Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komety...
(04.06.05, 02:34)PiotrGuzik link napisał(a): Później postanowiłem sprawdzić, czy widoczna jest kometa C/2005 K2 (LINEAR), okazało się, że kometa jest dość dużym i rozmytym obiektem o jasności około 12 mag.
W ostatnich dniach C/2005 K2 (LINEAR) wyraźnie pojaśniała do poziomu ok 10.5 mag i wydaje sie że w peryhelim może osiagnąć ok 9 mag. Niestety najlepszy okres do jej odserwacji już minął, gdyż rosnący Księżyc skutecznie będzie przeszkadzał w jej dostrzeżeniu a kometa z dnia na dzień coraz bardziej zbliża sie w strone Słońca. Myśle jednak, że prawdziwi miłośnicy komet (i posiadacze wiekszego sprzetu) i te trudności nie przeszkodzą w jej obserwacjach...
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
(10.06.05, 10:57)DARK link napisał(a): W ostatnich dniach C/2005 K2 (LINEAR) wyraźnie pojaśniała do poziomu ok 10.5 mag i wydaje sie że w peryhelim może osiagnąć ok 9 mag. Niestety najlepszy okres do jej odserwacji już minął, gdyż rosnący Księżyc skutecznie będzie przeszkadzał w jej dostrzeżeniu a kometa z dnia na dzień coraz bardziej zbliża sie w strone Słońca. Myśle jednak, że prawdziwi miłośnicy komet (i posiadacze wiekszego sprzetu) i te trudności nie przeszkodzą w jej obserwacjach...

Darku, kometa w peryhelium może być znacznie jaśniejsza niż 9 mag... Wg obserwacji z ostatniej nocy, jasność komety już wynosi około 9 mag  ;D
Tak więc jeśli ktoś tylko am czyste niebo, niech koniecznie próbuje złapać tę kometę... (u mnie ciągle pada deszcz  >Sad )

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
(10.06.05, 16:08)PiotrGuzik link napisał(a): Darku, kometa w peryhelium może być znacznie jaśniejsza niż 9 mag... Wg obserwacji z ostatniej nocy, jasność komety już wynosi około 9 mag  ;D
To tym lepiej dla nas  Smile
Jutro wg prognoz ma się rozpogodzić a pierwszym obiektem na jaki zapoluję tej nocy będzie z pewnością ta kometa.
Odpowiedz
Koło 11 magów ma nasza bohaterka i piekielnie ciężko ją znaleźć na naszym pólnocnopolskim niebku przy  DC=3. Ja chcieć mieszkać w Afryka. ;D
SYRIUSZ 350/1500 - znaczy się kawałek rurki.
Odpowiedz
(12.06.05, 23:06)JAcekP link napisał(a): Koło 11 magów ma nasza bohaterka i piekielnie ciężko ją znaleźć na naszym pólnocnopolskim niebku przy  DC=3.
Ma coś z nazwy która jej nadano LINEAR K2 - jej "zdobycie" to niełatwe wyzwanie  Wink
Mi udało się ją zobaczyć 12 IV tuż po północy teleskopem 114/900 przy pow 45x i ubiegłej przez MTO pow 35x, a oceniałem ją na nieco jaśniejszą niż kolega...
Odpowiedz
Być może rozpad komety stał się przyczyną tak gwałtownego jej pojaśnienia.
Na tych zdjeciach wykonanych przez Davida Strange'a wyraźnie widać coś co wygląda jak fragment oderwanego jądra.

[Obrazek: 2005K2_20050613_dgs.jpg]
Odpowiedz
Ja bym wcale nie powiedział, że ,,być może'' - to oczywiste  Wink
SYRIUSZ 350/1500 - znaczy się kawałek rurki.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości