Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] Szyna do LX200 - piggyback
Pomysł chodził mi po głowie od dawna, ale wczorajszo-dzisiejsze cudo Czarka i Przemasa dało mi motywację żeby wziąć metal i z niego zrobić, o takie coś:

[Obrazek: szyna3.jpg]

[Obrazek: szyna1.jpg]

Sama szyna to metrowej długości kawał zamkniętego profilu kwadratowego, o boku 20mm, przycięty na 2 kawałki po 46cm. Do tego przy samym teleskopie 2 kawałki listwy Al grubości 2mm i szerokości 20mm - przykręcone do teleskopu oryginalnymi śrubami do piggybacka. Wszystkie części skręcone śrubami M6.

[Obrazek: szyna2.jpg]

[Obrazek: szyna4.jpg]

Myślę że na czymś takim można spokojnie powiesić jakikolwiek teleskop poczynając od chińskich teleskopików 60/700 aż po refraktor 100/1000. Czym cięższy teleskop, tym bliżej końców powinny znaleźć się punkty mocowania.

Do większych rzeczy należałoby użyć innego profilu, najlepiej takiego który wygląda jak wiele połączonych ze sobą profili kwadratowych. Także oryginalne śruby wtedy nie wystarczą, trzeba by pomyśleć o co najmniej jednej obejmie na tubę, w pobliżu łożyska ALT/DEC.
Odpowiedz
witam,

no ladne cacko!
Gratulacje pomyslu i realizacji.
Konstrukcja iscie prosta! I skuteczna... jak widac na fotkach  Smile

BTW: czyzbys nie mial Dew-a?

Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
Mam Smile Widać drania na pierwszej fotce, ta niebieska pętla. A jeśli chodzi o odrośnik to też jest, najprostszy z możliwych - karton i taśma pakowa ;D
Odpowiedz
witam,

jesli ta konstrukcja ma sluzyc dluzej powiniene przyszlifowac krawedzie szyny (widac to na 3 fotce)... bo jeszcze sie eLiXik porysuje  :'(  Smile

Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz
No ma się rozumieć, że będzie wykończenie Smile Szukam takich gumowych ew. plastikowych zaślepek które gdzieś widziałem, tylko nie pamiętam gdzie. Niby można zostawić otwarty, ale zawsze lepiej wygląda jak nie widać dziury.
Odpowiedz
witam,
sklepy budowlane lub meblowe. Ostatnio podobne kupowalem!
Odpowiedz
Chodzi mi po głowie coś takiego:

[Obrazek: Nscope2-2.jpg]

i teraz już wiem z czego zrobić szynę... ;D
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
(08.09.05, 12:17)emde link napisał(a): Chodzi mi po głowie coś takiego:
i teraz już wiem z czego zrobić szynę...

cuuudenko  Big Grin
na ebay'u ktos doszedl do wniosku ze nie oplaca mu sie sprzedawac ETX-60 w wersji GOTO to wymyslil sobie ze zamontuje OTA na szynie... Efekt: koszmarne pieniadze ludzie za to daja! i walka o kazda sztuke jest niebywala! :o

Odpowiedz
(08.09.05, 12:17)emde link napisał(a): Chodzi mi po głowie coś takiego:

i teraz już wiem z czego zrobić szynę... ;D

Emde u mnie to wyglada tak:

http://michu.teleskopy.pl/img/hardware/m...oto007.jpg

Szyna z aluminium PA6 z metra cieta w hurtowni met. kolorowych.
Koszt to okolo 20-30 PLN
Nawierconych kilka dziur gdzie trzeba i to wsio  Smile

Odpowiedz
Nos problemos... już dziś zdejmuję wymiary i działamy w tym kierunku... 8)
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości