Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Adaptacja TST2 do żółtego...
A co mi tam... Niby nic, a jednak może się pochwalę...

Przerobiłem mocowanie statywu swej Yellow Submarine do nabytego niedawno statywu teodolitowego (ukłony w stronę PJan i Daniela).

Należało tylko wybić osadzone mocowanie ze słynnego już statywu-rury i przetoczyć to to na wymiar otworu w statywie TST2 (tak go nazywajmy). A że to "tylko" "U" to nie było szkoda tego przetaczać - najwyżej zrobiłbym jakieś nowe (czytaj: lepsze) gdyby coś nie wyszło...
Niestety tokarz do którego to oddałem chyba nie zna się na swoim fachu, bo zrobił mi ten wpust w otwór statywu z prawie 1mm luzem - na szczęście i tak  w planie miałem wywiercenie trzech otworów i przykręcenie całości na śruby (jak to widziałem u Micha zdaje się na schemacie) więc w sumie i tak całość siedzi sztywno jak nic... No i na szczęście tokarza miałem za friko. Ale więcej do niego i tak nie pójdę w razie potrzeby... ;-)

Efekty poniżej. Śruby dałem małe ze względu na małą szerokość obwodu mcowania "U" - mocowanie jest szersze od otworu w statywie tylko o jakiś 1 cm z każdej strony (czyli fi o 2 cm większe), więc odpadało wywiercenie otworu na śrubę 8mm na przykład. Siedzą śrubu 5mm i przyznam szczerze, że to w zupełności wystarcza, całość jest nie do ruszenia a montaż "U" to nie EQ5 w sumie...

Tak to wygląda w sumie: (ps. ten otwór w środku mocowania jest pod standardową śrubę jaka jest w teodolicie - w pierwotnym zamyśle miałem ją wykorzystać do mocowania całości, ale całość latała jak chol..., więc zresygnowałem z tego. Coś mogę "powiesić" co najwyżej na tej śrubie teraz, bo ma taki haczyk jak wiecie... ;-) )

[Obrazek: statyw1.jpg]
[Obrazek: statyw3.jpg]

Tak to wygląda wraz z tubą 170/900...
[Obrazek: statyw4.jpg]

A tak ze mną ;-)
[Obrazek: statyw5.jpg]

Teraz w planie mam renowację statywu - jeszcze nie robiłem.
Mam juz ładny taki mały łańcuszek do połączenia nóg, farbę i inny sprzęt... Brakuje tylko jednego: czasu.
8)
Pozdrawiam.
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
Tunning to jest to. Smile
Odpowiedz
witam,

czy zwiekszy sie zasieg obserwowanych obiektow?  ;D

Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
(24.05.05, 13:41)PJan link napisał(a): czy zwiekszy sie zasieg obserwowanych obiektow?  ;D

I nie... i tak...  ;D

Nie - bo nie
Tak, bo niedawno zmieniłem lustro ze 150 na 170  ;D A nie miałem okazji do testów...  Wink

Zwiększy się "wysięg"  Tongue Można go tera podnieść nieźle w górę...  ;D
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
witam,

na dwoch ostatnich zdjeciach widac ze nie wszystko poszlo tak jak trzeba i... wypadlo lustro z U.
Lezy na trawie  ;D  ;D
Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
Eee teraz to jest to !

Jedna z bardziej badziewnych rzeczy w uniwersale jest chyba wlasnie stojak - ciezki jak piorun, niestabilny (przez dlugosc nozek i srednice slupa) no i kruchy ... a o  tym najlepiej wie Pawel Maksym  Smile

Pozdrawiam
Lukasz Wieteska
TN 230/1500
Odpowiedz
(24.05.05, 17:36)PJan link napisał(a): na dwoch ostatnich zdjeciach widac ze nie wszystko poszlo tak jak trzeba i... wypadlo lustro z U.
Lezy na trawie  ;D  ;D

Kurcze... A ja myślę czemu nic nie widzę przez okular...  >Sad  ;D

(24.05.05, 23:43)Lukasz Wieteska link napisał(a): Eee teraz to jest to !
Jedna z bardziej badziewnych rzeczy w uniwersale jest chyba wlasnie stojak

Dokładnie.  Wink
Próbowałem "ręcznie" wprawić statyw z telepem w drgania - statyw ani drgnie! Myślę że wiatr i powieszone na telepie rzeczy nie mają szans...
Gorzej z samym montażem...  ;D Lekkie "puknięcie" samej tuby i normalnie jak osika...  Sad
Odpowiedz
No, po coś te cholerne sprężynki zamontowano, no nie?
To działa jak francuskie auto na polskich wybojach a nawet jeszcze bardziej "komfortowo". :-[
Possdrafka!
Miłek
Odpowiedz
(27.05.05, 23:30)cygnus link napisał(a): No, po coś te cholerne sprężynki zamontowano, no nie?
To działa jak francuskie auto na polskich wybojach a nawet jeszcze bardziej "komfortowo". :-[

a może by tak jakieś monroe'y zastosować, znaczy hydraulikę amortyzatorów, powietrzno-gazowych  ;D co by jeszcze bardziej ten komfort wy..eee wyekspo.. doznać Smile
pozdrowienia
Odpowiedz
(24.05.05, 23:43)Lukasz Wieteska link napisał(a): Jedna z bardziej badziewnych rzeczy w uniwersale jest chyba wlasnie stojak - ciezki jak piorun, niestabilny (przez dlugosc nozek i srednice slupa) no i kruchy ...

Właśnie wczoraj teleskop mi się przewrócił. Postawiłem go i byłem pewien że stoi, a ten poleciał i zarył wyciągiem (z okularem) w ziemię !!!
Byłem przekonany, że już po lustrze i wyciągu. Podniosłem go postawiłem już poprawnie i przez chwilkę bałem się spojrzeć.
Gdy to zrobiłem okazało się, że widzę połowę obrazu  :o  O żeszzzz, ale dość szybko zorientowałem się, że to ziemia  :Smile w okularze i dlatego taki "połówkowy" obraz. Uffff  Big Grin po przetarciu było dobrze, cały i zdrowy telep, a pietra mialem niemałego, hehe.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości