Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FirstScope 114EQ vs SkyQuestXT6
Ja przenosząc teleskop składam nogi statywu, chwytam i ide. Po schodach też nie ma problemu.
Fotografia : Nikon D70s, Nikkor 18-70 DX ED, Nikkor 70-300G Astronomia : Synta 10" 254/1200, f/4.7
Odpowiedz
No nie do końca.
Kurde kto by pomyślał że Ja , kompletnie niedoświadczony amator ośmiele się dyskutować z HAMALEM  Smile

Ale wiesz , jak piszesz że na balkonie to EQ zdycydowanie wygodniej, to wyciągam wniosek,że lepiej EQ (a że w temecie który zacząłem było 144EQ vs 150Dobson, to biorę to jako sugestię żeby wziąć 114EQ)

Jak piszesz że róznica w wrażeniach jest skromna między 114 a 150 to też to biorę jako sugestię żę lepiej już wiąść 114EQ z racji jak mówisz wygodniejszych obserwacji.

Ale może zbyt dużo wyciągam Smile  wniosków.

A więc ostatecznie radzisz jednak tego 150 na dobsonie.
Aha , dziś wieczorem zmierzę ten mój ogromny balkon, bo może nie da się tam wogóle wejśc z tym Dobsonem. Jutro podam wymiary.

Południowa Konstelacja Magurka Synta 10", BST WA 30mm, BST ED 15mm, BST ED 5mm, BST WA 9mm Orion SkyQuest XT6, kitowe Plossl'e 25mm i 10mm, Soligor Plossl 6mm Baader Neodymium Moon&Skyglow
Odpowiedz
ten mój ostatnie post to oczywiście odpowiedź na ostatni post Hamala
Południowa Konstelacja Magurka Synta 10", BST WA 30mm, BST ED 15mm, BST ED 5mm, BST WA 9mm Orion SkyQuest XT6, kitowe Plossl'e 25mm i 10mm, Soligor Plossl 6mm Baader Neodymium Moon&Skyglow
Odpowiedz
(06.06.05, 15:10)Vlad link napisał(a): No nie do końca.
Kurde kto by pomyślał że Ja , kompletnie niedoświadczony amator ośmiele się dyskutować z HAMALEM  Smile

Straszne   Smile dyskutujemy tylko sobie  :Smile

Ja, ale podkreślam ja bym nie brał 150mm na dobsonie, szkoda kasy, jak dobson to juz lepiej dozbierać na 200mm, 114-150 bym szukał na paralaktyku. Ale mną nie ma się co sugerować bo mam swoje zboczenia  ;D tak jak reszta, więc i nią tez nie ma co się sugerować  ;D pozostaje więc rzut monetą i...

jeśli jesteś zadowolony z tego co wypadło to tak robisz

jeśli masz wątpliwosci to wybierasz drugą opcię

proste nie ? Smile

A na poważnie który powinieneś wybrać nie wiem, to Twoja kasa, przeanalizuj opinie i zdecyduj.
Odpowiedz
No miałem nadziję ,że Hamal poleci mi koniec końców ,któryś z nich i będę mógł ze spokojem (polegająć na opini doświadczonego obserwatora) coś wybrać, a tu trzeba dalej kombinować.

Powiem jeszcze tak, wczoraj zmierzyłem mój "gigantyczny" balkon
85cm/250cm/110cm (szerokość/długość/balustrada).

Czy w tej sytuacji (zakładają,że czasem będę chciał na coś "looknąć" z balkonu) wybór jest prostszy (np. dobson odpada)??

Aha, za tym Orionem to przemawiałoby mi jeszcze że ma szukacz 6x30, to chyba lepsze niż StarPionter w Celestronie , no i do Oriona dają kolimator okularowy, no ale to może są szczególy na które nie powinienem patrzeć.

Pozdrawiam
Odpowiedz
(07.06.05, 07:06)Vlad link napisał(a): 85cm...szerokość

klęska

a na którą stronę śwaita masz ten balkon?
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Paralaktyk też odpada. Nie ma gdzie rozłożyć nóg statywu. A jeśli już, to nie ma jak krzątać się dookoła sprzętu.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
mozna by patrzyć paralitykiem troche w lewo i trochę w prawo.

dobsonem niestety tylko w jedną stronę. :Smile
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Zostaje krótki refraktor a taki montowany do balustrady to nawet dłuższy się zmieści . Nie rozważałeś tej opcji ?
Kielce    50° 52' 30'' , 20° 36' 50'' Celestron C102AZ, Zeiss - Jenoptem 7x50W, PZO 11x40
Odpowiedz
Balustrada? No to tylko do małych powiększeń. Przy większych zacznie drgać od byle puknięcia i będzie gasnąć kilkanaście s. (chyba że masz wyjątkowo solidną tę balustradę Smile )

Słuchaj, a czy ten balkon w miejscu drzwi nie ma tak dodatkowo 30-40cm szerokości? Wtedy można się usadowić w tej wnęce i jakoś tam prowadzić obserwacje.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości