Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Taurus 270
Patrząc na zamieszanie jakie wywołujesz na kilku pokrewnych astro forach odnoszę wrażenie, że chyba się chcesz ożenić z teleskopem i szukasz drugiej połowy na całe życie . (a co najmniej zbierasz materiał na książkę o teleskopach po drodze szybko podpompowując sobie konta).  :D
Albo zebrało Ci się na to teoretyzowanie z braku pogody :blush: .

Wracając do Twoich pytań, sklejka z której zbudowana jest cela LG i elementy LW, jeżeli nie będziesz jej moczył i suszył naprzemiennie, wytrzyma spokojnie 300 lat.
Elementy stalowe podobnie, malowane proszkowo rury z alu w warunkach suchych i  w atmosferze nieagresywnej wytrzymają może nawet 500 lat. (ale mogę się mylić). Co tam jeszcze, mosiężne gniazda  śrub i śruby obstawiam na 2000 lat, plastikowe wyłożenie celi LW  unikając oddziaływania słońca i mrozu wytrzyma nie mniej niż 200 lat.  Szkło LG i LW, nie licząc metalizacji można obstawiać na tysiące lat. Niewątpliwie najsłabszym ogniwem teleskopu jest szmata osłaniająca ( 100 lat) i podatność luster na zabrudzenie ale jest ona taka sama jak w sztywnych teleskopach. W Taurusie 270 LG i LW są klejone prawdopodobnie na klej silikonowy. Mój teleskop ma ok. 15 lat i klejenia mają się świetnie ale nie wiem jak będzie za 100 lat. To wszystko przy założeniu, że wcześniej nie rozwalisz teleskopu nieodpowiednim traktowaniem. (mój Taurus przejechał ze mną w samochodzie terenowym nie mniej niż 2600 km po nie najlepszych drogach i nie zauważyłem żadnych uszkodzeń)

Konkludując, życzyłbym sobie i Tobie abyśmy tyle żyli ile mogą działać te teleskopy. Nie wspominając o łatwości regeneracji lub wymiany ich elementów w przeciwieństwie do naszych podzespołów (chciałbym aby wymiana serca, nerki itp. były równie proste jak zabudowa nowego lepszego wyciągu a powstrzymanie starzenia jak ponowna metalizacja luster) ;) ;) ;) .

Jednym słowem zdrowia i ochoty braknie nam na wystawianie klamotów i obserwacje albo zmienimy sprzęt bo ten, który mamy po prostu się nam znudzi.
Odpowiedz
@Krater tak jak napisałeś szukam tu i tam rzeczowych odpowiedzi. Myślę że w ten sposób udało mi się zebrać dużo cennych informacji na temat tego typu konstrukcji, których w formie zawartej nigdzie nie znalazłem. W tym sensie również Twoja odpowiedź jest cenna choć niepotrzebnie uszczypliwa. Jak mnie coś interesuje pytam po prostu.

P.S. Dziękuję .
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości