Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie o MT800 Soligor
Chcę kupić w Astrokraku MT 800. Będzie to mój pierwszy teleskop. Mam pytanie: Czy ten teleskop jest na tyle uniwersalny, aby się dało obserwować planety i inne obiekty? Czy ktoś posiada taki teleskop i może podzielić się spostrzeżeniami z jego użytkowania?

Pozdrawiam
Tomasz
Odpowiedz
Witam!Tym pytaniem wywołasz na peno tutaj burzę ;D, ale na początek wejdź tutaj :
http://astronomia.net.pl/kubamalecki/soligor.htm

Pozdrawiam
lunetka 20x50, lornetka 7x50
Odpowiedz
Mialem ten telskop i nie mozna o nim na pewno powiedziec uniwersalny (nie ma takich Wink Do planet odradzam!
Odpowiedz
Ja w sobotę miałem okazję obserwować teleksopem Synta 200mm newton Bociana. Obraz planet bardzo ładny, gwiazd też. Przyznam, że zrobił na mnie wrażenie właśnie pewną uniwersalnością.
Oskar
Odpowiedz
Jak za tę cenę jest to b. przyzwoity sprzęt. Mogę Ci go spokojnie polecić do obserwacji DS-ów. Obserwowałem w nim planety i nie wyglądały wcale tak najgorzej. Oczywiście ten model ma swoje wady i zalety, ale sądząc z popularności jaką cieszy się w Astrokraku będzie to chyba udany zakup. Zresztą 20 cm lustra na pewno zapewni Ci wiele wrażeń na na bardzo długo 8)
Odpowiedz
I cena jak za tę średnicę wydaje się dość przystępna.
Oskar
Odpowiedz
Mam ten model od końca lutego.
Widziałem nim już 49 obiektów M, nie licząc NGC, które oglądałem wcześniej tylko na obrazkach.
Najsłabszą galaktykę jaką widziałem to była NGC3371 przy M105.
Według CdC 10.9m.
Być może da się dostrzeć słabsze ale do tego potrzebne jest czarne niebo, którego brak mi w promieniu 20 km.
Pozdrawiam Henryk Kowalewski Szczecin BPC 10X50  Soligor MT-800 na Vixenie GPD, Taurus 410, Vesta SC3, Artemis 285 www.ccd.neostrada.pl
Odpowiedz
Bardziej uniwersalnym narzędziem wydaje mi sie osobiście model MT-750 bo ma F/5 i przy średnicy 150mm jest mniej podatny na turbulencje atmosferyczne.
Jednakże MT-800 da lepszy wypas przy obserwowaniu mgławic, komet i galaktyk.
Może lepiej kupić mniejszy model ale z lepszym kompletem okularów a to do obserwacji planetarnych bardzo ważne !!!
I tak sam musisz podjąć decyzję w tej kwestii, my możemy tylko doradzać lub proponować a teleskopem będziesz obserwował Ty i o tym przy decyzji zakupu warto pamiętać !!!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości