Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komety...
Korzystając z bardzo ładnej pogody postanowiłem trochę poobserwować komety (po bardzo długiej zresztą przerwie...).
Obserwacje okazały się jak najbardziej udane.

Pierwszą zaobserwowaną kometą była kometa 9P/Tempel. Miała ona jasność około 10 mag, była niezbyt duża i dość mocno rozmyta, ale była stosunkowo łatwo widoczna w teleskopie.

Następnie skierowałem teleskop w stronę komety C/2004 Q2 (Machholz). Kometa była już znacznie słabsza niż kiedyś, miała już tylko około 9.5 mag i była również dość mocno rozmyta, ale ciągle widać ją było bez najmniejszego problemu.

Później postanowiłem sprawdzić, czy widoczna jest kometa C/2005 K2 (LINEAR), okazało się, że kometa jest dość dużym i rozmytym obiektem o jasności około 12 mag.

Kolejnym celem była kometa 161P/Hartley-IRAS, była ona bardzo trudnym obiektem, bo świeciła zaledwie 14 stopni nad horyzontem i miała jasność tylko około 11.5 mag. Była widoczna bardzo słabo.

Ostatnią zaobserwowaną kometą była kometa 21P/Giacobini Zinner, która na delikatnie jaśniejącym niebie (Słońce 15 stopni pod horyzontem), świeciła na wysokości zaledwie 12 stopni, mając jasność około 10.5 mag.

Kometa Giacobini-Zinner była pierwszą kometą, którą odszukałem przy pomocy teleskopu (zresztą bez statywu i z mapką z "Kalendarza Astronomicznego na rok 1998" rozpoczynającą się 10 dni po mojej obserwacji  ;D )

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Jak ty widzisz te rozmyte komety 12 mag ? Naprawdę masz sokoli wzrok i ciemne niebo jakiego wypada tylko pozazdrościć. Chętnie bym je zobaczył.

Jakim teleskopem obserwowałeś ?
Odpowiedz
Obserwowałem 20cm teleskopem Newtona
Odpowiedz
(04.06.05, 08:45)Limax7 link napisał(a): Jak ty widzisz te rozmyte komety 12 mag ? Naprawdę masz sokoli wzrok i ciemne niebo jakiego wypada tylko pozazdrościć.

Jedno z drugim MUSI iść w parze...  Wink

Poza tym w dobrych warunkach wszystko jest mozliwe. Kiedyś z JAckiemP obserwowaliśmy m.in. 15 cm teleskopem kometę C/2002 H2 Linear, która miała jasność 12.6, ale DC=5-6. W dobrych warunkach i przy dobrym wzroku jest to możliwe...  Wink
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
(04.06.05, 12:49)Masiek link napisał(a): Poza tym w dobrych warunkach wszystko jest mozliwe. Kiedyś z JAckiemP obserwowaliśmy m.in. 15 cm teleskopem kometę C/2002 H2 Linear, która miała jasność 12.6, ale DC=5-6. W dobrych warunkach i przy dobrym wzroku jest to możliwe...  Wink

Czytałem ten tekst, gdzieś też opisałeś Waszą zimową obserwacja komet w tęgim mrozie  ;D Wówczas się Wam samochód zakopał w śniegu ? ? ?
Odpowiedz
Nie przypominam sobie...  :-\ Opisywałem tylko kilka nocy kometarnych białostockiego oddziału PTMA, podczas których musieliśmy robić sobie biegi na krótkie dystanse aby się rozgrzać,  ;D ale żeby samochód się nam zakopał to nie pamiętam...
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
Dokładnie o to mi chodzi  ;D
Odpowiedz
Teleskopem 200/1000 JackaP obserwowaliśmy wielokrotnie komety o jasnościach rzędu 13- 13,5 mag. Jednak trudność oceny parametrów komety jaka wówczas występuje jest ogromna  :o. Dlatego czasem wolałem nie wysyłać do SOK obserwacji tak słabych obiektów.

Pewne jest jedno - jak ktoś przesiedzi w kometarnym (ale obserwując czynnie !!) fachu kilka lat, to komety o jasnościach 12 mag przez teleskop 20 cm to bułka z masłem  Wink Praktyka i jeszcze raz praktyka.
Pozdrawiam- burza [Obecnie z 54.6896 N, 1.2280 W]
Odpowiedz
(04.06.05, 17:59)burza link napisał(a): Pewne jest jedno - jak ktoś przesiedzi w kometarnym (ale obserwując czynnie !!) fachu kilka lat, to komety o jasnościach 12 mag przez teleskop 20 cm to bułka z masłem  Wink Praktyka i jeszcze raz praktyka.

Święte słowa  ;D
Odpowiedz
Nie da się ukryć ;D ;D ;D.
Pozdrawiam. Aquarius
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości