Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolejny potężny bolid nad południową Polską
(20.05.05, 14:41)Arek link napisał(a): Gwiazda w centrum pola to Polarna, ta troche na lewo i w dół to Kochab.

Teraz widać jak olbrzymie było to zjawisko i jak jasne.

(21.05.05, 11:28)Brahi link napisał(a): Radiant nisko na -23 stopniach deklinacji, kolo skorpiona.

Czy to mogło być z roju (SAG) Scorpio/Sagittariids ? Jakieś nowe wieści o tym bolidzie ?
Odpowiedz
(23.05.05, 22:47)Limax7 link napisał(a): [quote author=Arek link=topic=5956.msg91924#msg91924 date=1116596496]
Gwiazda w centrum pola to Polarna, ta troche na lewo i w dół to Kochab.

Teraz widać jak olbrzymie było to zjawisko i jak jasne.

(21.05.05, 11:28)Brahi link napisał(a): Radiant nisko na -23 stopniach deklinacji, kolo skorpiona.

Czy to mogło być z roju (SAG) Scorpio/Sagittariids ? Jakieś nowe wieści o tym bolidzie ?
[/quote]

Moglo byc Smile Wg tych wstepnych wyliczen wyszedl mi radiant nieco na poludnie i zachod od sagittarydow. No ale sagittarydy to wielki kompleks wiec wszystko mozliwe. Za pare dni policze duzo dokladniej. Narazie musze sie z Krzeszowicami jeszcze ostatecznie uporac Smile

Widok musial byc dosc ciekawy. Meteor lecial po trajektorii nachylonej pod katem ledwie 10 stopni, celowal gdzies w pogranicze obwodu kaliningradzkiego (jakby atmosfery nie bylo to by tam huknal..). W zwiazku z tym w wiekszej czesci Polski wygladal na meteor wznoszacy sie na niebie na bardzo malej wysokosci a przy tym na meteor bardzo wolny.

A poki co na drugiej kamerze odnalazl sie ogon Smile

[Obrazek: 001955.bmp]

[Obrazek: 0019x.jpg]

52 25' 22'' N  20 44' 14'' E Sprzet i srodki: Spiwor zielony.. Oczy szaro-niebieskie (uzywane), Lornetka Everest 12x60WA (czarna ;&gtWink, Uniwersal nr 5 (jako wieszak na lornetke), Uniwersal nr 2 (ciezko na nim cos powiesic)   Smile
Odpowiedz
Miód malina  ;D
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
Gratulacje!
Obserwacje I klasa!
Mak 150/1800
Odpowiedz
Przepraszam, że się podłączę, ale dzisiaj kilka minut po północy zauważyłem jasnego meteorka około -4 mag, biało-niebieski. Leciał sobie znad Alfy Cefeusza na N-E w kierunku Zet Cefeusza. Długość przelotu około 15 stopni. Bez śladu.
Co do prędkości mam za małe doświadczenie, żeby określić, ale wydaje mi się, że dość szybki, całe zjawisk trwało niecałe 3 sekundy.

Ciekaw jestem czy jeszcze gdzieś był on widoczny? :Smile
Odpowiedz
Esz, a północna stacja nadal nie działa...  Tongue
Brahi, zrób coś z tym Wink
Odpowiedz
(25.05.05, 00:26)Henryk link napisał(a): Przepraszam, że się podłączę, ale dzisiaj kilka minut po północy zauważyłem jasnego meteorka około -4 mag, biało-niebieski. Leciał sobie znad Alfy Cefeusza na N-E w kierunku Zet Cefeusza. Długość przelotu około 15 stopni. Bez śladu.
Co do prędkości mam za małe doświadczenie, żeby określić, ale wydaje mi się, że dość szybki, całe zjawisk trwało niecałe 3 sekundy.

Ciekaw jestem czy jeszcze gdzieś był on widoczny? :Smile

Hmm..calkiem ladny...

skad obserwowales Smile?
52 25' 22'' N  20 44' 14'' E Sprzet i srodki: Spiwor zielony.. Oczy szaro-niebieskie (uzywane), Lornetka Everest 12x60WA (czarna ;&gtWink, Uniwersal nr 5 (jako wieszak na lornetke), Uniwersal nr 2 (ciezko na nim cos powiesic)   Smile
Odpowiedz
(25.05.05, 08:35)Maquis link napisał(a): Esz, a północna stacja nadal nie działa...  Tongue
Brahi, zrób coś z tym Wink

Cos mi sie obilo o uszy ze w Gdyni pracuja nad pelna automatyka Smile ..zeby nikt sie nie musial po dachu bez potrzeby platac

Przemo
Odpowiedz
(23.05.05, 22:47)Limax7 link napisał(a): Czy to mogło być z roju (SAG) Scorpio/Sagittariids ? Jakieś nowe wieści o tym bolidzie ?
Brahi mógłbyś pokazac orbitę tego obiektu zanim wtargneło do ziemskiej atmosfety, to wyjaśnić powinno też czy był to Sagittaryd.
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
(25.05.05, 13:13)DARK link napisał(a): [quote author=Limax7 link=topic=5956.msg92383#msg92383 date=1116884842]
Brahi mógłbyś pokazac orbitę tego obiektu zanim wtargneło do ziemskiej atmosfety, to wyjaśnić powinno też czy był to Sagittaryd.
[/quote]

Dokladnie jeszcze nie liczylem Smile Zwykle okreslenie radiantu jest duzo prostsze bo dokladnosc pozycji koncow meteorow i wyznaczanych przez nie kierunkow jest niczego sobie. Z predkoscia potrzebna do orbity bywa gorzej bo tu minimalny blad zmienia postac rzeczy..Tak ze musze sie upewnic czy siatki wspolrzednych na obrazkach sa dopasowane jak nalezy bo inaczej kicha wyjdzie ;>

Przemo
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości