Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teleskop do planet
Serdecznie witem ekpię Forum !!!! Big Grin
Zamierzam kupić sobie teleskop, którym będę oglądał tylko planety. Więc chciałbym żeby obrazy planet były jak najlepsze - z dobrą ostrością i ze świetnym kontrastem bez żadnych DSowych kompromisów. Mogę wydać 2000 zeta, ewentualnie 2500. Więc chciałbym inwestować w jak najlepszą planetarną optykę, a nie w montaż czy goto czy nawet duże pole widzenia i daleko osuniętą źrenicę wyjściową.

Myślałem o Starhopperze 6

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shoppi...1f4b1f3b2f

z okularem Genuine Orho 5mm - widziałem że świetnie wypadł w testach emdego i Marvaza

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shoppi...1f4b1f3b2f

Jak myslicie - czy to najlepszy zestaw za takie pieniądze  ???. Jeżeli nie to jaki byłby lepszy. I czy dyskomfort wynikający z małego LER nie popsuje widoku planet - czy nie lepiej jednak inwestować w lantana i w jakiego.

Z góry dzięki za odpowiedzi  Smile
Odpowiedz
(15.04.05, 12:48)daro17 link napisał(a):Więc chciałbym inwestować w jak najlepsz± planetarn± optykę, a nie w montaż czy goto czy nawet duże pole widzenia i daleko osunięt± ¥renicę wyj¶ciow±.

Ja myśle że jak do planet to dobry montaż by się przydał więc nie bagatelizuj tego problemu. Na dobrej jakości (satysfakcjonujące) obrazy składa się nie tylko dobra tuba ale i stabilny obraz. A dobrej jakości solidny "wieszak" pozwoli mocno powerować co przy planetach jest bardzo przydatne :Smile
Mak S-W 127/1540
Odpowiedz
Pomysl lepiej nad Orionem StarMax 127mm http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info.php?cPath=21_41&products_id=182 podpytaj też McArtiego jak mu sie ten sprzecik na planetach sprawuje.

pozdrawiam
Maciek J.
PTMA Białystok, Dobson 254/1200 i bino 26x70 N 53 04.122 E 23 06.086 Stacja PFN PAVO9 [Obrazek: PL524962.gif]
Odpowiedz
Do planet najbardziej nadawał by sie jakiś refraktor a nie newton i to w dodatku na dobsonie. Wyobraz sobie jak szybko uciekal by ci obiekt z pola przy pow. np 200x, musialbys co chwila ustawiac  od nowa pozycje w dwoch osiach. Dlatego do planet przydalby sie paralaktyk no i nie lustro tylko jakas soczewka Smile

Np.
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_in...cts_id=175
Położenie: 53.25673 N,  14.499153 E www.astrofotografia.szczecin.pl
Odpowiedz
Typowy "planetarny" wymiatacz musi mieć przede wszystkim:
- doskonałą optykę (inni piszą "optyka raczej dobra niż duża")
- długą ogniskową (co pozwala łatwo osiągać duże powiększenia przy rozsądnych okularach).

W moim przypadku, gdy nastawiałem się głównie na planety i na dodatek na balkonie, wybrałem Tała 200K. Gdybym miał więcej pieniędzy i możliwość wyjazdu za miasto ze swoim sprzętem zdecydowanie wybrałbym refraktor.
Najlepiej Tak FS102. Obrazy planet są w nim doskonałe, może nie wieksze niż w Tale 200K, ale ilością szczegółów, barwą i kontrastem biją Klevcowa na głowę. Nie wiem jak zachował by się 10cm SW z tego nowego szkła ED. Sądząc po tym, co piszą koledzy o Celestronie 8cm - rewelacyjnie.

Jeśli nie ma tylu pieniędzy, polecam Maksutowa, takiego, lub tego z lepszym napędem - jeśli jest kasa.

Do fotografii planet i tak stosuje się webcamy, dlatego 2" wyciąg jest zbędny. A montaż dobsona w teleskopie planetarnym, "bez żadnych DSowych kompromisów" to, moim zdaniem jakieś nieporozumienie.
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz
Witam
bardzo lubię oglądać planety lub troszkę avi-kować.
Kiedyś zwracałem tylko uwagę na ogniskową, dzisiaj dla mnie równie ważna jest rozdzielczość.
Newton choć dużym jest ma swoje niezaprzeczalne zalety;
brak aberacji,
światłosiła ok f=10, a z Barlowem 2x to f= 20 do planet piękna sprawa
dużo większa rozdzielczość niż refraktor i ogniskową też można "wyciągnąć"  bez Barlowa do ok. 1500 mm w granicach rozsądku, a z Barlowem 2x to już 3000 mm!!
Newton 150/1500 ma rozdzielczość poniżej jedynki, a 200mm to w granicach 0,65, więc ogólnie dostępne refraktory są daleko w tyle za Newtonkiem.
Tak ja to widzę, ale każdy inaczej widzi ten problem.
Pozdrawiam Dziadek
Odpowiedz
Zgadzam sie z Dziadkiem w duzej czesci Smile. Prawdziwymi planetarnymi wymiataczami sa wlasnie Newtony, niestety nie te zwyczajne. Jest taka marka nazywana od nazwiska wytworcy luster Zambuto, Newtony te przewyzszaja obrazami nawet APO o duzych aperturach i to nietylko w obrazach planet. Dokladnosc wykonania lustra rzedu 1/22 lambda, dla chetnych jest akurat lustro do wziecia na astromarcie za jedyne 1500$, bodajze 12", dodam ze cena jest naprawde atrakcyjna.
[...] i rozumiesz chlopcze, nie mozesz mowic ze rozumiesz ze nic nie rozumiesz... Intes MAK 6", Zeiss 80/1200, Canon 350d, 2x statyw Zeiss, EQ5 w drodze do GOTO i gudingu...
Odpowiedz
Dziadku, ból mi okrutny sprawiasz. Zmienisz zdanie w Kamieniu. Ty już wiesz dlaczego...
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
zobacz http://astro-forum.org/Forum/index.php?s...ntry125847 . Zawsze jest niedosyt .
Samo oglądanie planet szybko się nudzi . Do dużych powiększeń montaż paralaktyczny jest niezastąpiony . Tubę 150/1500 można odkupić za ok 300zl . Montaż Dobsona łatwo zrobić samemu .
Dluga rura wymaga dużego balkonu lub wynoszenia sprzętu . Jak bedziesz oglądał z małego balkonu to krótka rura z długą ogniskową .
Z biegiem czasu astro foto staje się coraz bardziej interesujące i warte zainwestowania .
Odpowiedz
Pozwolicie, że się z Wami nie zgodzę co do Newtonów jako planetarnych wymiataczy.

Mam już trzeci rok 8" lustro na balkonie i mniej więcej wiem, co może pokazać. Wiadomo, że gdybym wyjechał za miasto, to pokaże trochę więcej, a na pewno częściej (z uwagi na kiepski seeing balkonowy). Ale...

Nigdy nie widziałem tyle na Jowiszu i Saturnie co przez FS 102 Miszy. Owszem, mój telep, gdy się uważnie wpatrywać, pokazuje wiele. W refraktor Tak 102 wystarczy spojrzeć - i już. Wzystko widać. A gdyby się przyjrzeć uważniej? Nie było okazji, bo zawsze chcemy zaliczyć jak najwięcej w krótkim czasie  :Smile

Ale wracając do tematu - nie polecajmy na początek luster za 1,5K$ czy lunet za x2 tyle.
Daro - powiedz, gdzie planujesz przeprowadzać te obserwacje? Balkon, działka przed domem, otwarte pole? To ma decydujące znaczenie przy wyborze sprzętu.

------
Co do fotografii - nie widziałem lepszych zdjęć Jowisza czy Saturna niż tutaj. A gość nie robi Newtonem. Może załadujemy tutaj kilka fotek z różnych sprzętów i się policytujemy?  ;D
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości