Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FirstScope 114EQ vs SkyQuestXT6
(07.06.05, 11:40)El_Capitano link napisał(a): A i oczywiście. Niebem należy się delektować, a nie gapić się w nie "na siłę" walcząc o życie w wymyku z podparciem kucznym w nachwycie oburącz  :-\ :Smile

Mam nadzieję że przy tych wymykach nie zaliczę wypadnięcia z balkonu z II piętra, bo takiego poświęcenia dla astronomi nie planuję  Wink

FirstScopy 114EQ akurat wczoraj weszły do DO, ale trudno klamka zapadła, anuloweałem zamówienie i czakam teraz 2tyg. na SkyQuesta XT6.
Dobrze ,że DO nie zrobiła promcji na te 114EQ, bo pewnie znów bym miał dylemat.

Sądzę ,że balkon będzie w użyciu raczej nie za często , ciepłe powietrze wspinające się po ścianie," ogrom" miejsca na balkonie, i "ogrom" nieba widoczny z balkonu raczej zaowocuję tym,że żona montaż (tuby bym jej nie powierzył  ;D ) do ręki , ja tubę pod pachę i jazda na działkę , (5min drogi do kawałka gleby tuż przy lesie zdala od wszelkich świateł  ;D) a tam mam nadzieję ta 150 wykaże przewagę nad 114.

Pozdrawiam
Południowa Konstelacja Magurka Synta 10", BST WA 30mm, BST ED 15mm, BST ED 5mm, BST WA 9mm Orion SkyQuest XT6, kitowe Plossl'e 25mm i 10mm, Soligor Plossl 6mm Baader Neodymium Moon&Skyglow
Odpowiedz
(08.06.05, 09:09)Vlad link napisał(a): tuż przy lesie

Unikaj lasu, psuje strasznie seeing.
Odpowiedz
(08.06.05, 11:33)HAMAL link napisał(a): Unikaj lasu, psuje strasznie seeing.

Czemu  ??? ??? (jakieś zawirowania, termika ???) sam mieszkam jakieś 500 metrów od lasu i zamierzam w lato polecieć na polanę pod lasem  co nieco pooglądać.
Porucznik Celestron C6-N, starszy szeregowy SkyMaster 15x70 i szeregowy Tento 12x45
Odpowiedz
Inna wilgotność, las paruje i to sporo oraz pooowooli oddaje ciepło co niszczy seeing. Idz do lasu zimą i zobacz o ile jest cielpej niż na polanie.
Odpowiedz
A zapytam w ten sposób, gdzie lepiej,
na obrzeżach miasteczka (20tys. mieszk.) no ale latarnie uliczne itp.,
czy też pod owym laskiem zdala od świateł.

Aha i jak daleko trzeba by się odsunąć od lasu, aby jego negatywny wpływ zaczął słabnąć, bo ja (a raczej mój teść) ma dość długą działkę, tak że mógłbym się odsunąć od ściany lasu o ok. 150m ,czy to coś pomoże?

Pozdr
Południowa Konstelacja Magurka Synta 10", BST WA 30mm, BST ED 15mm, BST ED 5mm, BST WA 9mm Orion SkyQuest XT6, kitowe Plossl'e 25mm i 10mm, Soligor Plossl 6mm Baader Neodymium Moon&Skyglow
Odpowiedz
No najlepiej żeby polanka miała widok na południe, wtedy w tę stronę obserwujesz i las nie przeszkadza. No chyba że wiatr wieje znad lasu, wtedy seeing psuje się w całej jego okolicy.

A co do latarni. Rozświetlenie nieba przeszkadza swoją drogą, ale dla obserwacji wizualnych o wiele gorsze są jasne źródła światła w zasięgu wzroku. Po prostu psują adaptację wzroku do ciemności.
Odpowiedz
(08.06.05, 13:12)Vlad link napisał(a): A zapytam w ten sposób, gdzie lepiej,
na obrzeżach miasteczka (20tys. mieszk.) no ale latarnie uliczne itp.,
czy też pod owym laskiem zdala od świateł.

Odpowiedz jest prosta  ;D

Do planet może być i w miescie, aby seeing był stabilny,planety są jasne i nie przeszkadza im zaświetlenie (pomijam Plutona) do DS może być i w lesie, byle ciemno bo przy małych powiekszeniach seeing nie ma znaczenia.

Ja mam często genialny seeing z balkonu. Warunek? Wiatr wiejący z południa i zabierający całe ciepło bloku.
Odpowiedz
http://sklep.fotoclassic.pl/shopping/pro...php?id=607
Mimo wszystko - 130 mm na EQ 2 - to nie wyglada na "stabilna skale".
Pozdrawiam Radosław Ziomber www.astrofizyka.info [Obrazek: astrofizyka-logo.jpg]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości