Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Adapter Baader Micro Stage 6030
Witam,
Przeglądając stronkę deltaoptical zauważyłem takie coś :
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shoppi...a0c2958ef2
Z opisu wynika, że jest to coś przeznaczone do aparatów cyfrowych. Powiedzcie mi proszę czy takie coś mógłbym zastosować w swoim aparacie cyfrowym Olympus C-450 ZooM i teleskopie FirstScope 114 EQ-2 ??? Jakoś nie mogę się połapać gdzie to się zakłada... Dzięki za odpowiedź.
Fotografia : Nikon D70s, Nikkor 18-70 DX ED, Nikkor 70-300G Astronomia : Synta 10" 254/1200, f/4.7
Odpowiedz
Jest to adapter do projekcji afokalnej, czyli telep+okular+cyfrówka. Dzieki niemu można porzucić metodę "koń by się uśmiał"  ;D i przejść do bardziej cywilizowanej wersji projekcji afokalnej.  8) Pasuje chyba do każdej cyfrówki.

W działaniu wygląda to tak:
[Obrazek: adapter.jpg]

Muszę przyznać, że bardzo pomysłowe. Big Grin

Pozdrawiam
Michał
[Obrazek: userbar.gif] ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Canon A75; Zenit 12XP; przerobiony HP735; www.michałbemowski.pl
Odpowiedz
Pomysł dobry wykonanie do kitu.
Platforma do której mocujemy aparat jest za krótka, i nie da się umocować aparatu na tyle daleko żeby jego obiektyw  nie zachaczał o okular teleskopu (sprawdzono na Canon G5). Być może dla innych aparatów wystarczy.
Tak więc konieczne jest dorobienie nakładki wydłużającej oryginalną podstawkę.
Odpowiedz
(04.05.05, 18:12)Bemko link napisał(a):Jest to adapter do projekcji afokalnej, czyli telep+okular+cyfrówka. Dzieki niemu można porzucić metodę "koń by się uśmiał"  ;D i przejść do bardziej cywilizowanej wersji projekcji afokalnej.  8) Pasuje chyba do każdej cyfrówki.

W działaniu wygląda to tak:
[Obrazek: zdjecie_full.asp?id=28360]

Muszę przyznać, że bardzo pomysłowe. Big Grin

Pozdrawiam
Michał
Michał nie widzę obrazka, który dałeś ;D

P.S Chyba się zdecyduję na coś takiego. Zdjęcia na pewno będą o niebo lepsze niż metodą "koń by się uśmiał" SmileNo i cena nie odstrasza ...
Fotografia : Nikon D70s, Nikkor 18-70 DX ED, Nikkor 70-300G Astronomia : Synta 10" 254/1200, f/4.7
Odpowiedz
Podmieniłem zdjęcie, teraz powinno działać bez problemu Smile

Pozdrawiam
Michał
[Obrazek: userbar.gif] ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Canon A75; Zenit 12XP; przerobiony HP735; www.michałbemowski.pl
Odpowiedz
Już jest fotka. Dzięki. Wygląda to na prawdę bardzo zachęcająco. Świetne rozwiązanie !
Odpowiedz
Jak patrze jeszcze na to zdjęcie wydaje mi się, że powinno być tam jeszcze mocowanie na aparat, żeby nie zleciał jak się przechyli wszystko. A tak to trzeba będzie zawsze ustawić tak aby ta platforma była w poziomie ... Ale i tak jest wypas Smile
Odpowiedz
O mocowanie aparatu bym się nie bał, jest tam standardowa śruba statywowa na którą przykręca sie aparat. Bez niej cały adapter nie miałby sensu.  :Smile Osobiście bardzo bałbym sie postawić na czymś takim bez mocowania aparat za 1k zł i kręcić teleskopem Tongue
Zastanawiam się czy efekty będą "o niebo lepsze". :-\ Na pewno bardzo wzrośnie komfort bo będziesz miał wolne ręce, ale widząc twoje dotychczasowe udane zdjęcia nie spodziewałbym sie rewelacyjnej poprawy jeżeli chodzi o jakość.

Pozrawiam
Michał
Odpowiedz
Fakt, śruba jest. Nie zauważyłem. Bez adaptera to zdjęcia robi się bardzo niewygodnie. Czasami nawet muszę zrobić kilkadziesiąt zdjęć aby wyszło poprawnie. Po prostu za każdym razem jest maźnięte i niewyraźne. Nigdy rękoma nie utrzymam aparatu tak równiutko i bez drgań. Przynajmniej wiem, że z takim adapterem zrobię tylko jedno zdjęcie i już będzie dobre. A zawsze lepiej zrobić ich więcej by później zestackować. Dotychczas nie miałem takiej możliwości. Cóż ... ;D Narazie w deltaoptical tego nie mają więc trzeba czekać. Albo zadzwonię i się dowiem ... 8)
Odpowiedz
(04.05.05, 20:34)Bemko link napisał(a):Zastanawiam się czy efekty będą "o niebo lepsze". :-\ Na pewno bardzo wzrośnie komfort bo będziesz miał wolne ręce, ale widząc twoje dotychczasowe udane zdjęcia nie spodziewałbym sie rewelacyjnej poprawy jeżeli chodzi o jakość.

Pozrawiam
Michał

Są o niebo lepsze i nie chodzi tu o "wolne ręce", zachowane sa te same kąty klatek z czego zapewne łatwiej bedzie wykonać jakąś animację zaćmienia bądz tranzytu ponadto ustawiam sobie 10s zwolnienie migawki aby ustały wszelkie drgania i fotka jest bez porównania lepsza. Robiąc z ręki fotki tranzytu Wenus sporo miałem z tym problemu składając animację własnie i porównując najlepszą fotkę z tranzytu z którąkolwiek z ostatniego zaćmienia wykonaną za pomocą adapteru jest zasadnicza różnica. Adapter ma jednak jedną "wadę" czego nie podają w DO, jest przewidziany na wyciąg 2" dlatego na 1'25" trzeba coś podłożyć pod zacisk aby się solidnie trzymało na montarzu EQ, ja wykonywałem fotki na AZ więc nie było to wielkim problemem dla mnie.
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości