Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MTO 11CA- bez układu Barlova.
Postanowiłem wymontować ze swojego MTO11 układ<br>ujemny barlowa i potestować go w astrofoto. Na oko<br>ogniskowa zmniejszyła się ok. 30%, jak będzie ze światłosiłą i ostrością w całym kadrze, dowiem się po<br>pierwszych próbach. Oczywiście żeby zogniskować <br>ostrość w aparacie, wykręcony jest kołek oporowy MTO <br>(na stałe zresztą) Wizualnie obraz w komorze negatywu<br>jest ostry na całej pow. kadru, co sprawdzałem na matówce z lupą w ręku, ale ostatecznie wykaże to zdjęcie. To wszystko dlatego że brakuje mi jaśniejszego<br>obiektywu w przedziale ogniskowej od 500-1000mm.<br>Ciekaw jestem czy ktoś tego próbował w astrofoto, lub<br>wizualnie.<br>
Odpowiedz
Pojawi się winietowanie, krzywizna pola i chyba koma, sam to już dawno temu przerabiałem zaraz po komecie Halleya, ledwo to pamietam ale wynik mnie raczej zniechęcił, wyszła ogniskowa coś pod 680mm  czy 690mm    ??? Undecided<br>Wszak to czasy mojego pierwszego Zenita 12 XP, ależ byłem wtedy z niego dumny, poszła wtedy na niego lwia część mojej pierwszej skromnej pensji  ;D ;D ;D
Odpowiedz
Zobaczcie:<br>http://www.pbase.com/image/15920214 <br>Nie jest tak źle z tym MTO po zabiegu. Ekspozycja15min.<br>na Fuji 800. (nie ustawiłem idealnie montażu)
Odpowiedz
Tylko pokaż nam cały kadr Full Frame to ocenimy jak jest na brzegu kadru z ostroscią i wienietowaniem ???<br>środek jest O.K. i się go nie ma co czepiać Wink
Odpowiedz
To jest właśnie full frame, o czym zapomniałem powiedzieć.
Odpowiedz
Poczekam tedy na ostrzejsze i nie poruszone zdjątko aby móc ocenić aberracje brzegowe bez korektora ???<br>Wiesz Leszku ze nad M13 wyszła ci maleńka galaktyka spiralna ??? ??? ???
Odpowiedz
Masz dobre oko Janusz.<br>Zauważyłem ją po dłuższej chwili.<br>W   CdC znalazłem ją jako NGC 6207 , jasność 11.6
Pozdrawiam Henryk Kowalewski Szczecin BPC 10X50  Soligor MT-800 na Vixenie GPD, Taurus 410, Vesta SC3, Artemis 285 www.ccd.neostrada.pl
Odpowiedz
To nic trudnego jak się wie gdzie jest a odlądałem ją na wiosnę, niedawno Turowym działkiem 50cm i była ekstra widoczna przy 100x  ;D ;D ;D<br>Wyszło ciekawe porównanie na fotce Leszka widać tyle samo obiektów co okiem uzbrojonym w 50cm teleskop, ależ potęga drzemie w tym niepozornym MTO  :o 8)
Odpowiedz
Na zdjęciu Sonnarem 300/4 też ją widać.
Odpowiedz
Już chciałem zaprotestować że G..o widać, ale jak obróciłem obraz o 90 stopni to faktycznie jest NGC 6207.<br>Jest dokładnie na godz 12 tej pionowo u góry.<br>Brawo Janusz, ale jestes spostrzegawczy.<br>Te noce spędzone "Pod rozgwieżdżonym niebem"...
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości