Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Propozycje zmiennych...
Wrzuciłem oceny RZ Cas z warsztatów na wspólny wykres i uśredniłem w przedziałach 15 min (0.01d):

[Obrazek: rzcas300405tot.gif]
[Obrazek: rzcas300405ave.gif]

po czym metodą kalkową wyznaczyłem minimum:

[Obrazek: rzcas300405min.gif]

HJDmin = 2453491.4397 +- 0.0012 czyli 30.04.2005 22:33UT +- 2 min.

Nie mam uprawnień do przesyłania nie swoich ocen do AAVSO. Każdy obserwator przesyła swoje oceny po zarejestrowaniu się w AAVSO i otrzymaniu kodu obserwatora. Proszę zobaczyć TUWink
Odpowiedz
(05.05.05, 15:27)Arek link napisał(a):Tak samo można powiedzieć miłośnikom astronomii, że dla własnej przyjemności powinni pomiętolić trochę równań i policzyć na przykład radialne pulsacje cefeid
w przybliżeniu liniowym
. Każdy kto skończył liceum powinien sobie z tym poradzić.

Arek

Chyba trochę przesadziłeś z tym porównaniem. Myślę, że większość z nas skończyła liceum, a duża część studia, ale czytając tylko to co zaznaczyłem zrobi takie  :o

Natomiast odszukanie najjaśniejszych planet na niebie nie powinno stanowić żadnego problemu dla profesora astronomii i myślę, że kiedyś nie stanowiło. Ale czasy się zmieniają.  Sad

A wielu miłośników astronomii robi coś więcej niż zwykłe oglądactwo, a przykładem niech będzie SSW.
Odpowiedz
Oczywiście, a znaczna większość profesorów astronomii orientuje się dość dobrze na niebie.

Niestety, a może stety czasy ludzi renesansu się skończyły. Jeszcze w latach 50-60tych XX wieku szanujący się astronom czytał wszystkie artykuły astronomiczne ukazujące się w literaturze fachowej. Obecnie jest to niemożliwe, bo okazuje się 700 takich artykułów miesięcznie. Nie starcza czasu na to aby czytać wszystko, a przecież trzeba zostawić miejsce na swoją pracę badawczą.

Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości