzie prym.
Jestem za XT8, ale czy możecie mi sprecyzować dokładnie te parametry teleskopów [ nie wszystkie jażę np. f/8, f/5,9 -???]. Który będzie dla mnie lepszy - głównie do mgławic i komet, a może jakiś inny na innym montażu [tylko manualne, bez żadnych zasilań i automatyki/elektroniki] do max. 1500 zł.
Odpowiedz
F 8 lub f 5 to tzw. jasność czyli wynik dzielenia ogniskowej przez średnicę obiektywu. Np 1000mm/100mm ( obiektyw 10 cm, a ogniskowa metr) da f10
Odpowiedz
(16.06.05, 14:27)HAMAL link napisał(a): F 8 lub f 5 to tzw. jasność czyli wynik dzielenia ogniskowej przez średnicę obiektywu. Np 1000mm/100mm ( obiektyw 10 cm, a ogniskowa metr) da f10

Oczywiście janość o której pisze HAMAL nie ma nic wspólnego z jasnością gwiazd oglądanych przez dany teleskop, która to zależy tylko od średnicy lustra a nie od ogniskowej. Pamiętaj o tym  !!  Wink
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz
a jaka wartość jest lepsza wieksza czy mniejsza?  ???
Odpowiedz
Zależy do czego. Dla ciebie lepsze będą większe światłosiły (czyli o niższych wartościach liczbowych) czyli tak gdzieś f5-6
Odpowiedz
Zajrzyj tu: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6028.0

Pozdrawiam
Michał
[Obrazek: userbar.gif] ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Canon A75; Zenit 12XP; przerobiony HP735; www.michałbemowski.pl
Odpowiedz
A wracajac do oriona xt8 - widzialem toto w astrokraku za 1399 jesli dobrze kombinuje to powinno miec 8"lustro czyli okolo 20cm. Jeslli tak bedzie to chyba nadszedl czas na zmiane rurki Smile
[Obrazek: 548760.gif] Orion 200/1200
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości