Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(meteory) Eta Akwarydy 2005
Witam.

Najwyższy czas przypomnieć o ETA - Eta Akwarydach (Eta-Aquarids). Promieniują one od 19 kwietnia do 28 maja a więc bardzo długo. Maksimum roju przypada na położenie Słońca SolLong2000 = 45.45° co w przeliczeniu na 2005 rok daje (5 maj 2005 r. godz. 2:00 CEST czyli 0:00 UT)

Radiant roju leży oczywiście w Wodniku, a w maju wschodzi on dopiero ok 2:00  :-\

[Obrazek: eta.gif]

RA = 22h 32m
Dec = -1.0°
ZHR = 60 (jest zmienne, ~ 40-85)
v = 66 km/s

Rój ten powstał na wskutek kolejnych i kolejnych powrotów w okolice Słońca, słynnej komety 1P/Halley. Okres jej obiegu wynosi ok 76 lat i jest znana ludziom od ponad dobrych kilku tysięcy lat !!!

Meteory te obserwowałem kilka lat temu, są naprawdę bardzo ładne. Pozostawiają bardzo długie smugi, często na dość długi okres. Radiant jest nisko więc meteory jakby "wybijają się w górę". Na południowej półkuli Ziemi rój ten jest jednym z ciekawszych i często obserwowanych rojów, podobnie jak Perseidy u "nas".

Warto obserwować gdyż [Obrazek: moon_026.png] Księżyc bedzie tuż przed nowiem i nie bedzie przeszkadzał w obserwacjach (tak jak to było z Lirydami).

Dodam jeszcze, że analizowałem obserwacje obserwatorów meteorów ze strony IMO z lat 1997-2001 (bez 2000 r.) i wyraźniejsze maksimum zaczynało się wcześniej bo dla SolLong2000 = 43.7° (przeliczenie na ten rok - 4 maj 2005 g. 3:20 UT) , maksimum dla 44.68° (przeliczenie na ten rok - 5 maj 2005 g. 3:50 UT) i kończyło ok. 45.7° (przeliczenie na ten rok - 6 maj 2005 g. 11:30 UT).

Z tego wynika, że nie tylko noc 5/6 maj jest warta szczególnej uwagi ale i wcześniejsza 4/5 maja 2005 roku. Jak ktoś ma ochote niech już tej nocy obserwuje, kolega mówił że już widział ETA meteorka.

Udanych łowów !
Odpowiedz
Nie wiem czy to co teraz powiem będzie na temat, ale widziałem dziś chyba 3 meteory. Wszystkie w okolicy Wielkiej Niedźwiedzicy. Jeden był jak na moje oko 2 razy jaśniejszy od Jowisza i trwał bardzo krótko. Zdążyłem zobaczyć tylko króciótką, bardzo grubą smugę. Czy to były meteory z tego właśnie roju o którym mowa w temacie ? Dodam, że jeden meteor zostawił strasznie długą smugę [ na pół nieba ;D ] Wszystkie widziałem około godziny 22. Pozdrawiam
Fotografia : Nikon D70s, Nikkor 18-70 DX ED, Nikkor 70-300G Astronomia : Synta 10" 254/1200, f/4.7
Odpowiedz
Staraj się wrysować tory meteorów na jakąś mapkę. Jeżeli przedłużenie tych torów (w kierunku skąd wybiegają, znajdzie się w okolicach Wodnika, to duże prawdopodobieństwo, że są to Akwarydy.

Informacja, że pojawiły się w Wielkiej Niedźwiedzicy nic nie wyjaśnia, bo mogły nadlecieć z różnych kierunków.
Odpowiedz
To nie były Eta Akwarydy przecież o tej godzinie radiant jest głeboko pod horyzontem!!
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości