Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolimacja Sytny
Z niecierpliwością czekam na zamówioną i zapłaconą  Syntę (mam ją dostać w maju). Dlatego nieco się zmartwiłem czytając w którymś wątku, że często ulega ona rozkolimowaniu, gdyż ja właśnie będę z niej korzystał głownie w terenie, co wiąże się z transportem.
W związku z tym mam pytania do doświadczonych kolegów:
- czy rzeczywiście ulega ona łatwo rozkolimowaniu ?
- jak się przed tym zabezpieczyć ?
- czy ponowna kolmacja to trudny (czasochłonny) proces ?
Gdzieś przeczytałem że ktoś używał kolimatora laserowego. Gdzie go można kupić i ile kosztuje ? Czy łatwo się nim posługiwać ?
Z góry dziękuję za pomoc.
Lornetka Tento 20x60, Revue N-114 EQ, Synta 200/1200, kpl. okularów i filtrów
Odpowiedz
Uważać przy przechodzeniu przez drzwi, włażeniu z tubą po schodzach itp. miejscach gdzie można jakąś częścią tuby w coś przywalić. Najgroźniej jak walniesz tyłem albo przodem w okolicy jednej ze śrubek mocujących pająka.

Zabezpieczyć się można prosto, po prostu pilnować Smile Poza tym przy przewożeniu np. na kanapie w samochodzie - przypiąć pasami. Gwałtowniejsze hamowanie i tuba turla się do miejsca na nogi. Jak kładziesz ją na boku to tak, żeby była w ustalonej pozycji.

A kolimacja, no cóż. Małe błędy można poprawić na bieżąco i wcale nie jest potrzebny laser, wystarczy pokrywka z dziurką. Laser jest fajny ale zdradliwy. Początek kolimacji trzeba zrobić przez dziurkę żeby wyłapać pewny szczegół którego laser nie pokaże.
Poszukaj na forum, było już kilka dużych wątków o kolimacji oraz dziesiątki podobnych pytań Wink
Odpowiedz
witam,

widzialem jak Bartek przewozil swojego Soligora.:
- na przednim siedzeniu,
- pozycja: pionowo - listro w zasadzie "siedzi"  Big Grin
- telep przypiety pasami.

Pozdrawiam, Piotr 29° 20' 48" N, 48° 05' 26" E LX200 10" + ETX90 OTA + SW 100ED + LXD55 + wiadro okularkow; Canon 300D; ...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości