Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
optyka
Ostatnio grzebnąłem trochę śrubami kolimacyjnymi przy lustrze wtórnym i głównym mojego MT800. Po wystawieniu telepa na balkon z marszu bez chłodzenia rozogniskowałem obraz saturna i zrobiłem jednego avika, po czym zrobiłem drugiego i ze zdziwieniem stwierdziłem że na rozogniskowanym obrazie widzę całkiem dobrze zogniskowany drugi obraz. Na aviku widać że zogniskowany obraz wyłonił się z buchającego obłoczku ciepłego powietrza (tego na zamieszczonym zdjęciu nie widać)i przesuwał się przekręcając się nieco, co widać na poszczególnych klatkach które zamiesciłem.
Avik trwa kilka sekund

[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=6286]

Co ciekawe na pierwszym aviku robionym kilka sekund wcześniej w ogóle tego nie widać.
Poźniej zająłem się avikowaniem Jowisza, ale na końcu sesji jeszcze zrobiłem rozogniskowanego Jowisza, i nie udało mi się powtórzyć poprzedniego efektu ale tu nie ma pierścieni więc tak dobrze nie byłoby widać, no i może za mocno go rozogniskowałem. Poza tym w trakcie sesji ruszałem śruby kolimacyjne ale tylko od lusterka wtórnego:

[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=6287]
Trochę jajowaty obraz...

Skąd się wziął ten efekt z saturnem, niewychłodzenie, wada optyczna czy błąd kolimacji ?
Odpowiedz
Ciekawostka Smile Chyba jakaś część lustra miała dłuższą/krótszą ogniskową niż reszta. To lustro jest pewnie cienkie więc może to efekt szybszego schłodzenia środka lustra (tam jest cieńsze) i mechanicznej deformacji.
Potem już ci się nie udało, bo lustro wróciło do normalnego kształtu. Smile

A w ogóle co to za obserwacje nieschłodzonym telepem, co? Wink Wink Wink

PS. Grzebałeś może śrubkami dociskającymi lustro do celi?
Odpowiedz
(13.05.05, 09:40)Wojtek Koznowski link napisał(a): PS. Grzebałeś może śrubkami dociskającymi lustro do celi?

Wszystkimi, bo tak naprawdę to nie wiem których używać, z tyłu są 3 małe i 3 duże. Których używać ?

[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=1345]

Jeszcze zaznaczyłem dokładnie gdzie jest zogniskowany Saturn:

[Obrazek: index.php?act=Attach&type=post&id=6289]
Odpowiedz
Normalka przy studzącym sie i wyprężającym lustrze. Ja mam czasami 3 nakladające się na siebie Saturny itp a po 2h brzytwa maskara obraz.
Odpowiedz
Mi chodziło o te w klipsach przy powierzchni lustra. Jak się je za mocno dokręci to lustro się deformuje. No nieważne, już wiadomo jaka jest przyczyna Smile

(13.05.05, 10:44)Adam Sz link napisał(a): Wszystkimi, bo tak naprawdę to nie wiem których używać, z tyłu są 3 małe i 3 duże. Których używać ?

No, to nie wiadomo czy przy okazji nie zepsułeś sobie kolimacji. Podejrzewam że te duże są regulacyjne a małe kontrujące. Wtedy najpierw luzujesz małe, kolimujesz dużymi i potem powoli zaciskasz kontrę pilnując czy nic się nie zmienia.
Odpowiedz
Heniek ma Soligora, powienien wiedzieć które do czego. Napisz do niego na priv.
Odpowiedz
U mnie jest taki widok tylko wtedy kiedy mam źle ustawioną ostrość. Może w tym tkwi problem  ???
Odpowiedz
(13.05.05, 11:36)Wojtek Koznowski link napisał(a): No, to nie wiadomo czy przy okazji nie zepsułeś sobie kolimacji. Podejrzewam że te duże są regulacyjne a małe kontrujące. Wtedy najpierw luzujesz małe, kolimujesz dużymi i potem powoli zaciskasz kontrę pilnując czy nic się nie zmienia.

Po to grzebałem żeby właśnie poprawić  ;D. Z tego co widzę to jest jak mówisz te małe są kontrujące. Skolimować łobuza nie jest tak prosto jak mogłoby sie zdawać.
Odpowiedz
(13.05.05, 12:12)kret link napisał(a): U mnie jest taki widok tylko wtedy kiedy mam źle ustawioną ostrość. Może w tym tkwi problem  ???

(13.05.05, 12:12)Adam Sz link napisał(a): bez chłodzenia rozogniskowałem obraz saturna

:Smile
paulo@iv.pl N 51°23'08" E 16°08'44" Newton 230/1600
Odpowiedz
(13.05.05, 12:12)kret link napisał(a): U mnie jest taki widok tylko wtedy kiedy mam ¥le ustawion± ostro¶ć. Może w tym tkwi problem ???

Źle ustawiona ostrość była założeniem Adama. Tu chodzi o coś innego. przeczytaj wątek jeszcze raz Smile
Mak S-W 127/1540
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości