Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lantan czy Barlow?
Stosowanie trochę większych powiększeń do DS jest zasadne w mieście gdzie mamy jasne tło nieba Big Grin Big Grin Big Grin<br>Kwestia czy okular z Barlowem czy krótszy okular czy Zoom nic tu nie ma do rzaczy  Wink Wink Wink
Odpowiedz
Ale Martel pisał, że bralow wydłuża ogniskową teleskopu co powoduje spadek światłosiły. Czy to rzeczywiście nie ma nic do rzeczy?
Oskar
Odpowiedz
Oskarze światłosila jest bardzo ważna tylko przy astrofoto a w aplikacjach wizualnych operuj zawsze źrenicą wyjściową Teleskopu jako wskaźnikiem jasności obrazu w okularze a zrozumiesz o czym piszemy  Smile Big Grin ;D
Odpowiedz
Do DS można stosować krótkoogniskowe okulary jednak obrazy obiektów mgławicowych będą tym mniejsze obszarowo im większe powiększenie będziesz używać. <br><br>Poprostu jeśli chcesz stosować większe powiększenie do DS i mieć mniej więcej taką samą jasność obiektów mgławicowych to ze wzrostem powiększenia musisz też zwiększać zdolność zbierania światła instrumentu optycznego. <br><br>A więc do naprawde dużych powiększeń DS, szczególnie do mgławic, powiedzmy powyżej 200x trzeba mieć działo o średnicy 350 mm i większe.
[center]Tuba optyczna TAL 100 RS na montażu MEADE LXD 500. Lornetki: William Optics 7x50 ED, BPC 10x50, Kronos 26x70 na statywie &quot;Porucznika&quot;, CANON PS A 70 Włocławek 52[sup]o[/sup]35'N 19[sup]o[/sup]00'E        tel.+48 694 04 80 05 http://www.mosty-plock.pl/martel[/center]
Odpowiedz
To jakie jest optymalne powiększenie do DS? Czy przy średnicy obiektyu 100mm f/10 power 40x jest wystarczający czy lepszy jest 80x? Jakie jest max dopuszczalne powiększenie? Dopytuję bo wcześniej nie poszukiwałem takich obiektów a interesuje mnie to.
Oskar
Odpowiedz
Musisz mocno poeksperymentować bo optymalne źrenice wyjściowe (czyli u nas powiększenia dla danego teleskopu) uzyskasz dobierając powiększenie do jasności tla Nieba i żadne przeliczniki nic tu nie pomogą, ogólnie do DS z Miasta stosuj źrenicę wyjściową około 2 do 5mm a poza miastem optimum to 5 do 7mm do DS oczywiście, to moje wskaźniki empiryczne z prawie 20 lat obserwacji  ;D ;D ;D
Odpowiedz
Dzięki będę eksperymentował w takim razie.
Oskar
Odpowiedz
Jeszcze mała uwaga  Wink. Przy tych 100mm obiektywu nie spodziewaj się za wiele. Teraz możesz się domyśleć dlaczego" ta osoba " nie bardzo polecała Pentaxa , ale przy zastosowaniu w swoim teleskopie  ;D ;D ;D. Do DS ten okular 2" 40mm też by Ci się sprawdził. Kiedyś go wypróbujesz, Oskarze  Wink. Ja go kupiłem z myślą o moim refraktorze i do tego celu będzie dobry dając powiększenie 30x i pole ponad 2*. Świątecznie pozdrawiam! Rysiek
Odpowiedz
Mam świadomość małej apertury, ale jednak na galaktykę w postaci małej mgiełki to jednak liczę.
Oskar
Odpowiedz
Jak się ruszysz za miasto i poczekasz na nów  to zobaczysz nawet jej kształt przez swoje 100 mm 8)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości